Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  şişmanlık ve diyet ile ilgili son sözler ve detaylı bilgiler burda!!!

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  şişmanlık ile ilgili sözler diyet sözleri kilo ile ilgili komik sözler sağlıklı beslenme diyetle komik Sağlıklı yaşam için beslenme, beden hareketleri ve uyku üç ana kuraldır
  Ibni Sina (980-1037)
  Hekimlerin üstatları olan Hippokrates iki bin, Ibni Sina’nın da bin yıl önce sağlıklı yaşamak için beslenme ile ilgili önerileri, önemini yitirmemiş, tersine bugün tüm dünyada sağlık açısından en Önemli ve bir numa*ralı konu olmuştur beslenme ve beden eğitimi.
  Evet, «Sağlıklı yaşam, dengeli kiloyla mümkündür. Dengeli kilo için de dengeli beslenme gerekir.»
  îşte, biz de bu görüş ve inançla kaleme aldığımız kitabımızda önce yetersiz beslenmenin zararları ve komp-likasyonları, sonra da aşırı beslenmenin neden olduğu şişmanlığın zararları ve komplikasyonları üzerinde dur*duk. Böylece, beslenmenin her iki sivri ucunun da has*talıklara ve hatta erken ölümlere yol açtığına değindik. Sağlıklı yaşam için, dengeli, uygun ve düzenli bir beslenmenin zorunlu olduğunu belirttikten sonra, gerek*li olan yiyecek ve içeceklerin cinsLeri üzerinde ve ayrı*ca bunlar hakkında yararlı bilgiler sunmaya çalıştık. Bunun yanı sıra, kişilerin boylarına, yaşlarına ve cinsi*yetlerine göre ideal kilolarını gösterir çizelgelerle, şiş*manlık derecelerini, yani gereğinden kaç kilo fazla ol*duklarını saptayabilmeleri için yardımcı olmaya da ça*lıştık.
  Zayıflamanın yararlarını sıralarken, kısa zamanda fazla kilo vermenin bilimsel açıdan ne kadar çok za*rarlı olduğunu belirttik.
  Uluslararası birçok kuruluşların ve bilginlerin öner*dikleri yavaş ve tedrici zayıflama rejimini, biz de be*nimseyerek okurlarımıza önerdik. Çünkü, inanıyoruz ki, uygun, yararlı ve sağlıklı kilo verme bu şekildedir, yani kerte kerte ve uzun bir süre içinde. Bu rejime göre, kişiyi şişman hale getiren, alışılagelmiş yeme ve içme*lerinden günde % 20 ile % 25 arasmda bir kısıtlama ile yağ, şeker ve tuzdan uzak kalmak gerekiyor. Bu re*jimde yiyecekleri ve içecekleri men etmek, yani yasak*lamak yok, ye ve fakat daha az ye, var.
  Bu rejime göre günlük alışılmış yiyecek ve içecek*lerden dörtte bir azaltırsak ve mesela günde 500 kalo*rilik bir kısıtlama ile haftada yarım ve ayda iki kilo ver*mek mümkündür.
  Ancak, bu kısıtlamanın uygulanması için günlük ve*ya haftalık reçeteler yerine, kişinin yiyeceğini kendisi seçmesini öğrensin amacı vardır. Bunun için de besinlerin kalori değerleri hakkında genel bilgiler vermeyi, gün*de kaç öğün ve her öğünde yiyebilecekleri yemek çeşit*lerini Önerdik. Böylece, her kişinin bulunduğu yörenin özelliklerine, imkânlarına, zevkine, arzusuna ve nihayet mali gücüne göre yiyeceğini kendisine bırakmayı çok daha yararlı bulduk. Yine okurlarımıza yardımcı olabil*mek amacıyla kitabımızın son bölümünde aynı tür yi*yecek ve içecekleri gruplar halinde ve aynı miktarlarda olmak üzere sağladıkları kalorileri ve bileşimlerini be*lirttik. Böylece okurlarımız, kalori değerleri açısından da gıdalarını seçebilme olanağını elde etmiş olacaklardır.
  Kişinin günlük ortalama kalori ihtiyacının saptan*masında, A.B.D., ingiltere ve Birleşmiş Milletler’in or*taklaşa hazırladıkları formüle uyarak, kilonun belirli bir sayı ile çarpılmak gerektiğini ve bu sayının ise çocuk*lar ve küçükler için 100, olgun yaştakiler için 30, yaşlı*lar için de 25 olduğunu belirttik. Buna göre, ideal kilo*su 30 ile çarpılarak elde edilen sayı o kişinin ortalama günlük kalori ihtiyacını gösterir.
  Esas olan, kişinin gereğinden fazla kilo alarak şiş*manlamaması gerekir, sağlığı bakımından. Eğer şişman ise ve kilo vermesi gerekiyorsa, zayıflayabilmesi için önce bu zayıflamanın yararına inanmak, zayıflamaya ka*rar vermek ve sonra da bunu uygulamak için irade sahi*bi olması şarttır. Aksi takdirde başlanılan bir rejim ya*rıda kalmaya mahkûmdur. Böylece verilen kilolar da ko*layca geri alınır.
  Yine bu zayıflama rejimin bir gereği ve ikinci yön*temi olan, sabahları 5-10 dakikalık jimnastik hareketle*ri ile günde en az bir saatlik sıkı bir yürüyüş veya işye*rine yürüyerek gidip gelmek ile, hem sağlık açısından çok yararlı olacağını ve hem de böylece günde yiyecek kı*sıtlamasına ilave olarak 500 kalori daha fazla harcaya*rak haftada bir, ayda dört kilo verilebileceğini önerdik. Böylece bu rejimden gereği gibi yararlanmak için hem kısıtlama ve hem de harcama yöntemlerini birlikte uy*gulamak gerekir. Formunuzu da korumak için uzun bir jimnastiğe gerek yoktur. Sabahları, günde sadece 5 veya 10 daki*kalık jimnastik hareketi, şişmanlamamak ve her zaman zinde kalmanız için yeter, ayrıca genç kalmanıza da yardım eder. Düzenli hareketler, yürüyüşler zayıflama*nın yanı sıra, kalp hastalıklarım da azaltır. Eski insan*lar bizlerden daha sağlamdılar. Zira, geçmişte insanlar şimdikinden fazla yürüyor ve hareket ediyorlardı. Hat*ta eskiden yalnız kentler arasında kullanılan ulaşım araçlarını, şimdi biz ev ile bakkal arasında kullanıyoruz.
  Sağlıklı yaşamak için düzenli ve gereği şekilde bes*lenmenin, gerekiyorsa zayıflamanın yanı sıra, özellikle gebeliklerde ve yeni doğanlarda görülen ve sağlık açı*sından çok zararlı olan şişmanlıkların nedenleri ve ön*lenmeleri üzerinde de durmayı ve bu konularda öneri*lerde bulunmayı da yararlı bulduk.
  Şu halde, Önerilerimlizi özetlersek:
  1 Fazla kilo almayı önleyin. Şişman iseniz, fazla ki-
  loları kısa bir zaman yerine daha uzun bir sürede tedrici olarak veriniz.
  2 Zayıflamak için, önce ekmeği ve şekeri azaltın.Sonra yağ ve tuzdan uzak kaim.
  3 içki ve sigarayı bırakamazsanız aşırıya kaçmayın.
  4 Günde sabahları 5-10 dakika olsun jimnastik yapın.
  Gündüzleri en az bir saat yürüyün. Böylece genç kalın, sağlıklı ve çok yaşayın.
   
şişmanlık ve diyet ile ilgili son sözler ve detaylı bilgiler burda!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burdur İli İlçe Bilgileri ve Tanıtımı

  Burdur İli İlçe Bilgileri ve Tanıtımı

  burdur şeker fabrikası misafirhanesi burdur ilinin tanıtımı 1050 yaşındaki sedir çamı hangi tarihte dikilmiştir 1050 yaşındaki sedir çamı hangi tarihte dikilmiştir KEMER İLÇENİN TARİHÇESİ: İlçenin tarihi hakkında yapılan araştırmalarda tarih öncesi çağlara ait kesin bir bilgi elde edilememiştir. M.Ö. 1900 yıllarında bölgeye hakim olan Psidialılar yerleşimin başlangıcı kabul edilmektedir....
 2. Hamilelerde şişmanlık ve diyet

  Hamilelerde şişmanlık ve diyet

  şişman hamileler şişman gebelik hamilelerde diyet şişmanlarda hamilelik Sevgili melişlerim hamilelikte alınan fazla kilolar hem anne hem bebek için çok zararlı peki hamilelikte nasıl diyet yapmalıyız kilomuzu nasıl korumalıyız diyorsanız buyrun cevabı :tik: Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Diyetisyen Canan Ulus, "Obez...
 3. Fen ve İlimle ilgili sözler

  Fen ve İlimle ilgili sözler

  fen ile ilgili özlü sözler fenle ilgili sözler fen ile güzel atasözleri Fen ve ilimle ilgili güzel özlü sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum bakalım ünlü kişiler bu konuda neler söylemişler:) Dünyada her şey için yaşam için başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir fendir. Bilimve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık bilgisizlik doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin...
 4. Balıkotu Bitkisi ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

  Balıkotu Bitkisi ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

  Balıkotu Faydaları Nelerdir Balıkotu Yararları Balıkotu Neye İyi Gelir Doğada bulunan ve alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden balıkotu bitkisi ve özellikleri ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Latince de Anamiria cocculus olarak bilinen Balıkotu Menispermaceae familyasındandır… Mala bar ve Cava’da yaşayan zehirli bir bitkidir. Meyvesi sersemlik yaptığından balık...
 5. Dudak Hastalıkları ve Bakımı İle İlgili Bilgiler

  Dudak Hastalıkları ve Bakımı İle İlgili Bilgiler

  dudak hastalıkları, dudak hastalıkları nelerdir, dudak bakımı Sevgili melekler, yüzümüzün en önemli kısımlarından biri olan dudaklarımız da bakım ister. Genelde bakımı gözardı edilen ve pek önemsenmeyen dudaklarımızın da bazı sağlık sorunları olabilir. Doğumsal ve sonradan edinilen bu rahatsızlıkların neler oldukları hakkında sizlere bilgi veriyor, dudak bakımının nasıl yapılacağı hakkında...

Sayfayı Paylaş