Soba üstünde pişirilen patates tarifi

deniz-07

Rüya Tabiri Editörü
Soba üstünde pişirilen patates tarifi
patates patatesin faydaları soba üstünde pişirilen patatesin tarifi burda meleklerim
Kış ayı geldi evlerini ısıtmak için soba kullanan meleklerimiz elbette vardır.Sobaya odunumuzu atıp evin içinde oturmak ne güzelir demi?Bununu zevkini ancak sobalı evde yaşayanlar bilir.Hele dışarda çisil çisil yağmur yağarken sobanın yanında kıvrılıp uyumak ne tatlıdır...Evlerinde kedileri olanlar vardır kedilerinde en sevdiği şeydir sobanın dibinde uyumak mışıl mışıl....Huzurun bir çeşit yansımasıdır bu kedi...Soba kenarına her geçtiğimde uyuyan biri olarak neler hissettiğini anladığımı düşündüğüm bence hayattan zevk almayı bilen kedi. yatarsın sobanın kenarına, tatlı tatlı vurur sıcaklığı yüzüne.

soba1-366.jpg
kedi4-2c7.jpg

Bende her sene ekim ayı geldiğinde hemen soba mı kurarım ve ilk yaptığım şey ise soba üstünde patates pişirmektir.Patatesin ne denli faydalı olduğunu hepimiz biliriz....

patates-158.jpg

Gelelim bu lezzet harikasının tarifine;
Sevgili meleklerim öncelikle ateş sobayı iyice ısıttıktan sonra patatesleri soyarım ince ince dilimlerim tuzlayıp sobanın üstüne dizerim.Arkalı önlü kızartıktan sonra sobanın üstünden alırım...Bu şekilde yaptığım patatesi genelde akşamları çayın yanında çerez olarak yeriz.Hani şu bakkallarda satılan cipsler varya bu tarifin yanında halt etmiş onlar...Eşim işten geldikten sonra akşam yemeğini yeriz ve tv izlerken eşimin ilk istediği şeydir bu...En güzel yanı yağ ile yapılmaması yani diyette olanlara birebir.Fakat aşırıya kaçmamak şartıyla..Birde kahvaltıda da yapabilirsiniz bunu üzerine tereyağını sürüp ekmeğinizin içine koyup afiyetle yersiniz.Bir çoğumuz kuzine sobalara patatatesi iyice yıkadıktan sonra kabuklu olarakta atıyoruz oda güzeldir ama size tavsiyem birde bu şekilde deneyin eminim pişman olmayacaksınız.........
AFİYET OLSUN.........
SELAM VE DUA İLE...........

oyy ne güzell bende kestane severimm nasıl pişer öyleeee bende yarın sobamı kuracamm hava bay soğudu soba keyfi çok güzeldirr bide pisliği olmasaydıı :D:D

paylaşım için teşekkürler denizimm

Anlatım süperde hani pişmiş patates göremiyoruz. Ekmeği banak dedik o da yok :D

evet denizcim çok güzel bir konu bu geçen yıla kadar soba keyfini bende yaşıyordum o bahsettin soba keyfinide yapıyordum ama artık yapamıcam:( bu yıl kaloriferli evdeyim , kuzine sobamı çok arıyorum :(
emeğine sağlık canım:)

Okurken kendimi soba kenarında gibi hissettim ve öyle hissedincede uykum geldi :)
cidden de anlatımın süperdi:) Böylesine güzel hisler için tşkler Deniz :)

çocukken köye gittiğimde ne çok yerdim , kaloriferli evlerde oturunca bazı zevklerden mahrum kalınıyor.
paylaşım için teşekkürler cnm.

Geri