Sivrisinek Isırmasına Karşı Neler Yapılabilir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sivrisinek Isırmasına Karşı Neler Yapılabilir?
bu konu sivrisinek sokmasına karşı oluşan kaşıntıya çözüm önerileri hakkında genel bilgilere yer vermektedir.

Malum bahar mevsiminin ortalarını yaşıyoruz, az bir zaman sonra o meşhur vızzz sesini duymamıza artık sayılı günler kaldı:D:D Ne sinir bozucudur değil mi? Tam yattınız uykuya dalmak üzereyken kulağınızın dibinde bir sivrisinek vızıldaması hadi bakalım gelde uyu...

Hele birde sivrisinek tarafından ısırıldıysanız önce tatlı tatlı kaşınır ama o kaşıntı gittikçe artık acı vermeye başlar.

Sivsineklere karşı birtakım çözüm önerileri ile karşınızdayız...Eminiz ki bu önerler ile yaz akşamlarını daha rahat geçirecek ve ısırmaların karşısında oluşan kaşıntılardan daha hafif bir şekil de kurtulabileceksiniz...

sivrisinek-dd.jpgSivrisineklerden Korunma

Çok yeşillik bir alana gittiğimizde sivrisinek kovucu ürünler kullanılabilir. Sivrisineklerden doğal yollar ile kurtulmak için fesleğen, reyhan gibi bazı kokulu bitkiler de sivrisineklerin hoşlanmadığı bitkilerdir. Bu bitkileri camın önünde balkonumuzda bulundurmak sivrisineklerin uzak kalması için yardımcı olabilir.

Sivrisineklerden Korunma: Fesleğenin kokusunu sevmezler

Sivrisinek ısırığı hangi hastalığa neden olur?

Sivrisinekler konup kalktıkları yerlerden beslenme sırasında bazı mikropları virüsleri alabilir. İnsanları ısırdıklarında sivrisineklerin ağzından bize bulaşabilirler. Özellikle sıtma mikrobu sivrisineğin bulaştırdığı hastalıkların başında gelir. Bunun haricinde sarı humma, dang humması, afrika humması, tifüs hastalığı hatta grip bile sivrisinek ısırığından bulaşabilir. Bunların dışında aids hastalığı yada sarılık hastalığı sivrisinek ısırığı ile bulaşmaz bu konuda rahat olmakta fayda vardır.

Sivrisinek sokmasına ne iyi gelir

Sivrisinek ısırdığında ortaya çıkan kaşıntıya kişinin yapısı alerjik durumuna göre farklı sürelerde devam edebilir. Çocuklarda ve alerjisi olanlarda bu kaşıntı şiddetli ve bir kaç gün sürebilir. Bu karşın yetişkinlerde çok hafif olduğundan herhangi bir önlem gerekmeyebilir. Bir çok kişinin bildiği biraz limon kolonyası sürmek yeterli olabilir. Kaşıntının şiddetli olduğu durumlarda kaşıntı giderici ilaçlar, özellikle antihistaminik diye tabir edilen jelleri yada daha da şiddetli ise kızarıklık ve şişkinlik yaptı ise egzama kremi diye tabir edilen hafif ve orta şiddette kortikosteroid içeren kremler kullanmak bizi hızla rahatlatacaktır. Eğer evde bu tür ilaçlar yok ise o zaman en basitinden kolonya sürmek yada 1 adet aspirini çay tabağında ezerek biraz sulandırılması yine kaşıntının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Bu tür önlemler ile sivrisinek ısırığının meydana getirdiği kaşıntı bir kaç saat sonra azalacak veya geçecektir.

Sivrisineklerden Nasıl Kurtulunur?

Sivrisinekler İçin Doğal Çözüm

Hangi bitkiler sivrisinekleri kovar, Sivrisinekleri kovan bitkiler nelerdir?

Öncelikle evimize girişini önlememiz lazım. Sivrisineklerin dişileri sokar. Bebekler için çibinlik kullanılması gerekir. Camlarda sineklik olması ve öncelikle sivrisinek ve böceklerin eve girişini önlemek lazım

Sinek kovucu matlar var fişe takılan bunların içinde kimyasallar var hava kalitesini bozar.

Çam yağı, limon yağı, nane yağı, okaliptüs yağından hiç haz etmezler. Bu cam içinde kimyasal olan fişe takılan matlar var bunların içini boşaltıp yağ koyarsanız bunlar buharlaşarak hem güzel koku yayar, hemde sivri sinekleri kovar faydalıdır.
 
Sivrisinege alerjim var. Ben kanatana kadar kasiyorum. Neler kullandim tabletler mi, fise sokulan ilaclar mi. Mübarek böcek beni buluyor kac kisinin arasinda :) . Bunlari tatbik edecegim. Sagol bilgilendirdigin icin mawim :kiss:
 
Geri
Üst