Şişkinlik ve Ödem Yapan Yiyecekler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Şişkinlik ve Ödem Yapan Yiyecekler
ödem yapan besinler, şişkinlik yapan yiyecekler, şişkinliğe yol açan besinler

Kişiyi olduğundan daha kilolu gösteren en büyük etken vücut da fazla ödem ve şişkinlik olmasıdır. Vücut da bulunan ödem kişiye rahatsızlık veren bir fazlalık yapar ve buda oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Öncelikle yiyecek ve içecek türü alışkanlıklarını gözden geçirmenizi öneren beslenme uzmanları, yanlış beslenme sonucu vücuda ödem etkisi yaratan bazı besinler hakkın da uyarıda bulunuyorlar.

Uzmanların vücuda şişkinlik yapan ve ödem yaratan besinler hakkında yaptıkları açıklamaların detaylarını sizler için paylaşıyoruz.

siskinlik.jpg

Asıl sebebi vücudun tuz tutması olan ve herkesin karşı karşıya kalabileceği problemler arasında yer alan ödem, beslenmek için tüketmiş olduğunuz bir takım gıdalardan dolayı ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde vücudumuza almış olduğumuz tuz oranı %70 olan yemeklerden kaynaklanan ödem, ödem yapan yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi ile ciddi bir sorun haline gelir ve ödemden kaynaklanan şişlikler de hiç inmez. Ödem yapan gıdalar nelerdir birlikte öğrenelim ve ödem yapan yiyeceklerden bir süre uzak duralım ya da daha az miktarlarda tüketmeye özen gösterelim.

Ülkemizde ödeme yapan yiyecekler arasında en fazla tüketilen kaynaklar arasında ekmek, beyaz peynir ve zeytin yer alıyor. Bu gıdalar ödem yapan besinler arasında en çok tükettiklerimiz. Salamura usulü turşular, salamura zeytin ve hazır salçalar da bulunan tuz miktarı çoğu zaman aşırıdır. Çünkü bu gıdaların uzun süre bozulmadan saklanması için tuza ihtiyaç vardır. Tuz en önemli gıda koruyuculardan bir tanesidir.

Cipsler, konserveler ve hazır çorbalarda yüksek oranda tuz içerdikleri için, ödem yapan gıdalar arasında yer alır. Sofraların vazgeçilmezi olan ekmekte de çok fazla tuz bulunduğu için ödem yapan besinler arasında dikkat çekiyor.

Pişirdiğiniz yemeklerinize hiç tuz koymadığınızı söyleseniz dahi, ekmekte gereğinden fazla tuz bulunduğu için vücudunuzda tuzu almış oluyorsunuz. Bisküvi gibi hazır yiyeceklerin içerisine baktığınız zaman hem şekeri hemde tuzu da aynı anda görebiliriz. Tuz kadar şekerde sağlığımız açısından çok zararlıdır. Mümkünse hayatımızdan tuzu ve şekeri tamamen çıkartalım, çıkartamıyorsak da azaltmaya çalışalım.
 
Geri
Üst