1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Sistit Belirtileri ve Tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  sistit belirtileri, tedavisi, hastalıklar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  [​IMG]


  Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Sistit; mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanması adına verilen hastalıktır. Anatomik olarak erkeklerden farklı olmaları nedeniyle kadınlarda daha sık görülen sistit, ihmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilmektedir.

  Bakteriyel sistitler genellikle 20-40 yaşları arasındaki genç kadınlarda daha sık görülür. Her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez sistit geçirmektedir. Kadınlarda sistitin daha fazla görülmesinin en sık sebebi üretranın daha kısa olmasıdır. Sistitin en sık görülen etkeni, vakalarının yüzde 85′inden sorumlu olan Koli basilidir. Normalde bu bakteriler kalın barsakta bol miktarda bulunurlar. Bazı risk faktörlerinin varlığında bu bakteriler mesaneye ulaşarak sistite neden olurlar.

  Sistite neden olan risk faktörleri:
  ” Kötü genital temizlik
  ” İdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör veya sonda gibi yabancı cisim bulunması)
  ” Nörolojik olarak mesanenin boşalamaması
  ” Şeker hastalığı
  ” Hamilelik
  ” Yaşlılık
  ” Düzensiz ****** ilişki ( sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki, buna ‘balayı sistiti’ denir )
  ” Menopoz dönemi
  ” Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları
  Sistitin belirtileri nelerdir?
  ” Dizüri(idrar yaparken yanma, sızı, ağrı)
  ” Pollaküri (sık idrara çıkma) ve az idrar yapma
  ” Acil idrar yapma hissi
  ” Tam boşalamama hissi
  ” Kötü kokulu ve bulanık idrar
  ” Disparoni (****** ilişki sırasında ağrı duyulması)
  ” Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
  ” Hematüri (idrarda kan olması)

  Belirtisi:

  Sistitin tanısında en önemli bulgu anamnezdir. Hastaların çoğunda yukarıda bahsedilen şikayetlerden birçoğu vardır. Bu şikayetlerle gelen bir hastaya ilk yapılacak tetkik, idrarın mikroskobik incelenmesidir. Sistitli bir hastanın idrarında alyuvarlar, akyuvarlar ve bakteriler görülmelidir. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanımlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistite sebep olan birincil bir hastalık düşünülüyorsa hastaya üriner ultrason, İVP (ilaçlı böbrek filmi) ve sistiskopi (ışıklı bir aletle mesaneye bakma işlemi) de yapılabilir. Sistit ve altta yatan neden tedavi edilmezse, kronikleşebilir ve hastayı zayıf ve bitkin bırakabilir.

  Tedavisi:

  Bakteriyel bir hastalık olduğundan dolayı tedavide antibiyotikler kullanılmalıdır. Kültür sonuçları çıkana kadar tedaviye gram negatif basillere etkili ilaçlarla başlanmalıdır. Daha sonra tedavi kültüre göre düzenlenmelidir.

  Sistitten korunmak için…

  Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
  ” Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır.
  ” Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
  ” Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
  ” Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
  ” İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giymeyin. Bahsedilen giysiler genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırır.
  ” Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
  ” ****** ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.
  ” Menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır.
  ” Özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Temmuz 2017
Sistit Belirtileri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Raşitizmin Belirtileri,Teşhis ve Tedavisi

  Raşitizmin Belirtileri,Teşhis ve Tedavisi

  raşitizm, belirtileri, teşhisi, tedavisi, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Raşitizmin belirtileri,teşhisi ve tedavisi hakkında bilgi almak üzere Prof. Dr. Şükrü Hatun( Kocaeli Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı - Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı ) ve Doç.Dr. Ali Süha Çalıkoğlu( North Caroline Tıp Fakültesi Pediatrik...
 2. Sistitmiyim ? sistit belirtileri

  Sistitmiyim ? sistit belirtileri

  Arkadaşlarım herkese merhabalar, ya bazen ben wc ye gittiğimde taharet musluğunun olmadığı yerlerde çi.... mi yaptığımda birazcık yanmak oluyor, acaba sistit miyim bilgisi olan var mı ?
 3. Naboti Kiski Belirtileri ve Tedavisi

  Naboti Kiski Belirtileri ve Tedavisi

  naboti kisti nedir naboti kisti belirtileri naboti kisti tedavisi Kadın hastalıklarından biri olan naboti kisti hakkında bilgi edinmek isteyenler için uzmanlardan derlediğimiz önemli sağlık bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Naboti kisti belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında genel bilgiler sizlerle... Naboth kisti rahim ağzı (serviks) dokusunda bulunan gözle görünmeyecek kadar...
 4. Lösemi tipleri,belirtileri ve tedavisi

  Lösemi tipleri,belirtileri ve tedavisi

  lösemi tipleri,lösemi belirtileri,lösemi tedavisi, Bir hastalık grubu olarak adlandırılan löseminin diğer adı kan kanseridir. Çünkü bu hastalıklar, vücuttaki tüm büyük kemiklerin iç kısmını döşeyen ve kan yapımını sağlayan kemik iliğinde gelişir. Diğer kanser türleriyle benzer özellikler gösterirler. Lösemi bir hastalık grubu olduğundan birçok farklı tipi vardır. Fakat bütün lösemilerin...
 5. Sistit nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Sistit nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Sistit, oldukça yaygın görülen alt üriner sistem enfeksiyonudur, mesanenin iltihaplanmasına, özellikle de mesanenin duvarına atıfta bulunur.Sistit normalde ciddi bir durum olmamasına rağmen, tedavi edilmezse rahatsızlık verebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.Bu makalede, sistitin nedenlerine, belirtilerine ve tedavisine değinicez. Sistit, mesanenin iltihabıdır. Çoğu vakada,...

Sayfayı Paylaş