1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sivrisinekler tarafından ısırılma sonrasında meydana gelen kaşıntı gerçekten çok can sıkıcı bir durumdur.Kişilerin alerjik durumları varsa bu kaşıntı çok şiddetli olabilir.İşte sizi kaşıntı kabusundan kurtaracak yöntemler..


  Yetişkinlerde ise sivrisinek kaşıntısı daha kısa sürmektedir. Bu durumda çoğu kişinin bulduğu çözüm kolonya sürmektir. Eğer kaşıntı çok şiddetliyse kaşıntı giderici kremleri veya spreyleri kullanabilirsiniz. Elinizin altında bu tarz ilaçlar yoksa aspirini sulandırarak kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. Bu durum kaşıntıyı hafifletecektir. Bu tür önlemlerle sivrisinek kaşıntısını birkaç saat içerisinde geçirmek mümkündür.

  < Konu Resmi..>

  Sivrisinek ısırdıktan ve kaşıntı başladıktan sonra ilk yapmanız gereken bir soğan bulmak olacak! Evet yanlış duymadınız hemen bir soğan bulun. Eğer evdeyseniz hemen bir soğanı ortadan kesin (ya da tepesinden) ve sivrinin ısırdığı yeri onunla güzelce ovun. Soğanın suyu tıpkı sivrisinek ısırmasının panzehiri gibidir. İsterseniz soğanın suyunu da sıkarak kaşıntı bölgesine sürebilirsiniz.


  Sivri sinek ısırdıktan sonra da kesinlikle kaşımayın. Bir defa kaşıdıktan sonra devamlı kaşınmasına sebep, sivrinin deri altına bıraktığı sıvının dağılmasından dolayıdır. Ve onun dağılmasını da kaşıyarak sağlıyoruz. İşte bu ısırılan yeri kaşıma olayından uzak durmamız gerekiyor. Şimdi diyeceksiniz ki; bu mümkün değil o kadar şiddetli bir kaşıma isteği oluyor ki durduramıyorum. Evet son derece haklısınız. O halde hemen soğana başvurun! Birde size, yazımızın sonunda altarnatif olarak sunduğum ve favorim olan yönteme bakın! Buz uygulama yöntemi!


  Peki sivri ısırığını kaşıdıktan sonra meydana gelen izler nasıl geçer? Bu durum çoğunlukla gece uyurken meydana gelen ısırıkları farkında olmadan kaşıdığımızda ortaya çıkıyor. Kaşıntı izlerini geçirmek için; bir miktar su içine bol miktarda tuz atarak karıştırıp ısırlan yere güzelce sürün. Faydasını göreceksiniz.


  Bu yöntemler size yeterli veya cazip gelmediyse; Bir çok kişinin yaptığı gibi biraz kolonya sürmek bazen yeterli olabilir. Kaşıntının şiddetli olduğu durumlarda kaşıntı giderici ilaçları özellikle antihistaminik olarak tabir edilen jelleri ya da daha şiddetliyse kızarıklık ve şişlik yapmışsa ekzema kremi diye tabir edilen hafif ve orta şiddette kortikosteroit içeren kremleri kullanmak bizi hızla rahatlatacaktır. Eğer evde bu tür ilaçlarımız yoksa o zaman en basitinden kolonya sürmek bize geçici bir rahatlık sağlayacaktır ya da aspirinin ezilerek biraz sulandırılması yine kaşıntıyı hafifletecektir. Bu tür önlemlerle sinek ısırığı kaşıntısını bir kaç saat içinde geçirebiliriz.


  sivrisinek ısırması sonucu oluşan kaşıntı için bir kaç tavsiye daha;

  1. Karpuz kabuğu sivrisineğin ısırdığı yere birkaç defa sürüldüğünde kaşıntı hemen geçebilir.

  2. Kaşınan yerlere az miktarda diş macunu sürüldüğünde ciltte hemen bir serinlik hissedilir ve bu da kaşıntının hemen kaybolmasını sağlar.

  3. Bir-iki tablet aspirin ezilerek toz haline getirilir. Soğuk suyla karıştırılan aspirin tozu kaşınan yere sürülünce kaşıntının hafiflediği, ya da kaybolduğu hissedilir.

  4. Lapa hazırlandığında üzerinde ince bir zar oluşuncaya kadar bekletilir ve o ince zar sivrisineğin ısırdığı yere sürülür. Bu uygulama da kaşıntının giderilmesine yardımcı olabilir.


  Unutmadan son bir yöntem daha; Kaşınan bölgenin üzerine bir süre buz tutmak da oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir. Kaşınan bölgenin üzerine buz koyduğunuzda, birsüre sonra o bölgenin donduğunu ve hissizleştiğini göreceksiniz. Şayet elinizin altında buz varsa bu rahatlatıcı yöntemi de kesinlikle denemelesiniz! Bütün bu yöntemlerin yanında, eczaneden kolaylıkla bulabileceğiniz, kaşıntı giderici krem veya jelleri özellikle yaz aylarında, her zaman için elinizin altında bulundurmanız garantili sonuç verecektir!

  Bütün bu yöntemlerden kendi favorim; Kaşınan yerlere soğan ve buz uygulama yöntemidir


   
Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

  Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

  kireçlenme nedir,kireçlenme nedenleri,kireçlenme belirtisi,kireçlenme tedavisi,kireçlenme hakkında bilgiler Eklemlerde bulunan kıkırdakların zamanla aşınması sonucu oluşan kireçlenme en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Sık kullanılan diz, bilek ve parmak eklemlerinde daha çok görülmekle birlikte eklem bulunan her noktada kireçlenme meydana gelebilir. Kıkırdağın tahrip olmasının fazla...
 2. AYAK KAŞINTISINA NE İYİ GELİR? AYAKTA OLUŞAN KAŞINTI NASIL GEÇİRİLİR?

  AYAK KAŞINTISINA NE İYİ GELİR? AYAKTA OLUŞAN KAŞINTI NASIL GEÇİRİLİR?

  ayak parmakları kaşıntısına ne iyi gelir,ayakta oluşan kaşıntı nasıl geçirilir,ayak parmağı kaşıntısını ne geçirir,ayak kaşıntısını ne geçirir,el ayak kaşıntısına iyi gelenler hakkında bilgiler, Ayaklarda oluşan kaşıntı dozuna bağlı olarak oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Ayak kaşıntısı cilt kuruluğu, ayak mantarı ya da ayaklarınızın hava almaması gibi nedenlerden...
 3. Adaçayı neye iyi gelir ?

  Adaçayı neye iyi gelir ?

  adaçayı hangi hastalığa iyi gelir,adaçayı neye iyi gelir,adaçayının neye faydası var,adaçayı neye faydalıdır,adaçayının faydaları hakkında bilgiler Ballıbabagiller familyasındandır. Dünyada sıcak ve ılıman bölgelerde yetişen 450 kadar adaçayı türü vardır. Ülkemizin Batı ve Güneybatı bölgelerinde bunlardan bazıları yetişmektedir. 30-75 cm. arasında boylanabilen adaçayı türleri, kışın...
 4. Kafa kaşıntısına ne iyi gelir?

  Kafa kaşıntısına ne iyi gelir?

  Bir çok sağlık sorunumuz gibi kafa kaşıntısı probleminide çok önemsediğimiz söylenemez, oysaki saçlı deri kaşıntısı bazı durumlarda saç dökülmesi problemine kadar gitmektedir. Öncelikle soruna neden olan faktörleri bulup, basit önlemler ile kalıcı hale gelmeden ve saç derinizde önemli bir tahribata neden olmadan, mutlaka önlem alınması gereken saç sorunları arasında yer almaktadır. Kafa...
 5. Kulağın içi neden kaşınır?

  Kulağın içi neden kaşınır?

  Kulak kaşıntısı gıdıklayıcı ve kaşındırıcı bir hisle beraber kulağımızda sürekli bir kaşıma ihtiyacı doğurur. Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek...

Sayfayı Paylaş