1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  sizce hangisi Yüz Güzelliği Mi, Huy Güzelliği Mi?

  Konu, 'Kadınca' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  huy güzelliği yüz güzelliği ile ilgili sözler Osmanlı Devleti’nin son devirlerinde yüksek mevkî sahibi memurlardan birinin, itina ile yetiştirdiği bir kızı; yine kendisi gibi üst kademedeki diğer bir memurun ise bir oğlu vardı. Aile büyükleri, bu iki değerli genci birbirlerine uygun gördüklerinden evlendirmek istediler. Neticede her iki âile de çocuklarını evlendirmek üzere aralarında anlaştılar. Önce söz, sonra nişan, derken sıra düğüne geldi. Düğün merasimi, gelinin gideceği konakta yapılmaktaydı.

  O günün usûllerine göre, her iki genç, birbirlerini ancak düğün günü göreceklerdi. Gelinin babası duvağı kapalı olarak salona getirdiği kızını; kısa fakat mânâlı bir konuşma ile damada teslim etti. Kendilerine ayrılan bir odada, genç damat, müstakbel hayat arkadaşının duvağını açıp da yüz görümlüğünü taktıktan sonra ânî bir fenalık geçirerek yere düştü. Orada bulunan yakınlarından birkaç hanım, hemen damadı kaldırarak ayılması için gerekeni yaptılar.
  Ayılıp kendine gelen damat ile gelini, kendileri için hazırlanan koltuklara oturtup, ferahlandıracak bir şerbet ikram ettikten sonra baş başa bıraktılar.

  Gelin, üzgün ve mahzun söze başladı:  “–Muhterem beyefendi, sizin biraz önce geçirmiş olduğunuz hâlin sebebi, bence mâlum!.. Küçük yaşta geçirmiş olduğum ağır bir çiçek hastalığının yüzümde bıraktığı izler, bir ömür yüzüne bakmaya mecbur olduğunuz hanımınıza karşı size bir soğukluk ve sıkıntı verdi. Ancak bu benim elimde olan bir kusur değil. Rabbim, bu hâli bana lâyık görmüş, elimden ne gelir ki… Şimdi sizden istirhamım şu: Kırk gün evinizde bir misafir olarak kalayım. Bu müddetin sonunda, anlaşamadığımız gerekçesiyle evime döneyim. Bu konuda lütfen anlayış gösterin. Bu hâlden, ikimizden başka hiç kimsenin haberdar olmamasını bilhassa istirham ediyorum!..” diyerek, üzerindeki şahane gelinlik ve başındaki tacı ile gözleri yaşlı bir hâlde damadın ayaklarına kapandı.
  Damat, ne diyeceğini şaşırmıştı. Gelini yerden kaldırarak yanına oturttu. Kapıldığı heyecan sebebi ile fenalaştığına gelini inandırmaya çalıştıysa da, genç kız düşüncelerinde kararlıydı.

  Konaktaki düğün, âilenin şerefine uygun olarak bütün ihtişamı ile devam etmiş, fakat iki genç arasındaki bu hadise, büyük bir sır olarak kendi aralarında kalmıştı. Aradan günler geçmiş; genç gelin, başta kayınpederi ve kayınvalidesi olmak üzere, konağın içindeki hizmetkârlara varıncaya kadar, güzel ahlâkı, hizmeti, tevâzuu, davranışları ve konuşmaları ile herkesin kalbinde taht kurmuştu.
  Günlerden bir gün, sabah saatlerinde damat beyin oda kapısı hafifçe vuruldu. Kırk gün tamamlanmıştı. İçeri giren, mahzun yüzünü büsbütün solgun gösteren siyah elbisesi ile gelin hanımdan başkası değildi. Kendisine konaklarındaki kırk günlük misafirliği sırasında gösterdikleri nâzik muâmele sebebiyle teşekkürlerini bildirerek, düğün günü aralarında alınan karar gereğince, kırk gün dolduğundan, evine dönmek üzere müsaade istemekteydi.


  Ayağa kapanma sırası şimdi damada gelmişti; gözyaşlarını tutamayarak:
  “–Muhterem hanımefendi, eğer siz beni beğenmediyseniz ve evinize dönmekte kesin kararlıysanız, ona bir diyeceğim olamaz. Ancak şunu bilmenizi isterim ki, siz benim için artık vazgeçilmez bir eşsiniz. Şunu bilin ki; havasız, susuz yaşarım, ama siz olmadan aslâ!.. Sizi tanıdıktan sonra başka bir hayat arkadaşıyla olmama imkân yok!..”

  Bu ve benzeri sözlerle genç kızı ikna ederek kararından vazgeçirmek üzere yalvardı ve neticede muvaffak oldu.

  İki değerli insan, ayrılmamak üzere birbirlerine kavuşmuş olmanın sevincini yaşadılar. Onların ömürleri, her gün yenilenen bir balayı olarak sürüp gitti.


  Ve en önemlisi; aralarındaki bu sırrı, anlayabilecekleri çağa gelince çocuklarına açıkladılar. Böylece onlar da âile saadetinde gönül temizliğinin ve güzel ahlakın, her şeyden daha önemli olduğunun harika bir misalini bizzat görmüş oldular
  .

  **ALINTI**

  kadınca.net


  Bence önemli olan huy güzelliği insan 70 inde de aynı olmyor çünkü


   
 2. pnrözer81

  pnrözer81 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  huyu güzel olan bır ınsanın zaten yüzünün çirkin olmasına ımkan yoktur.demek ıstedıgım muntazamn dört dörtluk bır cılt degıl.ınsanın ıcınde yasattıgı olumlu pozıtıf huylar yuzune bır sekıl yanısr ve guzellık yaratır.o ınsanı aydınlatır.cırkın olsa bıle o ınsanın cırkınlıgı göze batmazkı cok guzel olan ama huyu kotu olan bır ınsandan daha cok ılgı odagıdır.bence.....
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Kesinlikle huy güzelliği..huy güzelliği zaten yüzüne yansır insanın
   
 4. burcak8821

  burcak8821 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzel bir hikaye paylaşım için teşekkürler
  güzel yüze doyulurmuşta güzel huya doyulmazmış bunu anlatan en güzel hikaye bence çok teşekkürler
   
 5. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Cok guzeldi,tabiki huy guzelligi.Her insan nasilsa yaslanacak,degisecek,kimse gencligindeki gibi kalmayacak ama huyu degismeyecek,pek uymayacak ama can cikar huy cikmaz diye bir soz vardir,insan yetmisinde de yedisinde oldugu gibidir.
   
 6. zaga

  zaga Üye Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  güzel ibret alıncak bir hıkaye ama her ne kadar gunumuzde dahil hep huy güzelliği densede yüz güzelliğine daha çok önem veriliyor,ihşallah gönüller hep bir olsunda gerisi önemli olmasın
   
 7. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  huy güzelliği tabikide
  ancak hem huyu hem de kendi çirkin olursa durum vahim hahaha
   
 8. ReBeLLa

  ReBeLLa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennem
  hepsi hepsi :D huyuda suyuda yüzüde herşeyi güzel ossun xDDD
   
 9. tubitt

  tubitt Üye Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Huy güzelliği tabiikide.Ama yüzü de güzel olsa fena olmaz hani :D
   
 10. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  allah huy güzelliği nasip etsin herkese
   
 11. nira

  nira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tabiki huy yüreğinin güzelliği...emeğine sağlık
   
 12. kiraze

  kiraze Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  ikiside gerekli birbirimizi kandırmayalım.
   
 13. sedaaa

  sedaaa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  407
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  kesinlikle huy güzelliği
   
 14. Dj Aşık

  Dj Aşık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  513
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  periler ülkesi
  huyu güzel olan bır ınsanın zaten yüzünün çirkin olmasına ımkan yoktur.demek ıstedıgım muntazamn dört dörtluk bır cılt degıl.ınsanın ıcınde yasattıgı olumlu pozıtıf huylar yuzune bır sekıl yanısr ve guzellık yaratır.o ınsanı aydınlatır.cırkın olsa bıle o ınsanın cırkınlıgı göze batmazkı cok guzel olan ama huyu kotu olan bır ınsandan daha cok ılgı odagıdır EWET KATILIYORUN SANA KİM YAZMIŞTI BUNU
   
 15. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ
  HUYU ve YÜZÜ güzel olsun = BENIM OLSUN :D:D:D:D
   
sizce hangisi Yüz Güzelliği Mi, Huy Güzelliği Mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yüz güzelliğimi huy güzelliğimi

  yüz güzelliğimi huy güzelliğimi

  Yüz Güzelliği Mi, Huy Güzelliği Mi? Osmanlı Devleti’nin son devirlerinde yüksek mevkî sahibi memurlardan birinin, itina ile yetiştirdiği bir kızı; yine kendisi gibi üst kademedeki diğer bir memurun ise bir oğlu vardı. Aile büyükleri, bu iki değerli genci birbirlerine uygun gördüklerinden evlendirmek istediler. Neticede her iki âile de çocuklarını evlendirmek üzere aralarında anlaştılar. Önce...
 2. takısız güzellik olmaz diyenlerden misiniz?

  takısız güzellik olmaz diyenlerden misiniz?

  Takılar kadınların birer birer yıldızları. Takı takmak bir kadına farklı atmosferler yaratmasından yardımcıdır. Beyaz bir gömleğin üzerine takılan sarı bir takı ve uçlarında turkuaz işlemeler ne kadar hoş durur bir tahmin edin bakalım. Ve bir de kemerde bakır rengiyse. Ayakkabıların önü açık kırmızı ojeleriniz var. Sallanan halka küpeler.. Birden ne kadarda şık yaptı değil mi? Birde takısız...
 3. Güzellik Uykusu Gerçek mi acaba

  Güzellik Uykusu Gerçek mi acaba

  Kızlar eski filmlerden ve eskilerden hep bir güzellik uykusu duyuyoruz peki bu Güzellik Uykusu Gerçek mi ? Gün arası uyumak kadını güzelleştiriyor mu? Madem öyleyse peki neden bir de uyku kilo yapar diyorlar yoksa bir gram et bin ayıp örter lafı da burdan mı geliyor:)
 4. Az Parayla Çok Güzellik İster misiniz? İşte Doğal Güzellik İçin....

  Az Parayla Çok Güzellik İster misiniz? İşte Doğal Güzellik İçin....

  Az Paraya Çok Güzellik İçin Doğal Güzellik İçin Cildinizdeki sivilceleri yok etmek, dişlerinizi beyazlatmak, terlemeyi önlemek ve daha fazla bakım ihtiyacı için yüksek miktarda para harcamanıza gerek yok. Evde güzellik ve bakım sırlarını uygulayın, yeter! Doğal Nemlendirici Kuru cildinizi nemlendirmek, ölü derilerden arındırmak için ihtiyacınız olan tek şey tatlı badem yağıdır....
 5. Japon Kadınların Güzellik Sırlarını Öğrenmek İster misiniz?

  Japon Kadınların Güzellik Sırlarını Öğrenmek İster misiniz?

  japonların güzellik sırları, japon kadınların güzellik sırları, japon kadınların özellikleri Sevgili melekler, japon kadınların duru güzellikleri, sade ve zarif hatları, bembeyaz ciltleri hepimizin ilgisini çeker. Bu zerafet timsali kadınların kendilerine ne tür bakımlar uyguladıklarını merak ediyorsanız, aşağıda sizlerle paylaşacağımız güzellik sırlarını inceleyebilir hatta yaşamınızda...

Sayfayı Paylaş