Sivrisineklerden Kolay Kurtulma Yöntemleri

Uzman SühaN

Administrator
Sivrisineklerden Kolay Kurtulma Yöntemleri
Yaz aylarının en can sıkıcı haşerelerindendir sivrisinekler.Uykunun en güzel yerinde vızırdaması ile uykunuzdan edebilir,ısırması ilede saatlerce kaşınmaya maruz kalabilirsiniz.Kaşıntısı bir kaç gün süren ve çok can sıkan bu durum için sizlere bir kaç öneride bulunucaz.Sivrisineklerden kurtulmanın yolları yazımızın devamın da.Öncesi ; Sivrisineklerden Kurtulmak İçin Harika Bir Fikir adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


Sivrisinekler yaz aylarının kabusu.Sivrisinekler genelde ter kokusuna gelir.Ayrıca nefes alış verişimiz onlara yol gösterir.Sivrisinek sokmasından kurtulmak için öncelikle uyumadan önce duş alın.Şayet sivrisinek ısırmasına maruz kaldınız ve aşırı kaşınıyorsanız muz kabuğunun iç kısmını ısırılan yere sürün.Bunun yanı sıra elma sirkesi ,limon suyu sinek ısırmasına iyi gelecektir.Şimdi gelelim sivrisinekleri kovamaya.Bu davetsiz kan emicilerden vereceğimiz önerilerle kurtulabilirsiniz.Sivrisinekler fesleğeni sevmez evinizin belli bölümlerine fesleğenler koyun.Ayrıca kokulu tütsülerde sivrisinekleri kovuyormuş.Kokulu tütsülerle hem eviniz güzel kokucak hemde sivrisinekleri kovmuş olucaksınız.Bunları yapmanıza rağmen hala sivrisineklerden kurtulmadıysanız daha etkili bir yöntem söyliycem.Bu yöntemde sivrisineklerin sevmediği yağlar mevcut.Bu yağlar sivrisinkeleri mekanınızdan uzak tutmaya yarıycak.Lafı daha fazla uzatmadan sivrisinek kovucumuzun tarifini verelim..


sivrisineklerden korunma.jpg

Sivrisineklerden Kolay Kurtulma Yöntemleri

İhtiyacımız olan malzemeler: 200 ml su, 50 gr kahverengi şeker,1 paket maya ve bir veya iki litrelik kola şişesi alıyoruz.

İlk olarak plastik şişeyi (içerisi dolu ise) tam ortasından biraz daha yukarısına doğru olan yerden kesiniz. Daha sonra sıcak su ile kahverengi şekeri karıştırınız ve soğumasını bekleyiniz. Soğuduğu andan itibaren kesmiş olduğunuz şişenin alt kısmına dökünüz. Daha sonra yine şekeri ilave ettiğiniz yere mayayı ekleyin (karıştırmanıza gerek yoktur). Kesmiş olduğumuz şişenin diğer kısmını (kapaklı olan yeri-kapağı çıkmış şekilde) baş aşağı ederek huni şeklinde diğer şişenin üstüne yerleştiriniz. Daha sonra ikisinin kesiştiği yeri siyah bant ile bantlayın ve evinizin bir köşesine koyunuz. Günler sonra şişe içerisinde ölü sivrisinek miktarını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bu yöntemi bir çok kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Böylece sivrisineklerden kendi imkanlarınızla kolaylıkla kurtulmuş olursunuz.

Sıcak yaz akşamlarını bize zehir edebilen sivrisineklerin zayıf noktalarını bulduk: Bu yağlardan hiç hoşlanmıyorlar!

İhtiyacınız olan malzemeler:

Boş bir spreyli kutu (cam şişe olması daha iyi olur)
Bir bardak kadar saf ya da kaynatılmış su
1 çay kaşığı karbonat
Organik bitkisel yağlar (Aşağıdakilerden birini veya birkaçını seçebilirsiniz)
Citronella (limon melisa) uçucu yağı
Karanfil yağı
Biberiye yağı
Çay ağacı yağı
Okaliptüs yağı
Lavanta yağı
Nane yağı

Yapılışı:
Suyunuz sıcakken, karbonatı içine ekleyip iyice eritin.

Yağlardan toplam 30-50 damla olacak kadar seçtiklerinizi suya damlatın. Hepsi hemen hemen aynı etkiye sahip olduğundan dolayı kokusu hoşunuza gidecek şekilde miktarını ayarlayabilirsiniz. Kesin bir ölçü olmadığı için damla damla saymanıza gerek yok.

Şişeyi iyice çalkalayın ve doğrudan cildinize sıkıp iyice yayarak kullanın.

Göz ve ağız çevresine sürmemeye dikkat edin. Bazı uçucu yağların deride alerjik etkiye sebep olabilme ihtimaline karşı yap karışımınızı önce küçük bir bölgede test ederek kullanmanız faydalı olacaktır.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst