Sivilce ve cilt kızarıklığı için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Sivilce ve cilt kızarıklığı için bakım önerileri
Sivilce bir çok insan için ortak bir sorundur.Katkıda bulunan faktörlerin bazıları vücutta hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenme, uygunsuz cilt bakımı, sert kozmetik kullanımı ve aşırı terleme gibi faktörlerdir.Sivilcelerin kızarıklığı bakterilere, inflamasyona ve cilt tahrişine karşı reaksiyon gösterir.Ayrıca, sıkmak sivilcenin kızarmasına ve gözeneğin açılmasına neden olabilir.Neyseki sivilceleri ortadan kaldırmak için bir çok doğal yöntem vardır. Yalnız bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır. Çünkü bir çok koşul sivilcelenmeye neden olabilir. Tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.sivilce lekeleri.jpg

Soğuk kompres kullanmak, sivilce kızarıklığını azaltmanın en iyi yollarından biridir. Soğuk , cildin altındaki kan damarlarını tutmaya yardımcı olur, bu da sivilce görünümünü ve kızarıklığını en aza indirir.Ayrıca, tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmak için gözeneklerin boyutunu küçültmeye yardımcı olacaktır . Buz küplerini ince bir havluya sarın.Etkilenen bölgeye uygulayın.Sivilce kızarıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek bir başka hazır içerik beyaz diş macunudır .Diş macununun birçok çeşidi, diğer bileşenlerin yanı sıra, sivilce oluşumuna yardımcı olan ve kızarıklığı ve şişmeyi azaltan kabartma tozu, triklosan ve hidrojen peroksit içerir.Yatmadan önce, etkilenen cildi sade suyla yıkayın.Etkilenen bölgeye biraz beyaz diş macunu sürün ve gece boyunca bırakın.Ertesi sabah, gece boyunca biriken kalıntıyı temizlemek için yüzünüzü yumuşak bir temizleyici ile yıkayın.Cildi nazikçe kurulayın.Not: Cildinizi tahriş edebilen mentol veya florit içeren diş macunlarından kaçının.


diş macunu.jpg
Aspirin, akne veya sivilcelerden kaynaklanan kızarıklıkları azaltan salisilik asit içerir. Salisilik asit, iltihaptan sorumlu bir enzimi baskılayarak anti-enflamatuar etkiler sunar.Diğer bir avantaj ise aspirinin sivilceleri çabucak kurumasına yardımcı olmasıdır . 1 veya 2 aspirin tabletini ince bir toz haline getirin. Aspirinin cildinizi çok fazla kurutmasından endişe ediyorsanız, biraz bal ekleyebilirsiniz.Bir macun oluşturmak için toza yeterince su karıştırın.Bir pamuklu çubuk kullanarak macunu etkilenen bölgeye uygulayın.20 ila 30 dakika bekletin.Son olarak, ılık su kullanarak macunu durulayın.


sivilce için aspirin.jpg
Çay, şişmeyi azaltmaya yardımcı olan iyi bir miktarda tanen içerir ve bu nedenle sivilce kaynaklı kızarıklığın azaltılmasında faydalıdır.Etkilenen bölgeye uygulandığında nemli bir çay poşetinin sıcaklığı da gözenekleri açacaktır potansiyel olarak bakteri ya da yüzeye çıkacak , böylece aknenizi tedavi edecektir.1 dakika boyunca ılık suda bir çay poşeti daldırın ve çıkarın. Biraz soğumasını bekleyin, ardından fazla suyu sıkın.Sıcak çay poşetini sivilce üzerine yerleştirin ve bir süre bekletin.Daha sonra, cildinizi soğuk su ile durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.İşlemi günde birkaç kez tekrarlayın.çayla cilt bakımı.JpegSalatalık, enflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bilinen bir anti-enflamatuar ajandır. Onun sakinleştirici doğası da sivilce salgınları sırasında yararlıdır.Salatılığı ince ince dilimleyin.Yaklaşık 1 saat buzdolabındaki dilimleri soğutun.Sivilce bölgesi üzerine bir dilim yerleştirin. Limonun sivilce ile ilişkili kızarıklıkla mücadeleye yardımcı olan doğal iyileştirici ve cilt aydınlatıcı bileşenleri vardır. Ayrıca, sivilce ve diğer cilt problemlerinden sorumlu bakterilere karşı savaşan sitrik asit içerir. Taze sıkılmış limon suyunda bir pamuk topu ıslatın.Etkilenen bölgeye karşı pamuk topu 5 dakika basın.Ardından cildinizi ılık su ile durulayın.Günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.Not: Limon suyu uyguladıktan sonra, güneşe bir saat kadar dışarı çıkmamaya dikkat edin.salatalık cilt bakımı.jpg

Yüzünüzü her zaman temiz tutun ve asla tekstil havlu kullanmayın. Yüzünüzü kurulamak için kağıt havlu tercih edin. Cildinize günde 1 defa mutlaka kil maskesi uygulayın. Kil maskesi sivilceleri kurutuğu gibi gözenekleride sıkılaştıracaktır. Bir hafta boyunca her gün kil maskesi uygulamasından sonra etkili sonuç alırsanız işlemi hatada 1 yapmaya başlayın. Kil maskesinden sonra yüzünüzü doğal maden suyuyla yıkayın. Maden suyu sivilcelerinizi kuruttuğu gibi cildinizin sıkılaşmasına olanak sağlayacaktır.


Yukarıda verdiğimiz öneriler dışında beslenmenin önemli olduğunu da vurgulayalım. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Bol su tüketin. Kabız olmamak için lif açısından zengin gdalar tüketin. Egzersiz yapın ve stresten kaçının. Yağlı gıdalardan kaçının. Sivilcelerinizle oynamayın sıkmaya çalışmayın. Tüm bu önerilere rağmen sivilcelerinizde iyleşme görülmüyorsa mutlaka dermatoloğa görünün. Hekim yaşam şekliniz hakkında sorular soracak gerekirse kan tetkitleri isteyecektir. Altta yatan nedene bağlı olarak sivilceleriniz için uygun bir tedavi uygulanacaktır.
 
Geri
Üst