Siyah noktalara çözüm olacak maske tarifleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Siyah noktalara çözüm olacak maske tarifleri
siyah noktalar nasıl geçer, siyah noktalar nasıl temizlenir, siyah noktalar için maske tarifleri, siyah nokta maskesi

Sağlıklı bir cilt için öncelikle cildin rahat bir şekil de nefes alması gerekir. Her ne kadar siz cildinizi temizlediğinizi sansanız da çevre faktörleri, cilt yapısı, hava şartları sigara vs gibi durumlar cildin gözeneklerini kapayarak gözeneklerin tıkar ve rahat bir şekil de nefes almasına engel olur.

Zamanla bazı ciltler de siyah noktalar oluşur. Bu siyah noktaları temizletmek için hatta bazı bayanlar soluğu güzellik salonların da alarak epey de bir ücret öder ve cildi siyah noktalardan temizletir.

Sizler için bu konumuz da evde kendi kendinize pratik bir şekil de yapabileceğiniz ve bütçenizi sarsmayan siyah noktalar için maske tarifleri ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Siyah noktalardan kurtulmanın yolları ile ilgili bitkisel yöntemler ile siyah noktalardan kurtulacaksınız.

Siyah noktalar için bitkisel maske tarifleri tamamen doğal olduğu için gönül rahatlığı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Böylelikle cildiniz kirli gözeneklerden arınarak rahat bir şekil de nefes alacak ve cildiniz daha canlı ve güzel görünecektir.

1442326699406.JPG


Siyah noktalar, genellikle yağlı cilt sorunudur ve her ciltte görülebilir. Ciltte bulunan fazla yağlar düzenli şekilde temizlenmezse, cildin gözeneklerinde birikmeye başlarlar. Bu gözeneklerin tamamen dolmasıyla da, siyah noktalar gözle görülür bir hale gelir. Bu lekeler bazen siyah bazen de beyaz olabilir. Bunun nedeni ise, gözeneklerin kapalı olup olmamasıdır. Şayet gözenek açıksa, biriken havayla temas eder ve oksitlenme sonucu siyah noktalar oluşur. Bu durumun aksi olursa, beyaz noktalar ortaya çıkar.

Siyah noktaların görüntü dışında başka olumsuzlukları da bulunmaktadır. Örneğin, bu bölgelerde sivilceler daha sık görülür. Tıkalı olan gözenekler, bakteriler için de uygun bir ortamdır ve bu gözeneklerde kolayca birikebilirler. Biriken bakteriler, daha sonra iltihaba neden olur. Bundan dolayı siyah noktalar, sivilcelerin başlangıç aşaması olarak değerlendirilir. Siyah noktaların temizliği için jeller, özel sabunlar, bantlar ve daha birçok kozmetik ürünler kullanılabilir. Daha masrafsız ve doğal bir çözüm arayanlar, aşağıdaki maskeleri uygulayabilirler.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi Tarifi

Kil, cildi besleyen mineraller açısından çok zengin bir maddedir. Yağlı ciltlerde yağ üretimini dengeler ve fazla yağı alır. İstediğiniz renkte kil kullanabilirsiniz (beyaz, pembe veya yeşil). Düzenli olarak kullanılan kil maskesi sayesinde, gözenekler temizlenir ve siyah noktaların büyük bir bölümü ortadan kalkar. Kil maskesi kullanmadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar var; cildin tahriş olmaması ve aşırı kurumaması için, bir hafta içinde 2’den çok uygulama yapılmamalıdır. Siyah noktaların sebebi her ne kadar yağ olsa da, cildin kırışmaması için o yağa ihtiyacı da vardır. Ayrıca maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici kullanılmalı ve cilt nemlendirilmelidir.Kil maskesi için sadece su ve kile ihtiyacınız olacak. Cildiniz aşırı yağlıysa yeşil, az yağlıysa beyaz kil kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kilin üzerine yavaşça su ekleyin ve karıştırın. Maskeniz yoğun bir krem kıvamına geldikten sonra, dudak ve göz çevreniz hariç bütün yüzünüze sürebilirsiniz. 10 dakikalık bir beklemenin ardından, soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak maskeyi temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra da nemlendirici kullanın. Kil maskesini fazla bekletirseniz, cildinizin kurumasına neden olur. Bundan dolayı, tamamen kurumadan yıkamak daha doğru olacaktır.

Siyah Noktalar İçin Yumurta Akı Maskesi Tarifi

Cilt gözeneklerini sıkılaştıran ve siyah nokta riskini azaltan yumurta akı, aynı zamanda gözenekleri temizler ve siyah noktaların yok edilmesine yardımcı olur. Bunların dışında oldukça besleyici bir maddedir ve birkaç uygulamadan sonra cildin daha diri görünmesini sağlar. Çok yağlı bir cilde sahip değilseniz, kil maskesi yerine yumurta akı maskesini tercih edebilirsiniz.

1 yumurtanın akını, yüzünüzde ince bir tabaka oluşacak şekilde sürün. Sürme işlemini parmak uçlarınızla ya da uygun bir fırçayla yapabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika yumurta akının kurumasını bekleyin ve daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp, kuruduktan sonra nemlendirici sürün.

Siyah Noktalar İçin Bal Ve Süt Maskesi Tarifi

Bal ve süt maskesi, tüm yüze uygulanmayan bir maskedir. Siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulanır ve kozmetik bantlara benzer bir işlevi vardır. Bal ve süt maskesini, gözenekleri temizleyen ve siyah noktaları önleyen diğer maskelerden önce kullanabilirsiniz.

1 çay kaşığı sütle yarım yemek kaşığı balı karıştırın ve kısık ateşte 2 dakika kadar ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu yerlere, ince bir tabaka oluşacak şekilde sürün. Maskeyi uyguladığınız yerlerin üzerine, bir pamuk ya da makyaj temizleme pamuğunu hafifçe bastırarak koyun. Yaklaşık 20 dakika bal ve sütün kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra pamuğu kaldırın ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın (gözeneklerin küçülmesi için). Son olarak, nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi süt yerine tarçın (1 çay kaşığı) kullanarak da yapabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Yulaf ve Yoğurt Maskesi Tarifi

Yoğurdun içerdiği laktik asit, fazla yağın giderilmesi için etkili bir maddedir. Yulaf ezmesi de gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşumunu önler. Düzenli olarak uygulayacağınız yulaf ve yoğurt maskesi, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır.

Havanda toz haline getirdiğiniz yulafı 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu karışıma 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı limon ekleyin. Masaj yaparak maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Temizlemek için yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Limon-Karbonat Maskesi Tarifi

Limon suyu, iyi bir yağ ve kir çözücüdür. Limon, gözeneklere nüfus ederek biriken kiri ve yağı çözecek, karbonat da gözeneklerin içinin boşalmasını kolaylaştıracaktır. Karbonat yerine yemeklik tuz da kullanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı karbonata yarım limon suyu ekleyin ve macun kıvamı olana kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi siyah noktaların bulunduğu bölgelere, parmaklarınızla ovalayarak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su cildi gerer ve gözeneklerin kapatılmasına yardımcı olur.

siyah-noktalar-icin-maske-tarifleri-ve-uygulama-yontemleri-buyuk-5.JPG


Siyah Noktalar İçin Limon-Bal Maskesi Tarifi

Bal, hem antibakteriyel hem de temizleyici bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı, siyah noktaların giderilmesinde limonla birlikte iyi bir ikili oluşturur.

1 tatlı kaşığı bala yarım limon suyu ekleyin ve karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve daha sonra siyah noktaların olduğu bölgelere sürün. 15-20 dakikalık bir bekleme süresinin ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve durulayın.

Siyah Noktalar İçin Jelatin-Süt Maskesi Tarifi

Toz jelatinin yapışkan bir özelliği vardır ve bu sayede siyah noktaları söküp alabilir. Ancak kimyasal maddelerle renklendirilmiş jelatin değil, ek madde içermeyen ve sade jelatin kullanmalısınız.

Mikrodalgaya koyabileceğiniz bir kap içerisine 1 yemek kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı jelatin ekleyin ve macun kıvamı olana kadar karıştırın. Kıvama gelmiyorsa, iki malzemeden birini daha çok kullanabilirsiniz. Karışımı 10 saniye kadar mikrodalgada bekletin ve ılıdığında ince bir tabaka halinde uygulayın. Maske kuruyana kadar bekleyin ve kuruduğunda cildinize zarar vermeden soyun. Daha sonra cildinize tonik uygulayın ve soğuk suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Yeşil Çay Maskesi Tarifi

Yeşil çayın birçok faydası vardır. Kurusunun bile kozmetik ürünlerde kullanıldığı bu bitki, siyah noktaların giderilmesine de yardımcı olur.

1 yemek kaşığı yeşil çayı havanda ezin ve toz haline getirin. Karışım macun kıvamına gelene kadar azar azar limonsuyu ve çok az tuz ekleyin (çay kaşığının ucuyla). Kıvamına gelen maskeyi siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Zerdeçal-Nane Maskesi Tarifi

Zerdeçalın antibakteriyel, nanenin ise ferahlatıcı bir özelliği vardır. Bundan dolayı en çok kullanılan maskelerden biridir.

Birkaç tutam taze naneyi 1 su bardağı kaynamış suyun içine atın ve soğuyana kadar bekleyin. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı alın ve küçük bir kaba koyun. İçerisine, macun kıvamına gelene kadar toz zerdeçal ilave edin. Önce yüzünüzü temizleyin ve daha sonra siyah noktaların olduğu bölgeye maskeyi sürün (ovalayarak). Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Kalan naneli suyu tonik olarak kullanabilirsiniz.

bunlar da ilginizi çekebilir

cilt bakım maskeleri

kuru ciltler için bitkisel bakım

evde siyah nokta bandı yapılışı
 
Geri
Üst