Siyah noktalar için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Siyah noktalar için bakım önerileri
Siyah noktalar, gözeneklerin yağ ve ölü deri ile tıkanması nedeniyle ortaya çıkan küçük şişliklerdir. Genellikle yüzde , genellikle burun üzerinde veya etrafında çok dikkat çeker, ancak sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda da görülebilen hafif bir sivilce türüdür. Başlangıçta siyah noktalar görünmeyebilir, ancak dikkat edilmezse burnunuz çilek gibi görünebilir.Gözenekleriniz aşırı sebum (cildi esnek tutan yağ bezleri tarafından oluşturulan bir yağ) ve ölü deri hücreleriyle tıkanmışsa, yaygın ve can sıkıcı siyah nokta oluşur.

siyah noktalar.Jpeg

Siyah noktalar, cildinizin açık gözeneklerinden çıkan küçük şişliklerdir. Derideki tıkanmış foliküller nedeniyle patlarlar . Genellikle, sebum ile birlikte ölü deri hücrelerinden kaynaklanır.Toz kirli hava ve cildin yağlı olması siyah noktalara neden olur. Ayrıca aşırı yağlı besinleri tüketenlerde siyah nokta ve akneler sıkılıkla görülür. Tek yapmanız gereken gözeneklerinizi temizlemek, sağlıklı beslenmek ve iyi bir cilt hijyenidir.

Kabartma tozu iyi bir antiseptik olmasının yanında iyi bir cilt bakım ürünüdür.Ölü cilt hücrelerini temizler ve cildinizin daha parlak temiz görünmesini sağlar. Bir kaba bir tatlı kaşığı yoğurt 1 çay kaşığı kabartma tozu koyun ve cildinize uygulayın. Kurumaya yakın cildinizden pleeng yapar gibi temizleyin. Bu ilacın herkes için geçerli olmadığını unutmayın. Cildinizi yakar ve kızartırsa hemen bu işlemden vazgeçin cildinizi arındırın.


Yüzünüzebuhar banyosu yapmak , cildi temizlemek ve siyah noktalardan kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Cildi yumuşatır ve siyah noktaların temizlemesini kolaylaştırır. Bir kaba kaynar suyu koyun ve buharın dışarıya çıkmasını önlemek için kafanızı örtüyle örtün. Yaklaşık 10 dakika buharda durun . 10 dakika sonra siyah noktaları nazikçe sıkın ve hemen ardından göenekleri sıkıştırmak için kil maskesi uygulayın.


Şekerde bulunan glikolik asit, doğal bir dış etki olarak hareket edebilir. Ölü deriyi yıkarak aknenin tedavi edilmesine yardımcı olur ve kolayca çıkarılmasını sağlar. Ayrıca kollajen sentezini uyararak cildin yenilenmesine yardımcı olur.Yarım çay bardağıı süte 1 tatlı kaşığı şeker ilave edin daha sonra cildinize pamuk yardımızya sürün 10 dakika sonra cildinizden yıkayarak çıkarın.

Sadece siyah nokta veya sivilceye sahip olduğunuz bölgeye yumurta beyazı uygulamak muazzam bir şekilde yardımcı olabilir. Yumurta akını çırpın ve cildinize uygulayın. Yumurta akı cildinizde kurudukça cildi sıkılaştırır ve gözenekleri kapatır.

Siyah noktalarınız enflamatuar ise, bal kullanmanın yararı olabilir.Yumurta sarısına bir tatlı kaşğı bal ilave edin ve cildinize bu karışımı sürün. Kurumaya yakın cildinizden temizleyin. Cildinizi em nemlendirecek hemde siyak aknelerden kurtulacaksınız.

Diş macununun siyah noktaları çıkardığını biliyormuydunuz ? Beyaz diş macununu sadece siyah noktaların olduğu yere tetbik edin 3 dakika bekleyin ve cildinizden çıkarın. Cildinizde yanma olursa hemen macunu cildinizden temileyin.

Limon suyu, siyah noktalara uygulandığında, akneden sorumlu bakterileri öldürebilir. Ayrıca ciltte oluşan kahverengi lekeleride giderir. Limon suyunu yaşlılık lekeleri içinde kullanabilirsiniz.

Tarçın, kan dolaşımını artırır ve limon, anti-bakteriyel bir bileşen olarak davranır.Bu iki malzemeyi karıştırmak, siyah noktalar için en iyi çare olacaktır.Dahası, cildinizi parlıyor ve daha genç görünmesini sağlıyor.1 çorba kaşığı tarçın tozu 1 çorba kaşığı limon suyunu bir macun yapın .Özellikle siyah noktaların olduğu yere uygulayın.20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.Bu maske tüm cilt tipleri için uygundur

Aloe Vera cildi nazikçe rahatlatır ve fazla yağı temizler. Bu en doğal yatıştırıcı maddedir.Aloe Vera diğer cilt sorunlarından da kurtulmaya yardımcı olur.Aloe Vera nın jelini çıkarın ve yüzünüze masaj yapın. 10 dakika sonra kurulayın ve durulayın. Cildinizi beslemek için sık sık kullanın.

Zerdeçal, anti-bakteriyel özellikleri ile bilinir. Harika bir şifa maddesidir ve cildin dokusunu pürüzsüzleştirir.1 çorba kaşığı zerdeçal tozu 1 çorba kaşığı nane suyu ile karıştırın.Yüze uygulayın ve 10 dakika ya da kurumaya bırakın.Ilık su ile durulayın ve daha sonra yüzünüzü nemlendirin . Bu macun tüm cilt tipleri için en iyisidir.


Kil mineral bakımından zengindir ve iyileştirici özellikleriyle bilinir.Yüze maske olarak uygulandığında, tüm gözenekleri temizler ve sıkılaştırır.Siyah noktaların temizlenmesi dışında kan dolaşımını arttırır ve cilt tonunu da arttırır.Birkaç damla elma sirkesi ile kili karıştırın ve cildinizde ne gibi bir fark oluştuğunu görün.Bal , doğal yaşlanma karşıtı bir maddedir ve süt, cildi nemlendirir.1 çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı sütü karıştırın.Bölgeye ince bir pamuk kat uygulayın ve 20 dakika kurumaya bırakın. Daha sonra cildinizi ılık suyla temizleyin..


Yulaf ezmesi, sadece popüler bir sıcak kahvaltı gevreğinden daha fazladır. Bu besin bakımından zengin tahıl, siyah nokta ve hassas, tahriş olmuş ciltler de dahil olmak üzere bir dizi cilt koşulunda güvenli ve etkilidir. Siyah noktalara yol açan tıkanmış gözenekleri gevşeterek, yumuşak bir doğal temizleyici ve eksfolyant olarak çalışır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar ve bazı anti-inflamatuar özellikleri de içerir. Tahrişi yatıştırır, ölü deri hücrelerini temizler ve cildi aydınlatmak için fazla yağı emer.

Yeşil çay da bulunan vitaminler ve antioksidanlar, aşırı yağın parçalanmasına ve akneye yatkın ciltte iltihaplanmaların azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca gelecekteki hasarlardan korunmasına yardımcı olur. Evet sevgili okurlar görüldüğü üzere can sıkıcı siyah nokatalardan kurtulmak için bir çok doğal yöntem var. Bunlardan birini yada bir kaçını cildinize uygulayarak siyah noktalardan kurtulabilrsiniz.
 
Geri
Üst