gebe
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.382
  Beğenilen Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Şizofreninin sırrı çözüldü

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  şizofrenide son gelişmeler Genetik...


  Şizofreni ve manik depresifliğe, benzer genetik bozukluğun yol açtığı keşfedildi. Psikiyatristler, şimdiye kadar iki hastalığın her yönüyle farklı olduğunu düşünüyordu.

  Bilim insanları, en yaygın akıl hastalıkları olan şizofreni ve manik depresifin ardında yatan genetik kusurlarda önemli benzerlik bulunduğunu keşfetti.
  İngiliz Independent gazetesinin haberinde, şizofreninin genetik temeli konusunda üç ayrı uluslararası araştırma çerçevesinde, yaklaşık 15 bin hasta ve 50 bin civarında sağlıklı kişiyle ilgili analizlerin incelendiği ve binlerce küçük genetik mutasyonun, hastalığın gelişmesi olasılığını artırdığının gözlendiği belirtildi.
  Araştırmada, her bir genetik mutasyonun, tek başına şizofreni gelişmesi olasılığını yaklaşık yüzde 0.2, hep birlikte ise en az üçte bir oranında arttırdığı, bu durumun yüzde 80 oranında kalıtsal olduğu, ancak yetiştirilme tarzı ve çevrenin de hastalığın gelişmesine etkisinin bulunduğu görüldü.

  Üç uluslararası araştırmanın en şaşırtıcı bulgusu ise şizofrenideki genetik varyasyonların özdeş dizisinin, aynı zamanda manik depresifle bağlantısı oldu. Psikiyatristler, şimdiye kadar iki hastalığın her yönüyle farklı olduğunu düşünüyordu.

  Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmadan elde edilen bulguların, hem şizofreni hem de manik depresifin anlaşılmasında bir dönüm noktası olduğu ve bu hastalıkların önlenmesi veya tedavisiyle ilgili yeni yöntemlere ışık tutması bekleniyor. Bilim insanları ayrıca, şizofreniyle bağlantılı bazı genetik varyasyonların, bağışıklık sistemini kontrol ettiği bilinen genom bölgesi içinde meydana geliyor göründüğünü, bunun, gribal enfeksiyonların yaygın olduğu kış ve bahar aylarında doğan ve annesi hamileyken grip olan bebeklerde, ileride şizofreni gelişme olasılığının biraz daha fazla olmasının açıklanmasına yardımcı olabileceğini söylediler.

  Araştırmada, şizofreni ile beyinde sinir hücrelerinin büyümesiyle bağlantılı belli başlı genlerdeki DNA varyasyonları ve beynin bir bölümünden öbürüne sinyallerin taşınmasına yardım eden haberci bir protein molekülünün üretimi arasında bağlantıların da keşfedildiği kaydedildi.

  Her 100 kişiden birinde yaşamın bir döneminde görülen kronik bir akıl hastalığı olan şizofreni, genellikle ergenliğin son dönemiyle yetişkinliğin ilk döneminde ortaya çıkıyor. Hasta, halüsinasyonlar ve hayaller görüyor. Sesler de duyan hastalar, başka insanların onları kontrol ettiğine ve zihinlerini okuduklarına inanıyor.

  Hastanın enerji, aktivite seviyeleri ve günlük işleri yürütme yetisinde olağandışı geçişlerin yaşandığı manik depresif de şizofreni gibi sıklıkla ergenliğin son dönemiyle yetişkinliğin ilk döneminde beliriyor. Bu iniş çıkışlar, hastanın ilişkilerini zedeliyor, okul ve işte başarısızlığa uğramasına neden oluyor ve hatta kişinin intihar etmesine yol açabiliyor. Bazı durumlarda manik depresif hastası halüsinasyonlar ve hayaller görüyor, kendisinin ünlü veya zengin biri olduğuna inanabiliyor.

  AA


   
Şizofreninin sırrı çözüldü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kakoain bağımlılarının sırrı çözüldü

  Kakoain bağımlılarının sırrı çözüldü

  Kokain bağımlığı riskinin artmasına neden olabilen gen bulundu. Almanya'nın Mannheim kentindeki Ruh Sağlığı Enstitüsü'nden Rainer Spanagel'in başkanlığında yapılan araştırma, kokain bağımlılarının değişime uğramış bu gene sahip olma oranının hiç kokain kullanmayanlara göre yüzde 25 fazla olduğunu gösterdi. Spanagel'e göre bu değişime uğramış geni taşıyanların kokain bağımlısı olma...
 2. Gizemli tünelin sırrı çözüldü

  Gizemli tünelin sırrı çözüldü

  Üsküdar'daki gizemli tünelin, Osmanlı döneminden kalma bir su galerisi olduğu anlaşıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, dünkü bazı gazetelerde ''Sır tünel'', ''İstanbul'un göbeğinde gizemli tünel'' ve ''Suikast tüneli mi?'' başlıklı haberlere yer verildiği belirtildi. Üsküdar'da Tantavi Viyadüğü çıkışındaki yeşil alanda izinsiz kazı yapıldığına dair bilgiler...
 3. güzelliğin sırrı çözüldü

  güzelliğin sırrı çözüldü

  Her bayan bakımlı olmayı ve bu çerçevede güzel olmayı ister. Aslında sadece bayanlara indirgememek lazım bu durumu. Erkek nesli de artık bakımlı olmayı ve dikkat çekmeyi seviyor. Ama ne olursa olsun bayanların mertebesine ulaşmak için çok var. Bakımlı olabilmek için aslında epey bir zaman ayırmamız lazım kendimize. Saç bakımıydı, yüz bakımıydı, vücut bakımıydı, el ve ayaklardı derken epey...
 4. Çekiciliğin Sırrı Çözüldü Melekler :)

  Çekiciliğin Sırrı Çözüldü Melekler :)

  Araştırmalarda çekici olmanın aslında makyajla, giyim-kuşamla bir ilgisinin olmadığı, kişinin baş açısını değiştirerek kendisini karşı cinsin gözünde daha çekici gösterebileceği tespit edildi. Uzmanlara göre, kadınlar başlarını öne doğru eğip hafifçe yukarı baktıklarında daha cazibeli oluyorlar. Buna karşılık erkekler, başlarını hafifçe geriye doğru atıp aşağıya doğru baktıklarında daha...
 5. Mumyaların sırrı çözüldü

  Mumyaların sırrı çözüldü

  Mumyaların sırrı çözüldü, mumyalar nedir, sedir ağacının mumyaya etkisi hakkında bilgi alalım arkadaşlar. Hep küçüklüğümde düşünmüşümdür hoş şimdi de pek büyük sayılmam ama Mumyalar nedir nasıl bu kadar süre korunmuş gibi kalırlar diye. Nedenini ben öğrendim melekle sizde öğrenin :) Almanya'nın Tuebingen Üniversitesi ve Doerner Enstitüsü'nden bilim adamları, Roma...

Sayfayı Paylaş