Sizce Para Mutluluk Getirir mi?

Bu konuyla ilgili bir menkibe anlatmak istiyorum..Adamın biri oltasıyla balık tutmaya çalışıyormuş.O anlarda padişah ta o civarda geziniyormuş.Adama yaklaşarak hadi bakalım denizden ne çıkarırsan onun ağırlığı kadar sana altın vercem demiş.Balık tutmaya çalışan gariban çok sevinmiş.Ve oltasına bir şeyin takıldını hisetmiş.Oltayı çekince ucunda yuvarlak bir kemik padişah:Demekki kısmetin buymuş hadi bakalım tartalım terazinin bir tarafına bu yuvarlak kemiği diğer tarafına altın koymuşlar ama oda ne bir türlü trezi denkleşmemiş koymuşlarda koymuşlar altınlarıı padişah:Hemen bu kemiği alın götürün bakın neyin nesi bu? Demiş.Kemiğin insanın göz kemiği oldunu söylemişler burda anlatılmak istenen 'insan oğlunun gözü asla doymaz' deyimidir.Bu dönemde parasız mutluda olunur düşüncesini savunan elle sayılacak kadar azdır Acaba gerçekten öyle mi düşünüyorlar yoksa (kedi ulaşamıyacağı ciğere mındar dermiş ) yoksa paraya sahip olamadıklarındanmı böyle düşünüyorlar?Bana göre parasız mutluluk olmaz hele bu dönemde...

Bu konuyla ilgili bir menkibe anlatmak istiyorum..Adamın biri oltasıyla balık tutmaya çalışıyormuş.O anlarda padişah ta o civarda geziniyormuş.Adama yaklaşarak hadi bakalım denizden ne çıkarırsan onun ağırlığı kadar sana altın vercem demiş.Balık tutmaya çalışan gariban çok sevinmiş.Ve oltasına bir şeyin takıldını hisetmiş.Oltayı çekince ucunda yuvarlak bir kemik padişah:Demekki kısmetin buymuş hadi bakalım tartalım terazinin bir tarafına bu yuvarlak kemiği diğer tarafına altın koymuşlar ama oda ne bir türlü trezi denkleşmemiş koymuşlarda koymuşlar altınlarıı padişah:Hemen bu kemiği alın götürün bakın neyin nesi bu? Demiş.Kemiğin insanın göz kemiği oldunu söylemişler burda anlatılmak istenen 'insan oğlunun gözü asla doymaz' deyimidir.Bu dönemde parasız mutluda olunur düşüncesini savunan elle sayılacak kadar azdır Acaba gerçekten öyle mi düşünüyorlar yoksa (kedi ulaşamıyacağı ciğere mındar dermiş ) yoksa paraya sahip olamadıklarındanmı böyle düşünüyorlar?Bana göre parasız mutluluk olmaz hele bu dönemde...

Eski bir soz var aklima geldi,tok insani doyurmak kolaymis ac insani doyurmak zormus.once gozun doysun diyorlar ya,bu menkibeden dolayi olmali.
Parasiz mutluluk olmaz,olmaz diyorum cunku cok sey var para ile satin alabilecegimiz hele de bu zamanda parasiz olmaz.Ama paran var ,sagligin yok evet o zaman mutlu olmazsin iste.Bu konuyu ayri tutuyorum,paran var sagligin yok=mutluluk yok,sagligin yok,paran yok=mutluluk yok.Burada bahsedilen cok cok zengin olmak degil tabiki,insan gibi yasamak icin para lazim degil diyen varsa saygi duyarim.

Ben katılmıyorum benim param oldu da noldu mutlu mu oldum? Hayır olmadım. Parası olan insan ne kdr parası olursa olsun sürekli artmasını istiyo oda dolusu parası olsun 2. bi para dolu odaya kesinlikle hayır demez( tabi herkes için geçerli değil). Sürekli onun için yaşar parası onun kulu değil o parasının kulu olur. 5 parasız elbetteki mutlu olunmaz ama sadece sana yetecek kadar parayla istediğin kadar mutlu olabilirsin. Tabi bu göreceli bi kavramdır. Etrafımızda hep görürüz zengin olur herşeyi olur ama huzuru olmaz herşeyi vardır belki herkes ona muhtaçtır ama o da sevgiye muhtaçtır. Fazla zenginlik insanı köreltir kısacası budur benim gözümde de gönlümde de...

Bana seçim yapmak düşerse günün birinde az param olsun ama huzurum mutluluğun olsun isterim :)

Farklı düşünenlere de saygı duyarım sonuçta herkes kendi hayatını yaşıyo

Konu bence paranin cok olmasi veya az olmasi degilki.. cok parasi olanda mutlu olur kendine yetecek kadar parasi olanda mutlu olur... Ama parasi olmayanin mutlulugu hep yarim kalir nedense.. Once saglik sonra para derler ama nedense parasi olmayan kisi hastalandiginda tedavi bile olamaz. saglik icin bile para gerekiyosa PARA= Tedavi, alisveris, tatil, cafeye gitmek, pantolon almak sevdigine hediye almak, cocuguna oyuncak almak........ epey bi uzuyo yani

Mutlu olmanin ilk sarti PARA..

Para tek basina mutluluk getirmez tabiki,yine de parasiz olur mu olmaz.Paranin hayatimizdaki yerini dusunsene,paran olmadan ne yiyebilir,ne gezebilir,ne giyinebilir ne de isinabilirsin...sigortanin olmasi para ile,evinin olmasi para ile,hasta olsan iyilesmen para ile....kisiye yetecek kadar parasinin olmasi onemli,demiyorum ki para tek basina mutluluk,ama mutluluk unsuru.[/QUOT

tamam para mutlyuluk getiriyo ama bi yandan da bakıyosun ünlülere adamlar mutlu deil keşke fakir olsamda mutlu olsam diolar buna ne diceksin bakem canum....

unluler o kelimeyi bile para kazanmak icin soyluyolar bence...

bence hiç alakası yok ..eşler arasına maddiyat giiyorsa sorun parada değil eşlerdedir..öyle çok yokluktan kendini var eden aileler gördümki buna asla inanmam..beş kuruşları ykken karı koca elele verip nerelere gelen insnlar tanıyorum..insanlar kendi mutsuzluklarının suçunu para atmasnlar bence. .eğer karı koca birbirlerini gerçek anlamda seviyorlarsa bi dilim ekmeğe de şükredip otururlar..
bak sana örnek vereyim ..
çok şükr en üniversite bitirmiş ,devlet dairesinde çalışan bir bayanım ..
eşim de ii bir yerde ii bir kariyer sahibi ,benim maaşımın 2 katı maaş alıyor ..
türk aile standartlarında iyinin üstünde bir hayatımız var çok şükür..
ama istediğimiz ve uğraştığımız halde ,hiçbir sebep de olmamasına rağmen henüz 1 yıldır bebeğimiz yok ..
bak para herşeye yetmiyor değilmi ?
insan düzgün karakterli ,sevgi dolu olsun yeter bence ...para sadece yaşamak için bir araç ama herşeyin çözümü asla ve asla dğil..
beş kuruşu olmayıp mutlu olan çok insan var..

Bebek icin doktora gidemeyip sorunun ne oldugunu bile bilmeden yasamaya mahkum olsaydin kocana bakip PARAN OLSAYDI BENI DOKTORA GOTURURDUN. diye basit bi kelime icin bile mutsuzlugun baslamazmi??

Bebek icin doktora gidemeyip sorunun ne oldugunu bile bilmeden yasamaya mahkum olsaydin kocana bakip PARAN OLSAYDI BENI DOKTORA GOTURURDUN. diye basit bi kelime icin bile mutsuzlugun baslamazmi??
artık devlet hastahaneleri de her türlü soruna çözüm buluyor ..öyleki ben ilk tahlillerimi hep devlette yaptırdım ..tüp bebeğe kadar heşeyi yapıyorlar artık .ben tedavi aşamasına kadar 3-4 farklı devlet hastahanesine gittim ..durumum olmasaydı da yine gitmeye devam ederdim ..rahim filmi için devlete gideceğim mesela ..
param olmasaydı bi yerlerden mutlaka bulurdum ..taksitle öderdim ,hiç bulamıyorsam da bundan dolayı mutsuzluğumu eşime yansıtmazdım asla...
paran olsaydı beni doktora götürürdün kadar ağır bir lafı eşime asla söylemem ,eğer eşim çalışmıyorsa tembelse o ayrı ama çalışıp da az kazanıyorsa adamın bunda ne suçu var ..
para insanı hiçbir zaman mutlu etmez ,çünkü ne zaman para kazanmaya başlasan hep daha fazlasını istiyorsun ,bu istek hiç bitmiyor hiç doymuyorsun buna emin ol ..
zaten mutlu etseydi zengin insanlar hep mutlu olurdu ki onlar fakir insanlardan çok daha mutsuzlar ..
bu bile en basit örnek ...
para araç olabilir ama amaç değil ..
ayrıca herşey nasip işidir ,para yüzünden doktora gidememiş olabilirsin ama bu ALLAH istediyse çocuğun olmayacağı anlamına gelmez ,eğer olacaksa beş kuruşun da yoksa yine olur o bebek ..
doğuda kadınlar doktora mı gidiyor da doğuruyorlar ,ALLAHtan geliyor da ondan..
benim kız kardeşim de eşi çalışmıyordu beş parasızdı ,doktora gitmek ne kelime ,prezervatif alacak gücü yoktu biliyormusun ,ama bir tane nur topu gibi çocuğu oldu..
ALLAH isteyince herşey oluyor ,parayla değil bu işler

artık devlet hastahaneleri de her türlü soruna çözüm buluyor ..öyleki ben ilk tahlillerimi hep devlette yaptırdım ..tüp bebeğe kadar heşeyi yapıyorlar artık .ben tedavi aşamasına kadar 3-4 farklı devlet hastahanesine gittim ..durumum olmasaydı da yine gitmeye devam ederdim ..rahim filmi için devlete gideceğim mesela ..
param olmasaydı bi yerlerden mutlaka bulurdum ..taksitle öderdim ,hiç bulamıyorsam da bundan dolayı mutsuzluğumu eşime yansıtmazdım asla...
paran olsaydı beni doktora götürürdün kadar ağır bir lafı eşime asla söylemem ,eğer eşim çalışmıyorsa tembelse o ayrı ama çalışıp da az kazanıyorsa adamın bunda ne suçu var ..
para insanı hiçbir zaman mutlu etmez ,çünkü ne zaman para kazanmaya başlasan hep daha fazlasını istiyorsun ,bu istek hiç bitmiyor hiç doymuyorsun buna emin ol ..
zaten mutlu etseydi zengin insanlar hep mutlu olurdu ki onlar fakir insanlardan çok daha mutsuzlar ..
bu bile en basit örnek ...
para araç olabilir ama amaç değil ..
ayrıca herşey nasip işidir ,para yüzünden doktora gidememiş olabilirsin ama bu ALLAH istediyse çocuğun olmayacağı anlamına gelmez ,eğer olacaksa beş kuruşun da yoksa yine olur o bebek ..
doğuda kadınlar doktora mı gidiyor da doğuruyorlar ,ALLAHtan geliyor da ondan..
benim kız kardeşim de eşi çalışmıyordu beş parasızdı ,doktora gitmek ne kelime ,prezervatif alacak gücü yoktu biliyormusun ,ama bir tane nur topu gibi çocuğu oldu..
ALLAH isteyince herşey oluyor ,parayla değil bu işler

Bebek isi tabiki Allahtan gelen bisi Allah kimseyi mahrum etmesin... Ama istedigin kadar cocugun olsun ona bakamadiktan sonra bi anlami yokki. Kendimden biliyorum sukur olsun ki cogu istedigi seyleri aldigim halde bazi anlar oluyo ki alamicak gucte oluyorum o bile nasil canimi yakiyo dunya basima yikiliyo mutsuzlugun en acisini o anda yasiyosun iste.. cocukmus evlilikmis hepsi once para istiyo..

Geri