1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sizin hiç babanız kayboldu mu

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Irak’ta 1 milyonun üzerinde insanın kayıp olduğu ileri sürüldü. Sayıyı yanlış okumadınız. Yaşadıkları, öldükleri, öldürüldüklerini bile bilemediğiniz, kanıtlayamadığınız yüz binlerce kayıp insan var, Irak’ta.
  Kızılhaç ve Uluslararası Af Örgütü, “Uluslararası Kayıplar Günü” nedeniyle yaptıkları açıklamada özellikle Irak’ın durumuna dikkat çekmekle birlikte tüm dünyada bu durumda milyonlarca insan olduğunu açıkladılar.

  Kayıp yakınlarının yaşadığı trajedinin boyutları, kayıplar kadar büyük. Kayıplarına ulaşmak, bir iz, kanıt, sonuç peşinde koşan milyonlarca insan, büyük sorunlarla karşı karşıya.

  Şu anda sadece Irak’ta bir milyonun üzerinde kayıp insan var ve onların akibeti konusunda bir bilgiye ulaşmak da, büyük fedakarlıkları göze almayı gerektiriyor.

  Kaybettikleri yakınlarını bulmak isteyenler her türlü istismara açık durumda: Yaşanan iç savaş her türlü ulaşım ve seyahati çok tehlikeli kılıyor. Bilgi vaadiyle dolandırıcılık ve gasp çok yaygın.

  Miras, emekli maaşı gibi geride kalanlar için hayati birçok konu, “ölüm” kanıtlanamadığı sürece de çözümlenemiyor. Acı her boyutuyla katlanarak, insanların hayatı üzerine çörekleniyor.

  Türkiye de “kayıplar”, “kaybedilmeler” konusunda maalesef çok temiz bir ülke değil. “Cumartesi Anneleri”ni hafızanızı biraz yoklarsanız, hatırlarsınız. “Kaybolan / kaybedilen” çocukları, babaları, kocaları, kızları, yakınları bulunsun diye yıllarca eylem yaptılar. Bu eylemler sırasında coplandılar, saçlarından sürüklendiler, dayak yediler, ama hep kayıp yakınları için “devletten” bir el uzatmasını istediler.

  Kayıplar, yaşadığımız dünyanın sayısız acı gerçeğinden biri…

  İç savaş veya ciddi istikrarsızlık olan ülkelerde ise çok daha ciddi bir problem. Hatta bu kayıplardan doğrudan hükümetler bile sorumlu olabiliyor. Aslında yaşadığımız, dünyanın hemen her ülkesinde farklı biçimlerde ortaya çıkan bir tür “kurban ve faili" meçhullar sorunudur.

  Bu yazı, hem kayıtsızlığın uyuşturucu etkisini azaltmak için, hem ufak da olsa yüreğinizde bir sızı yaratmak, hem de duyarlılığınızı artırmak için yazıldı.

  Ne mi yapabiliriz?

  Cemal Süreya, “Sizin hiç babanız öldü mü?” adlı şiirinde bu soruyu sorar ve der ki: “benim bir kere öldü ve kör oldum.”   
Sizin hiç babanız kayboldu mu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Siz hiç "ADA" oldunuz mu?

  Siz hiç "ADA" oldunuz mu?

  'Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssızbir yerinde, milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle çığlıklar atan kuşlardan yorgun olanlar, okyanusun dev dalgaları arasına kendilerini atarak intihar etmektedirler! Bu olayı yıllar boyunca birçok balıkçı görür, birçok bilim adamı araştırır.Kuş...
 2. Sİzİn HİÇ BÖyle Dostunuz Oldu Mu?

  Sİzİn HİÇ BÖyle Dostunuz Oldu Mu?

  sizin hiç böyle dostunuz oldu mu sizin hiç böyle dostunuz oldumu oldu mu video oldumu bir video SİZİN HİÇ BÖYLE DOSTUNUZ OLDU MU Daima düşünceliydi. Susması konuşmasından uzun sürerdi. Lüzumsuz yere konuşmaz; konuştuğunda ne fazla, ne eksik söz kullanırdı. Dünya işleri için hiç kızmazdı. Kendi şahsı için asla öfkelenmez ve öç almazdı. Kötü söz söylemezdi. Affediciliği tabii idi. İntikâm...
 3. Siz hiç anne oldunuz mu

  Siz hiç anne oldunuz mu

  Siz hiç anne oldunuz mu Filistin’de? > >Buldozerler, cehiz sandığı ve baykuşlar… > >Ya kucağınızda körpecik Mahmud? > >Kıpkızıl kan ve şarapnel parçası… > >Ve gece üç… > >Siz hiç ağladınız mı? > >Ay ışığında? > >…. > >Peki, Çeçenya’da, ya Çeçenya’da > >Üç aylık bebek, bir nine… > >Çıldırdı mı hiç çırılçıplak yavuklun… >...
 4. Sizin Hiç Anneniz ÖLdü Mü ?

  Sizin Hiç Anneniz ÖLdü Mü ?

  Kalk anam kalk Allah aşkına kalk bak mevsim umut mevsimi papatya mevsimi gül mevsimi mevsim bahar dağlar kar suların coşup taştığı zamandır... Kalk yarasına merhem olduğum kalk ben geldim uyan da bir bak yatma öyle sessiz öyle nefessiz n’olur yatma öyle çaresiz aç gözlerini yaşadığını bileyim gülersen güleyim ağlarsan gözyaşını sileyim oynat kirpiklerini bulutlar uçsun...
 5. Sizin Babanız Hangisi ?

  Sizin Babanız Hangisi ?

  baba, tipleri, özellikleri,babana hangisi en uygun, hakkında bilgiler burada Meleklerim Sizin babanız hangisi? Baba-çocuk ilişkisinden yola çıkılarak günümüzün 5 baba tipinin özellikleri sıralandı. Bakalım sizin babanız hangi grup içinde yer alıyor? DIŞ HABERLER SERVİSİ Dünyanın ünlü emlak şirketi Regus, günümüzün belli başlı 5 baba tipinin özelliklerini sıraladı....

Sayfayı Paylaş