1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Soba Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  soba temizliği, soba nasıl temizlenmeli, elektrikli soba nasıl temizlenir, doğalgaz soba nasıl temizlenir
  Sonbahar ve kış aylarından itibaren ısınmak amacı ile birçok kişi evlerde soba kullanıyor. Elektrikli soba, odun ve kömür sobasının yanısıra doğalgaz sobası kullananların işine yarayacak soba temizliği bilgilerini sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.
  < Konu Resmi..>

  Soba temizliğine başlamadan önce baca temizliği yapılmalıdır. Baca temizliği hakkında detaylı ve doğru bilgiler almak için baca nasıl temizlenir yazımıza bakabilirsiniz.

  Soba temizliği yaparken öncelikle sobanın soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Sobanın üst ve yan kısımları beyaz kalıp sabun ve mikrofiber bez yardımıyla temizlenebilir. Diğer bir yöntem ise ispirtoyla yapılan temizlemedir. Az miktar ispirtoyu bezin üzerine dökün ve emaye kısımlarını silin. Eğer soba demirden yapılmışsa cilalanmalıdır. Sobanın cam gösterge bölümü varsa bu bölümde amonyaklı bezle temizlenmelidir.

  Borularının dış kısmı için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. İç kısmının temizliğini yapmak içinse; eldiven, maske, boru temizleme fırçası ve fenere ihtiyacınız vardır. Açık alanda dikey olarak yerleştirdiğiniz boruların altına, çıkan kurumların etrafa yayılmaması için leğen koyunuz. Soba borusu temizleme fırçasını boruların içerisinde ileri geri hareket ettirerek içeride biriken kurumları temizleyin. Temizlenip temizlenmediğini ise fener yardımıyla kontrol edin.

  Bu işlemi yapmak yerine baca temizliği yaptırmak için çağıracağınız servisten boruların temizliği ile ilgili detaylı bilgi alabilir, bakımlarını bu servislere de yaptırabilirsiniz.

  Doğalgaz sobalarının temizliği içinse en az altı ayda bir yapılmalı teknik servise kontrol ettirilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen kaçaklar meydana gelebileceği gibi sobanın verimi de oldukça düşecektir.
  Elektrikli Soba Nasıl Temizlenir?

  Elektrikli sobalar ergonomik oluşuyla son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. İç cephe ısınmasının yanında dış cephe ısıtmasıyla da oldukça tercih edilen elektrikli sobaların bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır. Bu tür sobaların daha iyi bir şekilde çalışması ve enerji tasarrufu için her bir parçasının bakımı en az ayda bir kez ayrı ayrı yapılmalıdır. Eğer parçalar deformasyona uğramışsa yetkili servis aranmalıdır.

  Elektrikli sobanın temizliğine başlamadan önce cihaz kapatılmalı ve fişi çıkarılarak soğuması beklenmelidir. Ön ızgara bölümleri tornavida yardımıyla yavaşça çıkarılmalıdır.Daha sonra yansıyıcı ayna ve filament, pamuklu bir bez ile (mikrofiber de olabilir) çizmeden cif yada karbonatlı suyla çok yavaş bir biçimde silinmelidir. Yine pamuklu kuru bir bezle de yavaşça iz kalmayacak şekilde kurulanmalıdır. Izgara kısım tekrar yerine takılarak temizleme işlemi sonlandırılır.
   
Soba Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sopa

  Sopa

  Bakınız; Kamçı, Baston.Rüyada sopa görmek, para sıkıntısı çekmeyeceğinize, rahat bir yaşam süreceğinize işaret eder. Rüyada sopa görmek, para sıkıntısı çekmeyeceğinize, rahat bir yaşam süreceğinize işaret eder. Rüyada elinizde bir sopa bulundugunu ve bununla baskalarina dayak attiginizi görmeniz, uzak bir kimseden yardim göreceginize; sizin sopa ile dövüldügünüzü görmeniz, sir tutmasini...
 2. Soba

  Soba

  Rüyasında soba yakında gerçekleşecek evliliğe yorulur. Rüyasında soba satmak gören kimsenin işleri kötüye gidecek demektir. Soba yakmak, yeni atılacağınız işten çok kazançlı çıkacaksınız demektir. Rüyasında soba yakında gerçekleşecek evliliğe yorulur. Rüyasında soba satmak gören kimsenin işleri kötüye gidecek demektir. Soba yakmak, yeni atılacağınız işten çok kazançlı çıkacaksınız demektir....
 3. Karides Nasıl Temizlenir?

  Karides Nasıl Temizlenir?

  karides nasıl ayıklanır, karides temizliği nasıl yapılır Deniz mahsullerinden biri olan karides birçok kişinin sofrasından eksik etmediği ve severek yediği bir üründür. Karides temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Aşağıda ki adımlarla karides temizliğini pratik bir şekil de gerçekleştirebilirsiniz. Karides, deniz mahsulü tüketmeyi...
 4. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...
 5. Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir. Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay...

Sayfayı Paylaş