1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Sizce Gözümüz Kaç Megapiksel ?

  Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  insan gözü kaç mm Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

  Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri yakalayan bir fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, retinadaki foto-alıcıların sayıca fazlalığı sayesinde,bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi sağlar. Aşağıda verilen eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır.

  Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan veriler ışığında,şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

  90 derece x 60 arc-dakika/derece x 1/0.3 x 90 x 60 x 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.


  Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:
  120 x 120 x 60 x 60 / (0.3 x 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

  İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

  Şimdi teorik bilgiyi bir kenara bırakıp , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

  Böyle bir teknoloji harikası olan gözünüze özenle bakın ve rabbimize şükretmeyi ihmal etmeyin .


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Sizce Gözümüz Kaç Megapiksel ?
  daha neler var bimediğimiz
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  120 x 120 x 60 x 60 / (0.3 x 0.3) = 576 megapiksel
  Gerçekten muazzam bir rakam bu, muhteşem... Vücudumuzun işleyişi, vücut sistemlerinin çalışması kusursuz ve harika planlanmış. Özellikle de tıp bu kadar ilerlemesine rağmen gizemi hala tam olarak çözülemeyen beynimiz. Duyu organlarımızın böyle güzel bir şekilde işlemesi ve çalışması insanı hayran bırakıyor. Teşekkürler bilgiler için.


   
 4. NaZMeLeK

  NaZMeLeK Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.468
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  özlemler diyarı
  gerçekten inanılmaz.rabbimin büyüklüğü işte ortada...sağol paylaşım için..
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bir not: Fotoğraf makinesi alırken SON dikkat etmeniz gereken şey megapikseldir. Daha çok megapiksel daha iyi fotoğraf demek değildir. Kaliteyi lens, algılayıcı, işlemci vs. vs. etkiler. Megapiksel fazla bir işinize yaramaz. 15 megapiksellik bir kamera hiçbir işinize yaramaz (çok fazla demek istiyorum). A4 kağıt boyutunda bir fotoğraf yaklaşık 0.9 megapiksele denk geliyor. Yani 0.9 megapiksellik bir kamerayla A4 kağıt boyutunda fotoğraf çekebilirsiniz. Yani 12 mp'lik bir makineyle a4 kağıtının yaklaşık 12 katın büyüklüğünde fotoğraf çekebilirsiniz ki bu hiçbir işinize yaramayacaktır (tabi reklam afişi falan hazırlamıyorsanız). Aşağıdaki linkteki yorumda iki fotoğraf var biri 2 magepikselle telefondan çekilmiş, diğeri de 2 mp ile fotoğraf makinesinden çekilmiş. megapiksel - ek_i sözlük
  Yani megapikselleri aynı. Siz kıyaslayın :) Demek ki megapiksel her şey değil.
  Ayrıca eğer telefonunuz 10 mp olsaydı çok güzel olurdu, kaliteli fotoğraf çekebilirdiniz değil mi? Değil işte. Telefonunuzun algılayıcısı küçük olduğu için fotoğrafınızda gürültü (diğer adları noise,gren,kumlanma...) oluşur ve kaliteyi düşürür. Teknik terimleri Google'dan araştırın ve daha fazla şey öğrenin.
  Şu an piyasada bulanabilen en düşük megapikselli dijital fotoğraf makinesi 10 mp civarında bildiğim kadarıyla. O bile size fazla. Uçup 15 falan alıp paranıza kıymayın.
   
 6. cnshu

  cnshu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  alanya
  pylşm için tşkler gzl blgi
   
Sizce Gözümüz Kaç Megapiksel ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnsan gözü kaç megapixel???

  İnsan gözü kaç megapixel???

  Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 mp" ya da bende bi makina var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" falan bile deme cüretinde bulunuruz. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve bakın teknoloji hala...
 2. AŞK kaç yaşındadır sizce????

  AŞK kaç yaşındadır sizce????

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x520.
 3. Gözüme sabun kaçtı Anne!!

  Gözüme sabun kaçtı Anne!!

  . Gözüme sabun kaçtı Anne!! Küçüğüm daha, bodrum katı evimizin, kibrit kutusu kadar banyosunda, yeşil bir leğende yıkardın beni Anne. Bazen haşlar bazen de dondururdun. Çığlığı basardım “yandım anam”.Kızardın, kırmızı maşlafa ile küt diye vururdun kafama. Sabun kaçardı gözüme. Mızırdanıp dururdum. Sense “iyidir sabun kaçması göze parlaklık verir, mikrobu kırılır gözünün” der teselli...
 4. gözümüz kaç megapikseL

  gözümüz kaç megapikseL

  Günlük hayatta "vay be, adamin cep telefonunun kamerasi 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyariz ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördügümden de net çikariyor görüntüleri" dedigimiz bile olur. Isin aslini yapilan arastirmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin...

Sayfayı Paylaş