1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır

  Konu, 'Mutfak İçin Pratik Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yemeklerimizin lezzeti kadar en az soframızın düzenide önemlidir...Görselliğe önem verenler için sofra düzeni nasıl olmalı :tik:
  [​IMG]

  Konuk çağırırken

  Yemeğe davet ettiğiniz konukların, birbiriyle ahenkli olması önemli! Farklı yaş gruplarından konukların varlığı, masadaki konu çeşitliliği ve renklilik açısından daha keyifli sonuçlar verecektir. Konukların oturacağı yeri önceden planlayarak, oturma düzenine göre isimlerin yazılı olduğu şık kartlar ya da peçete üzerine iliştirilmiş minik isimleri de masada hazır edebilirsiniz. Masanın en olgun isimlerini masa başına oturtmanız, onlara verdiğiniz saygıyı gösterecektir.
  Sofra Düzeni

  Masa örtünüzün, sade ve net renklerde olması, üzerine konulan yemeklerin ve tabakların ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Masanız kalabalıksa, örtünüzün çok fazla desenli olmamasına özen gösterin! Örtüde kırışıklık ve kat izi olmaması da diğer önemli detaylar arasında…
  Davet masasının ortasına yerleştirilecek çiçek, sofraya ayrı bir sıcaklık katacaktır. Fakat bunun için klasik bir aranjman yerine, kır çiçeklerinden oluşan doğal bir buketi tercih edebilirsiniz. Cam kürelerin içine koyacağınız çiçekler masanın albenisini artıracaktır. Son dönemde, birkaç küçük cam vazoya küçük saplı birer adet çiçek koymak de tercih ediliyor.
  Masada bulunacak şamdanlar da, ortama daha ağır ve şık bir hava verir. Eğer süslü masalardan hoşlanıyorsanız, küçük biblolarla sofraya sempati kazandırabilirsiniz. Kişiye özel küçük tuzluk-biberlikler koymanız, masada gereksiz el-kol uzanmalarının önüne geçecektir.
  Davette sunulacak yemekleri gösteren küçük mönüler, misafirleri bilgilendireceği gibi, yine şık bir detay olarak sofrada yer alacaktır.
  Masada mutlaka kumaş peçete bulundurun! Dilerseniz farklı şekillerde katladığınız peçete tabağın içinde dururken, misafir, tabağın içinden aldığı peçeteyi dizlerine yerleştirmelidir.
  Tabakların yerleştirilmesi

  Tabak düzeninde, en altta büyük bir servis tabağını bulundurmanız ve diğer tabakları bunun üzerine dizmeniz şık olacaktır. Bu servis tabağı, gümüş, porselen ya da seramik olabilir. Üzerine, üstteki tabağın kaymaması için küçük bir servis örtüsü koyabilir, onun üzerine yemek yenecek tabağı yerleştirebilirsiniz. Mönüde çorba varsa, en üste çorba kasesini koymanız gerekir.

  Servis

  Çorbayı, misafirler masaya oturmadan az önce servis yapmanızda fayda var. Çünkü misafirler masaya oturduktan sonra çorba servisi yapılırsa, bu oyalayıcı bir hal olacağı için, konuklarınız sıkılabilir. Eğer daha önce koyarsanız, bu durumda da çorba soğuyabilir. Yani en ideali, oturma düzenine geçmeden hemen önce çorbayı masaya getirmek.
  Yemeklerin servisi misafirin sağ tarafından masaya konurken, biten tabaklar sol taraftan kaldırılır. En son yemeğin servisi de bitince, tabağı kaldırıp, yerine tatlı tabağını koyabilirsiniz.
  Masada genellikle yemekten önce ekmek ve tereyağı bulundurulur. Bunların yer alacağı küçük tabağı da, masanın sol kenarına yerleştirebilirsiniz.

  Çatal-bıçaklar

  Her yemek için masaya ayrı bir çatal-bıçak-kaşık koymak gerekir. En sağa ilk yemeğin çatalı ve daha sonra diğerleri konulur. Masaya hem et hem de balık servis edilecekse, tabağın hemen sol tarafına et çatalı, onun yanına da balık çatalını koyabilirsiniz. Tabağın sağ tarafına ise aynı şekilde bıçakları ve en sağa çorba kaşığını koyun. Bıçağın keskin yüzü tabağın kenarına bakmalıdır. Tatlı ve meyve çatal-kaşıklarını ise tabağın hemen önüne koymanız gerekir.
  Bardaklar

  Sofrada hem et hem balık bulunacaksa, kırmızı ve beyaz şarap kadehi koyabilirsiniz. Tabağın hemen yanına beyaz şarap, onun arkasına kırmızı şarap, onun yanına tatlı için şampanya, en arkaya da su bardağı koymak uygun düşecektir. Eğer masaya birden fazla içecek sunumu yapılacaksa, ilk içeceğin bardağı her zaman misafire yakın yerde durur. İçki bardağının sırası, genellikle sunulan içkiye göre değişir.
  Kahve servisi

  Kahve servisi de en az yemek sunumu kadar önemlidir. Özellikle yemeğin ciddiyetinden çıkıp, herkesin daha rahat sohbet edebilme imkanı bulabildiği anlardır. Bu sebeple kahve servisini genellikle masadan kalktıktan sonra salonda gerçekleştirmenizde fayda var. Şık bir fincan takımı kullanabileceğiniz gibi, her misafire ayrı ayrı fincanlar sunarak da değişiklik yapabilirsiniz. Kahvenin yanında çikolata, lokum, şeker gibi lezzetler ikram edebilirsiniz. Bu arada farklı likörler de kahvenin yanına iyi gidecektir.
   
Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sofra düzeni nasıl olmalı ne nereye konmalı

  Sofra düzeni nasıl olmalı ne nereye konmalı

  sofra düzeni resimli balık sofrasında neler olmalı sofra düzeni nasıl olmalı rakı sofrasında neler nasıl resimli Masaya Konan Takımların Yerleri Yemek Çatalı: Tabağın solunda. Yemek bıçağı; Tabağın sağında. Yemek kasığı: Tabağın sağında, bıçağın dışında. Balık Çatalı: Tabağın solunda, çatalın dışında. Balık bıçağı: Tabağın sağında, yemek bıçağı dışında. Meze Çatalı: Tabağın solunda, diğer...
 2. Yatak Düzeni Nasıl Olmalı

  Yatak Düzeni Nasıl Olmalı

  yatak düzeni rüyada çamaşır katlamak ev düzeni nasıl olmalı rüyada yorgan katlamak Yatak düzenleme sanatının gizli formülünü merak ediyor musunuz? Beş yıldızlı otel odalarında görmeye alışık olduğunuz bu lüksü evinize de taşıyabilirsiniz. Beş yıldızlı bir otel yatağının ihtişamını tecrübe etmek istiyorsanız, sadece bir gece için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Bu konforu evinizde siz de...
 3. Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır sizce öneri verir misiniz

  Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır sizce öneri verir misiniz

  Merhaba arkadaşlar iftarda menü baya kalabalık olunca misafirde gelince acaba Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır bu konuda ne önerirsiniz?
 4. Sahurdan Sonra Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

  Sahurdan Sonra Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

  ramazan hakkında sahur iftar Sevgili melekler, ramazan ayında uyku düzeninin en az bslenme düzeni kadar önemli olduğunu belirten Prof Dr.Murat Aksu, sahurdan sonra uyunmayacaksa gece yatış saatinin erkene çekilmesi ya da sahurdan sonra en az iki saat uyunması gerektiğini belirtti. Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu'nun uyarıları şöyle... Prof....
 5. Bebeklerde emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

  Bebeklerde emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

  bebekler ne kadar sürede emzirilmeli,bebekler kaç saatte bir emzirilmeli,bebeklerde emzirme düzeni,bebek emzirme hakkında bilgiler Doğumdan sonraki ilk saat içinde bebek emzirilmeye başlanmalı ve sonrasında da bebek her istediğinde emzirilmelidir. Özellikle ilk defa doğum yapmış anneler bebeklerinin ne zaman acıkıp acıkmadığı konusunda kararsız kalabilirler. Bebekler yeni doğduklarında...

Sayfayı Paylaş