1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Sistit nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  sistit, sistit tedavisi, sistit belirtileri, sistit nedir, sistit neden olur SİSTİT NEDİR?
  Sistit, idrar yollarını ilgilendiren bir çok hastalıkla birlikte görülebilir. Çok sık ortaya çıkması hastalığın önemini artırmaktadır.
  NEDENLERİ
  ...
  Olguların büyük bir bölümünde etken bağırsak kökenli mikroplardır. Enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse, hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir. Sık sistit geçiren hastalarda aynı mikrop, tedaviye karşın, yeniden etkinleşebileceği gibi başka tür bakteriler de yinelemelerden sorumlu olabilir. Sık yineleyen enfeksiyonlarda idrar kültürü uygulanmazsa, antibiyotik tedavisi genellikle başarısız kalır. Daha seyrek olarak, sıradan mikroplar dışında, kadınlarda özellikle Chlamydia cinsi mikroorganizmalar ve verem basili de sistite neden olabilir. Bakteriler idrar kesesine şu yollardan ulaşabilir:
  - Dışardan, aşağıdan yukarıya, dölyatağı aracılığıyla;
  - Böbrek ve idrar yolları aracılığıyla, yukardan aşağıya;
  - Yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla (kolit, apandisit, er­keklerde prostat, kadınlarda üreme yol­ları iltihabından). Sistitin ortaya çıkması için idrar kesesinde mikropların bulunması zorunludur ama başka etkenlerin de sürece katılması gerekir. Bu etkenler arasında, prostat büyümesi ya da idrar kesesi felci nedeniyle idrar kesesinde sürekli bir miktar idrar kalması, gebelik, soğuk, dölyatağı sarkmasından sonra bazı organlarda kan birikmesi ya da yakın organların taşlar, idrar sondası vb etkisiyle yaralanması sayılabilir. Yetersiz temizlik koşulları, bedensel hareketliliğin azlığı, cinsel ilişki de kolaylaştırıcı rol oynayabilir.


  GÖRÜLME SIKLIĞI Kadınlarda siyek daha kısa, akut ve kronik üreme sistemi iltihapları daha sık olduğundan akut, subakut ve kronik sistit daha yaygın görülür. Kadınların en az yüzde 20’si yaşamlan boyunca en az bir kez sistite yakalanır. Çocukluğun ilk döneminde ve sonrasında dış cinsel organ enfeksiyonları (vulva ve dölyolu iltihaplan) sonucunda akut sistit ya da piyelonefrit gelişebilir. Yaş ve cinsiyet, hazırlayıcı etkenlerdir; idrar kesesinde, prostat büyümesine bağlı olarak idrar göllenmesi, erişkin ve ilerlemiş yaştaki erkeklerde sistit gelişimine neden olur. Kadınlarda ise hastalık, gebelikte daha sık görülür.
  BELİRTİLERİ
  Hastalığın başlıca belirtisi sık idrar yapma ve bu sırada duyulan ağrı ile yanmadır. Ağrı ve yanma genellikle idrar yaptıktan sonra da sürer ve bazen makat ve kasık bölgelerine yayılır.
  Ağır olgularda İdrar bulanık ve kötü kokuludur, bekletildiğinde iltihap hücrelerinden oluşan sarı-yeşil bir çökelti bırakır; kanamalı olgularda ise kan çıplak gözle görülebilir. Akut sistite yüksek ateş eşlik edebilir.
  Çocukluk ve yaşlılık döneminde hastalık dikkatle ele alınmalıdır. Çocuklarda, birçok olguda belirtisiz seyreden hastalık, böbrek işlevlerinin bozulmasına yol açıp uzun süre etkili olabilir. Genel durumu ve büyümeyi olumsuz etkiler. Çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkabildiği yaşlılık döneminde ise idrar yolları enfeksiyonları genel durumun kötüleşmesine yol açabilir.

  HASTALIĞIN SEYRİ
  Hastalığın seyri, etken olan mikrobun türüne, önceden var olan bozukluklara (taş, idrar göllenmesi, tümör, divertifcül, verem vb) bağlıdır. Önceden idrar kesesi iltihabını kolaylaştırıcı etkenlerin bulunması, bir yandan bu etkene yönelik uygun tedaviyle akut nöbetin geçmesine izin verirken, bir yandan da yinelemelere yol açabilir (yineleyici sistit). Birincil akut sistit olgularında hasta genellikle birkaç gün içinde iyileşir. Akut biçimden kronik türe geçiş, İyi tedavi edilmeyen olgularda ve saptanamayan ya da tedavi edilemeyen bir kolaylaştırıcı etken bulunduğunda görülür.
  TANI
  Her koşulda idrar kesesi iltihabının, idrar kesesi ya da genel idrar yolları hastalıklarına eşlik edip etmediği saptanmalıdır. Yani hastalığın idrar yolları sisteminin başka hastalıklanna bağlı ya da onların komplikasyonu olarak ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenmelidir. Ürografi idrar tahlili ve idrar kültürü, hastalığın türünün saptanmasını sağlar.
  Olağan tedavilere yanıt vermeyen ve yineleyen tüm olgularda veremden kuşkulanılmalı ve bu olasılığa yönelik kültür incelemeleri yapılmalıdır.
  Bütün kanamalı sistitlerde, Özellikle idrarda bol kan varsa ve öznel belirtiler iyileştiği halde kanama sürüyorsa, idrar kesesinde iyi ya da kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülmelidir.

  TEDAVİ
  Akut sistit olgularında Öncelikle idrar yollarına etkili temizleyiciler ya da antibiyotikler uygulanmalıdır. Hastalar genellikle hekime başvurmadan kendileri ilaç alır. Ama iltihap giderici ilaçları kullanmadan önce, antıbiyogram ve idrar kültürü yapılması için idrar örneği alınmalıdır. İncelemenin sonucu beklenirken idrar yolu enfeksiyonlanna etkili olan ilaçlar alınabilir. Daha sonra bunlar, antibiyogram sonucuna göre gerekirse değiştirilir. Genellikle beslenmeye ilişkin kısıtlamalar önerilir. Bazı besinlerin (baharat, alkollü içkiler, bira, soslar) idrar yollan mukozası üzerinde yıpratıcı etkisi olduğu görüşü yaygındır. Bu önlem enfeksiyonla mücadelede yeterli değilse de, göz ardı edilmemelidir


   
Sistit nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SİSTİT nedir

  SİSTİT nedir

  sistit nedir sıstıt nedır n30 sistit ne demek bulaşıcımı SİSTİT Sistit nedir? Ani idrar şikayetleri ile başlayan idrar torbası (mesane) iltihabıdır. Sistit hangi yaşlarda sık görülür? Sistit her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık olmakla birlikte genç erişkinlerde daha sık görülen bir iltihabi hastalıktır. Sistite yol açan mikrop hangisidir? Sistit çoğunlukla E.Coli isimli bakteri...
 2. İntersİtİsyel Sİstİt

  İntersİtİsyel Sİstİt

  intersitisyel sistit interstisyel sistit interstisyel tedavisi nedir belirtileri ABD’de her 100 bin kadının 50’sinde görülen ve mikrobik nedeni olmayan bir hastalıktır. Kendini sık ve ağrılı idrar, alt karın ağrısı, sıkışma hissi ile belli eder ve ciddi dalgalanmalar gösterir. Hastalar bazı günler çok iyi iken aniden kötüleşme ve bunu takip eden iyileşme süreci geçirirler. Kesin belli olan bir...
 3. Hamileyim sistit oldum nedeni nedir?

  Hamileyim sistit oldum nedeni nedir?

  gebelikte sistit nedenleri,gebelikte sistit belirtileri,gebelikte sistit nasıl geçer,gebelikte sistit tedavisi hakkında bilgiler Sistit,çeşitli mikrobik organlar tarafından oluşturulan mesane enfeksiyonudur.Cinsel ilişki,idrar yolundan yapılan müdahaleler,doğum,nörolojik problemler,mesanede taş veya herhangi bir yabancı cisim varlığı, su tüketiminin az olması, mesanenin enfeksiyon...
 4. Eyvah sistit oldum ne yapıcam?

  Eyvah sistit oldum ne yapıcam?

  Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Nedenleri: Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını...
 5. Sistit nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Sistit nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Sistit, oldukça yaygın görülen alt üriner sistem enfeksiyonudur, mesanenin iltihaplanmasına, özellikle de mesanenin duvarına atıfta bulunur.Sistit normalde ciddi bir durum olmamasına rağmen, tedavi edilmezse rahatsızlık verebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.Bu makalede, sistitin nedenlerine, belirtilerine ve tedavisine değinicez. Sistit, mesanenin iltihabıdır. Çoğu vakada,...

Sayfayı Paylaş