Sivilcelerin Dostları ve Düşmanları

T

TİTAN

Forum Okuru
Sivilcelerin Dostları ve Düşmanları
sivilceye iyi gelen şeyler
sivilce düşmanı yiyeceklerİnsanların büyük çoğunluğu hayatlarının belli zamanlarında mutlaka sivilcelerle uğraşmak zorunda kalırlar melekler :) Gerek ergenlik zamanı, gerek psikolojik ya da fizyolojik sebeplerle meydana gelen sivilcelerin dost ve düşmanlarından bahsetmek istiyoruz sizlere :)

sivilce-211.jpgAkne deri gözeneklerinin tıkanarak sivilceler ve iltihaplı enfeksiyonlu apselerin oluştuğu sık görülen bir cilt bozukluğudur.
Akne deri gözeneklerinin tıkanarak sivilceler ve iltihaplı enfeksiyonlu apselerin oluştuğu sık görülen bir cilt bozukluğudur. Hormonlar derinin yağ salgısı ve derideki bakteriler arasındaki bir etkileşimden dolayı daha çok gençlerde görülür. Gençlerin yüzde 80’inde en azından hafif derecede akne vardır çünkü ergenlik çağında derideki yağ bezleri daha aktiftir ve daha fazla yağ üretilir. Onlu yaşlardan sonra çoğunlukla düzelme olur ama birçok erişkin kadında adet dönemlerinden önceki günlerde akneler yine ortaya çıkar.


Çikolata akneyi artırır mı?


Genellikle deri gözeneklerinde kurumuş yağ deri döküntüleri ve bakteriler birikerek tüy köklerinden çıkan cilt yağının gözeneklerden çıkmasını engelleyen tıkaçların oluşumuna yol açar. Yağ ve ölü deri cildin gözeneklerini tıkadığında akne başlar. Akneler çeşitli şekillerde görülür. Siyah veya beyaz başlı kırmızı ve uçsuz ağrılı kist şeklinde olabilirler.
Tıkalı gözeneklerde bakteriler gelişir ve yağların bir kısmını parçalayarak deride daha fazla tahrişe neden olurlar. Tahriş akne olarak bilinen lezyonları oluşturur. Aknedeki enfeksiyon ve tahriş artarsa apse oluşabilir.
Çikolata veya yağlı yiyecekler akneye neden olmaz. Genel olarak besinlerin akne oluşumu üzerinde etkisi yoktur sadece kişisel hassasiyetler görülebilir. Kuşkulanılan yiyeceklerin birkaç hafta yenilmemesi ve daha sonra tekrardan diyete eklenmeleri yiyeceklerin gerçekten akne oluşumunda etkili olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olabilir.


Sıkmak sivilceyi kötüleştirir


Akneler hamilelik sırasında geçebilir veya kötüleşebilir. Stres akneye yol açmaz ama mevcut olan akneyi şiddetlendirebilir. Akne genellikle kış aylarında kötüleşir yaz mevsiminde deniz ve güneşin olumlu etkisi ile hafifler. Gözenekleri tıkamaya sebep olabilen yağlı kozmetik ürünler akneli ciltlerde tablonun ağırlaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla akneli ciltlere uygun kozmetikler kullanmanız çok önemlidir. Eğer ailenizde yağlı cildi olan varsa sizde de akne olabilir.
Akneler yüzeysel olabilir. Bazen de iltihaplı sivilceler derinin altına uzanarak ve yırtılarak daha büyük apseler oluşturup irin dolu kistlere sebep olarak derin akneleri meydana getirirler. Bu derin akneler ciltte iz bırakabilirler. Sivilceleri sıkmak veya açmaya çalışmak yüzeysel akneyi kötüleştirerek enfeksiyon ve iltihabı artırabilir.
Akneyi kontrol altına almak için öncelikle cilt temiz tutulmalıdır. Cilt günde bir ya da iki defa tahrişe neden olmayan bir sabunla ya da özel akne solüsyonu ile yıkanmalıdır. Sivilceler fırçalanmamalı ve sıkılmamalıdır. Bu onları kötüleştirebilir ve izlere yol açabilir. Anti-bakteriyel sabunların ek bir yararı yoktur. Deriyi soyan sabunlar ise derinin kuruluğunu artırabilir. Sıcak su kompresleri yağ tıkaçlarının yumuşamasına yardımcı olur. Aknesi olan kişiye doktoru haftada bir veya iki kez tercihen steril bir iğne veya bir özel spiral çıkarıcı ile yağ tıkaçlarının nasıl dikkatli bir şekilde temizlenebileceğini gösterebilir. Sivilce ancak irin topladıktan sonra uzmanı tarafından steril iğne ile açılmalıdır.


Akne izleri nasıl giderilir?


Aknelerin sebep olduğu skarların yani ciltteki izlerin azaltılması için çeşitli cilt tedavileri vardır. En iyi tedavinin ne olduğu ve nasıl uygulanacağı skarların şiddetine bağlıdır. Bazen skar dokusunun alınması veya kollajen uygulanması gerekebilir. Kollajen maddeler altındaki deriyi dolgunlaştırarak çukurlu bir skarı düzleştirebilir. Peeling veya özel lazer cihazları ile de scar tedavisi uygulanabilir. Özellikle son yıllarda bu konuda ciddi ilerlemeler oldu neyin size yararlı olup olmayacağını doktorunuza danışın bilinçli bir şekilde bu gelişmelerden yararlanın.
 
Üst