1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Skolyoz hastalarının gebe kalmalarında bir sakınca var mıdır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  skolyoz nedir,skolyoz hastası hamile kalırmı,skolyoz hastasının gebelik süreci,skolyoz ve gebelik hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Skolyoz ergenlik çağında kızlarda sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalar çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde akıllarında birçok soru oluşmakta.
  Skolyoz hastalarının gebe kalmalarında bir sakınca var mıdır?
  Hayır. Skolyoz hastalarının gebe kalmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca normal bir gebelik süreci yaşarlar.
  Gebelik skolyozda bir ilerlemeye sebep olur mu?
  Gebelerde karşılaştığımız skolyoz düşük ya da yüksek açılı da (tedavisiz kalmış) olabilir. Gebelikten bağımsız olarak yüksek açılı skolyozlar (50° üzerinde) ilerlemeye devam edebilir. Ancak düşük açılı skolyozların ilerlemeyeceği söylenebilir.

  Gebelik yaşının skolyozun ilerlemesiyle ilgisi var mıdır? Gebe kalınan yaşlarda hanımlar kemik gelişimini tamamlamış olurlar. Boy uzaması da bitmiştir. Bu yüzden skolyozun ilerleyeceği düşünülmez.
  Toplam gebelik sayısının skolyozun ilerlemesiyle ilgisi var mıdır?
  Doğum sayısının skolyozun ilerlemesi üzerinde bir etkisi yoktur.
  Skolyozlu gebelerde sırt ya da bel ağrısı omurgası normal olan hanımlara kıyasla daha mı sık görülür?
  Gebe skolyoz hastalarının sırt ağrısı sıklığı omurgası normal olan hanımlardan farklı değildir. Bel ağrısı, skolyozu olmayan gebelerde bile sık karşılaşılan problemlerden biridir. Gebelerin yarısında görülür. Gebe kalmadan önce bel ağrısı yaşayanlarda gebelikte daha da sıktır. Sıklığı annenin ilerlemiş yaşı ve doğum sayısıyla doğru orantılıdır. Yurtdışında yapılan çalışmalarda bel ağrısı ile annenin boyu, kilosu, aldığı kilo, bebeğin kilosu arasında bir bağlantı saptanmamıştır. Gebelikte anne rahminin boyutu artar, bu bel çukurunun artışı ile telafi edilir. Sonuçta bel yükünde artış ve ağrı olur. Gebelik boyunca artan progesteron ve relaxin annenin eklem ve bağlarında gevşemeye neden olarak doğum için anneyi hazırlar. Bağlardaki gevşeme de bel kasları üzerinde yükü artırarak ağrıya neden olabilir. Tüm saydığım bu mekanizmalara bağlı olarak bel bölgesinde skolyozu olan ameliyat olmamış gebelerde bel ağrısı daha sıktır. Bel bölgesi skolyozu nedeniyle ameliyat olmuş gebelerde ise bel ağrısı genelde gözlenmez.
  Skolyoz doğum sırasında soruna sebep olur mu?
  Skolyoza bağlı doğum sırasında bir sorun yaşanmaz. Doğum omurgası normal olan hanımlardan farklı değildir.
  Skolyoz hastaları normal doğumu mu yoksa sezeryanı mı tercih etmeli?
  Skolyozlu gebeler normal doğum yapabilirler. Hastanın omurgasındaki bu eğrilik pelvis kapasitesini etkilemez. Ancak yüksek açılı skolyozu olan, kalp ve akciğer hastalıkları olan, doğum kanalı normal doğum için uygun olmayan skolyozlu gebelerde sezeryan ile doğum tercih edilir. Doğum öncesi hastanın göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve anestezi hekimleri tarafından değerlendirilmesi gereklidir.
  Skolyoz nedeniyle ameliyat olmuş daha sonra da gebe kalmış hanımlar için bir şey söyleyebilir misiniz?
  Eğer ameliyat başarılı olmuşsa skolyozun gebelikte ilerlemesi beklenmez. Doğum anestezi gerektrirse anestezi tercihi değişebilir. Skolyoz nedeniyle ameliyat olmuş olan hastalarda, gebelik skolyozun açısını artırmadığı gibi sırt ya da bel ağrısına da sebep olmaz.
  Skolyozlu gebelerde anestezi tercihi nasıl olmalıdır?
  İki tip anestezi tercih edilebilir. Bunlar genel anestezi ve bölgesel anestezidir. Bölgesel anestezi epidural ve spinal (subaraknoid) yapılabilir.  Ne zaman genel anestezi, ne zaman bölgesel anestezi tercih edilir?

  Annenin bilinen kalp ve akciğer hastalıkları ya da bölgesel anestezi ile ilgili teknik zorluklar varsa genel anestezi tercih edilir. Bel bölgesine yönelik geçirilmiş cerrahiler, omurgada blokta kullanılan iğne girişini engelleyen kemikleşmeye (füzyon) neden olur. Bu da bölgesel anestezinin başarısızlığıyla sonuçlanır. Bu yüzden genel anestezi tercih sebebidir.


   
Skolyoz hastalarının gebe kalmalarında bir sakınca var mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebe kalma günleri

  gebe kalma günleri

  hamile kalma gunleri hamile kalma günleri gebe günleri kadının kalacağı günler kalacağım günler Gebe Kalma Günleri Gebe Kalma Günleri 1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU Dr. Ogino'nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur. Kitabın sonundaki takvimde görüldüğü gibi, otuz...
 2. Gebe Kalma Günleri

  Gebe Kalma Günleri

  hanımlar biliyosunuz ki yumurtlama günü diye bişey vardır ve bu günlere harfiyen uyarak çocuk sahibi olabiliriz.hadi melekler iş başına.. 1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU Dr. Ogino´´nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon (yumurtlama), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur. Kitabın sonundaki...
 3. Ben Bebeğimi Emzirirken Tekrar Gebe Kalma Riskim Var mıdır Diyen Anneler Buraya

  Ben Bebeğimi Emzirirken Tekrar Gebe Kalma Riskim Var mıdır Diyen Anneler Buraya

  emziren anne hamile kalır mı,emziren anne hamile kalabilir mi, Kadınlar tarafından en çok merak edilen sorulardan bir taneside emzirirken gebe kalabilir miyim dir. Bir çok kadının belkide başına gelmiştir bu durum bebeğimi emziriyorum ama ya tekrar gebe kalırsam üstüne diye korkmaya başlarlar. Bu durum kişiden kişiye değişebilir.Bir örnek vereyim ben bir arkadaşımın şuan 7 aylık bir bebeği...
 4. Gebe kalmadan diyet yapılır mı?

  Gebe kalmadan diyet yapılır mı?

  Gebe kalmayı tetikliyenler Gebe kalmak için neler yapmak gerekir Selam kızlar Fazla kilonuz varsa ve Hamile kalmayı planlıyorsanız ve fazla kilonuz varsa, kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için dengeli beslenerek, yavaş kilo vermelisiniz. Çünkü hamilelik öncesi hızlı kilo kaybı kesinlikle önerilmiyor Herşeyin başı sağlık ve sağlıklı yiyerek zayıflamak
 5. gebelik - gebe kalmayı kolaylaştıran öneriniz var mı

  gebelik - gebe kalmayı kolaylaştıran öneriniz var mı

  gebelik gebe kalmayı kolaylaştırmak için önerdiğiniz bi yöntem varmıdır..

Sayfayı Paylaş