Şişmiş gözler için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Şişmiş gözler için bakım önerileri
Göz kapakları hassas ve ince yapısından dolayı çevresel faktörlere bağlı olarak ya da bazı hastalıkların göstergesi olarak şişebilir. Bu sebeplerin dışında bazen yenilen içilen gıdalar ya da kullanılan bazı kremlerden dolayı da gözler de şişlik yaşanabilir. Yatış pozisyonları da gözlerin hassas yapısına etki eden bir durumdur. Yüzüstü yatan kişilerde sabah kalktıklarında gözlerinde şişlik görülmesi oranı yüksektir. Bu şişlik yaklaşık bir saat içinde iner. Bu nedenle yüksek yastıkta yatmak gözlerinde sık sık şişlik görülen kişilere önerilebilecek bir yöntemdir.

Sabahları şişkin gözlerle uyanmak gerçekten görünüm olarak pek de estetik görünmez, itici bir görüntü oluşturur. Tabi elbette ki gözlerdeki şişkinliğin sebebini bilmek tedavisi için oldukça önemlidir. Bununla birlikte birçok cildiye uzmanı ve güzellik uzmanı şişkin gözlere iyi gelecek, gözlerdeki şişliği indirecek bazı doğal çözüm yolları da tavsiye etmektedir. Eğer siz de benzer bir sorundan şikayetçiyseniz aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.
6.jpg

Soğuk kaşık ve buz torbası uygulaması: Eğer gözlerinizde şişlik varsa şişlikleri indirmek için soğuk kaşık uygulayabilirsiniz. Kaşıkları buzdolabında bekletin. Soğuduktan sonra gözlerinizdeki şişliklere kaşıkları uygulayın. Kaşıkları gözlerinizde 2-3 dk kadar bekletin. Eğer kaşıkların daha çabuk soğumasını isterseniz buzlukta da tutabilirsiniz. Fakat buzluktan çıkardıktan sonra hemen gözlerinize uygulamayın. 1 dk. kadar bekleyin. Sonra uygulayın. Kaşıklar dışında şişkin gözlerinize buz torbası da uygulayabilirsiniz. Bunun için buz küplerini bir havluya sarın ve gözlerinizde şişmiş bölgelere koyun.
Yeşil çay poşetleri: Yapılan araştırmalara göre yeşil çayın iltihaplanmaya karşı güçlü özellikleri vardır. Ayrıca yeşil çay cilt için faydalıdır. Yeşil çay ciltte topikal olarak uygulanabilir. Yeşil çay poşetlerini buzdolabınızda soğutabilirsiniz. Yeşil çay poşetlerini kullanmak için poşetleri soğuk suyun altına tutun, çay poşetindeki suyun fazlasını sıkarak atın ve soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Sonra bu soğumuş yeşil çay poşetlerini gözlerinize 10 dk. süreyle yerleştirin. Süre bitiminde gözlerinizden çay poşetlerini alın ve gözlerinizi yıkayarak durulayın.

Biberiye çay poşetleri ve biberiye esansiyel yağı: Biberiye de aynı yeşil çay gibi iltihaplanmaya karşı güçlü özellikleri vardır. Biberiye çay poşetleri gözaltlarınızdaki cilt bölgesinin de sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Biberiye çay poşetleri bu özelliğiyle gözaltlarınızdaki şişkinliği alabilir. Bunun dışında gözlerinizdeki şişkinlik için biberiye esansiyel yağını da kullanabilirsiniz. Bunun için çok az bir zeytinyağı veya avokado yağına 1 damla biberiye yağı damlatarak karıştırın ve bu karışımı gözlerinizdeki şişkin bölgelere nazikçe ovarak uygulayın. Fakat uygulama yaparken gözlerinize çok fazla yaklaştırmayın.

Salatalık dilimleri: Gözlerdeki şişkinlik için en popüler uygulamalardan birisi de gözlere salatalık dilimleri yerleştirmektir. Salatalık iltihaplanmaya karşı özellikleri güçlü olan bir besindir. Ayrıca C vitamini ve kafeik asit kaynağıdır. Uygulama için önce bir yere sırt üstü uzanın. Temiz iki tane salatlık dilimini gözlerinize yerleştirin. Salatalığı dilerseniz biraz da buzdolabında tutarak soğutabilirsiniz. Bu şekilde soğutursanız salatalıkların etkisini artırabilirsiniz. Salatalık dilimlerini en az 5 dk. kadar gözlerinizde durduktan sonra gözlerinizden alın ve yüzünüzü yıkarak durulayın.
Gözlerinizdeki şişlikler için diğer önerilerGözlerinizdeki şişliklerin azalmasına yardımcı olmak için aşağıdaki tavsiyeleri de mutlaka dikkate almanızda fayda vardır.


1. Eğer gece geç uyuyorsanız daha erken bir zanda uyumaya çalışın. Uyku eksikliği sabahları şişkin gözlerle uyanmanıza neden olabilir. Ayrıca bunun yanında bol su içmeyi deneyin. Bol su içmeniz de gözlerinizde şişkinlikleri önlemeye yardımcı olur.


2. Eğer alkol kullanıyorsanız alkolden uzak durun veya olabildiğince azaltın. Alkol vücudunuzda sıvı eksikliğine yol açarak gözlerinizde şişkinliklere neden olabilir. Özelikle gözaltlarınızda torbalar oldukça görünür olabilir.


3. Gece uyurken tek yastık yerine iki yastık kullanın. Bu şekilde başınızı biraz yüksekte tutarak uyumanız yüzünüzde sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olur.


4. Gece uykunuzu mutlaka 7-8 saat kadar uyuyun. Dinlenmenize dikkat edin.


5. Göz çevrenizdeki cilt bölgenizi kuvvetlendirmek için peptidler içeren bir göz kremi kullanın. Bu göz kremini göz çevrenize ovuşturmadan nazikçe uygulayın.
Göz Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir


Göz şişliği sorunu yaşadığınızda kesinlikle doktorunuza görünerek teşhis ve tedavinin belirlenmesini sağlamalısınız. Bunun dışında aşağıda ğaylaşacağımız önlemler yardımcı olabilir.


Kullandığımız kozmetik ürünler ve kremlere ara verilmesi ya da değiştirilmesi gerekebilir. Makyaj ürünlerde su bazlı olanların tercih edilmesi göz sağlığı açısından yağ bazlı ürünlere nazaran daha faydalı olacaktır. Uyku için kullanılan yastığı yükseltmek ve yatış pozisyonunu gözden geçirmek de alınabilecek önlemlerdendir. Bu durum göz havuzunda sıvı birikimini azaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Tüylere karşı alerjik bir durum varsa yastık ve yorganda sentetik olanlar kullanılmalıdır.


Buz: Sabah kalkıldığında buzdolabından alınan kompresi uygulamak, 2 kalıp buzu 15 dk boyunca aralıklarla göz kapağına tutmak göz kapaklarına iyi gelir.


Masaj: Göze masaj yapmak şişliğin inmesi için etkili olabileceği gibi aynı zamanda tehlikeli de bir yöntemdir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.


Soğuk su: Soğuk suya yakın ılık suyla göz kapaklarını yıkamak ve küçük dokunuşlarla dıştan içe doğru küçük masajlar yapmak göz şişliğine iyi gelir.


Çay Banyosu: Göz şişliklerinde çay banyosu da etkili bir yöntemdir. Soğutulmuş çay poşetlerini ya da soğumuş çaya pamuğu bandırarak gözlere kompres yapmak gözleri rahatlatır.


Çiğ Patates: Gözleri rahatlatabilecek yöntemlerden biri de; çiğ patatesin ezilerek bir bezle birlikte gözlerin üzerinde 15 dk bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmasıdır. Patates soyulduktan sonra dilim şeklinde de göz kapağı üzerine koyulabilir. Ilık tuzlu suya pamuk batırılarak gözlerin üzerinde bekletilmesi de bir diğer yöntemdir.


Sarı Yonca: Sarı yoncanın 5 dk kaynatıldıktan sonra soğuyunca göz banyosu yapılması gözü rahatlatan bitkisel bir yöntemdir. Bu noktada göz şişliğinin kalıcı mı geçici mi olduğu da önemlidir.Düzenli Uyku: Yorgunluk, uykusuzluk, aşırı ağlama, sabit bir noktaya bakarak çalışmak gibi sebepler de gözlerde şişliğe sebep olabilir. Bundan dolayı uyku düzenini korumak göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Süt: Şişliği indirmek için soğuk süte batırılmış pamukla 10 dk kompres yapılabilir. Şişliği göz kapağı çevresine hafif baskı uygulayarak ta kontrol altına almak mümkündür.


Salatalık: Gözlerde yorgunluk söz konusuysa soğuk salatalık dilimlerini 3 dk boyunca göz kapaklarının üzerinde tutup ardından yıkamak da gözlerinizi ve sizi rahatlatacaktır.


Metal Kaşık: Göz kapaklarındaki şişkinliği her sabah yaşıyorsanız, 2 metal kaşığı akşamdan buzdolabına koyup sabah kalktığınızda göz kapağınıza ve göz çevrenize hafif bastırarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kan akışını hızlandırıp gözlerinizin dinlenmesini sağlayacaktır.


Spor Yapmak: Göz kapaklarındaki şişlik toksinlerin göz havuzunda toplanmasından kaynaklanıyorsa spor yapmak etkili bir yöntem olacaktır. Böylece toksinlerin sporla vücuttan atılması sağlanacaktır.


Düzenli Beslenme: Düzenli beslenme ve uyku düzeni de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yoğun çalışma hayatı olan kişiler fırsat buldukça en fazla yarım saatte bir gözlerini kapatarak ya da uzak noktalara bakarak gözlerini dinlendirmelidir. Gözlerinde şişlik oluşmayan kişiler de önlem olarak bunu mutlaka uygulamalıdır.


Sigara Kullanımı: Sigara kullanımının göz şişliklerini olumsuz etkileyen bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Sigara kullanımın saçtan tırnağa kadar vücuda zarar verdiği bilimsel olarak ıspatlanmıştır, zarar verdiği diğer önemli organ ise gözlerdir.


Dikkat Edilmesi Gerekenler: Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.


Gözlerin altında sürekli görülen şişliklerse Graves denilen hastalık olarak adlandırılır ve troid bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanır. Bu durumda bir doktora başvurmak gerekir.


Gözlerdeki şişlikle birlikte batma da hissediliyorsa kirpik dibi iltihabı yaşanıyor olabilir. Bu durumda ilaç kullanımına başlanması gerekmektedir. Gözlerde şişkinliğin yanı sıra kaşınma kızarıklıkta görülüyorsa durumun alerjik olma olasılığı yüksektir. Bu durumda da alerjinin neyden kaynaklandığını tespit etmek ve ilaç kullanımına başlamak gerekir.
 
Üst