Sizce evliliğinize gerekli özeni gösterebiliyormusunuz?

mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Sizce evliliğinize gerekli özeni gösterebiliyormusunuz?
Evlenmeden önce eşler sosyokültürel uyuma önem vermelidir. “Evliliği düşünen kimsenin aklından geçireceği ilk husus, kendi duygu ve düşüncesine uygun bir eş araştırmaktır."

Şimdilerde pek çok genç bu hayati işi sırf hisleriyle değerlendirmekte ve sokakta, çarşıda pazarda tanıştığı biriyle hemen yuva kurmaya çalışmaktadır. Oysaki böyle bir düşünceyle kurulan yuvada huzur aramak son derece yanlıştır. Eşlerin her birinin evlenmeden önceki hayatında kendilerine ait bir sosyal kimliği vardır. Kimi dini hayatın emrettiği bir hayat tarzını en güzel incelikleriyle yaşamaktadır, kimi ise dinden diyanetten çok uzak yetişmiştir. Erkek dinini yaşamak ister, kadın rahatsız olur. Bunun aksi de her zaman söz konusudur. Böyle bir ailede çekişme ve sürtüşmenin ardı arkası kesilmez.

Bazı erkekler, kendi anne babasına eşlerinin ilgi ve saygı göstermesini beklerler. Fakat kendileri eşlerinin anne babasına gerekli saygıyı göstermezler.

Halbuki eşinizden kendi anne–babanız için istediğiniz saygı ve sevgiyi, siz de eşinizin anne –babasına göstermek zorundasınız.

Eşler birbirlerine karşı empatik davranmalıdırlar. Eşlerin birbirlerinin isteklerini, ihtiyaçlarını anlaması; eşini dinlemesi ve ona pozitif destek vermesiyle olabilir. Eşler arasındaki gerçek yakınlık, içtenlik ve bütünlük empati kurabildikleri sürece ortaya çıkar. Eşler empati kurabilmeyi becerebilirlerse koşulsuz sevgiyi ve aşkı yakalayabilirler. Aile içinde öfke ve kızgınlıkla başa çıkabilmelidir. Her kızgınlık bir kurallar ihlalidir. Birbirinize kızdığınızda dikkat edin, sizi rahatsız eden o kişinin davranışları değil, sizin koyduğunuz kurallarınızdır.

Aile içerisinde yaşadığınız küçük problemlerinizi biriktirmeyin. Bilindiği gibi patlamalar bir birikimin neticesinde olur. Yeri geldiğinde ifade edilmeyen küçük tepkiler bir sonraki ile birleşip tehlikeli hale gelecektir. Aile içerisinde huzur ve mutluluğu yakalamak için, eşinizle sizi karşı karşıya getirecek olan problemleri henüz büyümeden oturup konuşun ve onu çözmenin yollarını araştırın. Nasıl olsa kendi kendine çözülür diye düşünmeyin.

İlişkinizin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır
İlişkinize düzenli olarak bakım yapın. Biz insanların çok garip alışkanlıkları ve davranışları vardır. Araba kullanırız; kullandığımız araba bize problem çıkarmasın diye periyodik bakım yaptırırız. Aynı titiz bakımı aile içi iletişimimize vermemiz gerektiğini hep unuturuz. Zaman zaman ilişkilerimize bakım yapmalıyız. Duygusal banka hesabımızı kabarık tutmanın yollarına bakmalıyız. Richard L. EVANS'ın güzel bir sözü var: "Her şeyin bakıma, ilgiye, izlenmeye ihtiyacı vardır, özellikle hayatımızdaki en hassas ilişkilerin."

Bunlara dikkat edin
Eşinizi kesinlikle başkalarının yanında (çocuğunuz bile olsa) eleştirmeyin.
Eleştiri yaparken rencide edici değil, yapıcı olmaya dikkat edin.
Eşinizi değiştiremeyeceği fiziki özelliklerinden dolayı eleştirmeyin ya da başkalarıyla karşılaştırmayın.
Sürekli eleştiri yapmaktan kaçının. Bu bir süre sonra karşıdaki insanda “duyarsızlığaâ€� sebep olur.
Sadece beğenmediğinizde değil, beğendiğinizde de eşinize bunu belli edin.
Eşlerinizin ebeveynleriyle iyi ilişkiler kurun.
alıntı
 
Üst