1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Soğanların filizlenmesi nasıl önlenir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yemeklerde ve salatalarda soğan sıklıkla kullanılır. Yemeklere lezzet vermesinin yanında soğan sağlık açısından da önemlidir. Soğan bol miktarda kullanıldığından dolayı genellikle bol miktarda alınır ve evde saklanır. Ancak uygun olmayan koşullarda saklanması durumunda soğanlarda filizlenme meydana gelir.

  Soğan filizlendiğinde hem besin değerini hem de lezzetini kaybeder. Genellikle ısı ve nem miktarının fazla olmasından kaynaklanan filizlenmenin önlenmesi içinse soğanların uygun koşullarda saklanması ve bazı önlemlerin alınması gerekir.


  < Konu Resmi..>
  Soğanın Filizlenmemesi İçin Yapılabilcekler

  Soğanın filizlenmesinin önlenmesi için öncelikle alınan soğanların kuru bir bez üzerine yayılması gerekir. Bu şekilde hem bozuk ve çürük soğanlar tespit edilerek ayrılabilir hem de soğanlarda filizlenmeyi hızlandırabilecek olan nemlenme giderilir.


  Soğanlar saklanmadan önce mümkünse güneş gören kuru bir ortamda, geniş bir tepsinin içine serilerek birkaç gün bekletilmelidir. Bu işlem soğanların iyice kurumasını sağlar ve kuruyan soğanların dayanma ve filizlenme süreleri de uzar.


  Soğanların saklanması için serin ve kuru bir ortam tercih edilmelidir. Ortam ne kadar sıcak ve nemli olursa filizlenme de o kadar kısa süre içerisinde oluşur.


  Soğanların saklama boyunca kuru kalmaları için ayrıca hava alan bir torbada saklanmaları gerekir. Bunun için çuval, file ya da bez torba kullanılabilir. Ancak soğanlar poşet içinde saklanacaksa poşetin ağzı kesinlikle bağlanmamalıdır. Bu durumda soğandan meydana gelen buharlaşma poşetin içindeki nem oranını yükseltir ve bu durumda filizlenme süreci de hızlanır. Ayrıca bu durum soğandan çıkan bazı gazlardan dolayı bozulma sürecini de hızlandırır.


  İçlerinde bulunan yiyecek ve içeceklerin buharlaşmasından dolayı nem seviyesi de yüksek olduğundan soğanların buzdolaplarında saklanmaması gerekir.


  Saklanan soğanların filizlenmesinin engellenmesi için kullanılabilecek bir yöntem de soğanların yanına yeşil elma koyulmasıdır. Bunun için soğanların içinde bulunduğu filenin içerisine 1-2 adet yeşil elma koyulması yeterlidir. Bu yöntemle soğanlar uzun süre filizlenmeden ve tazeliklerini koruyarak saklanabilir. Ancak yeşil elma kullanımında da elma ve soğanların durumu sık sık kontrol edilmeli ve bozulan, çürüyen ve küflenmeye başlayan soğan ve elmalar fileden hemen uzaklaştırılmalıdır.


   
Soğanların filizlenmesi nasıl önlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?

  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?

  saç dökülmesi nasıl önlenir saç dökülmesi Saç dökülmesi hayatın belirli dönemlerinde ne yazık ki sıkça karşılaştığımız bir sorun melekler . Bu durumun en aza indirgenmesi ve sağlıklı ve parlak saçlar için alınacak önlemler ve tedaviler hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz :) Saç dökülmesi şikayeti olanlar öncelikle ne yapmalıdırlar? Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle...
 2. Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

  Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

  Bu sayfa; Ter Kokusu Nasıl Önlenir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, vücudumuzun gerçekleştirdiği en doğal eylemlerden biri olan terlemek, bazı zamanlarda bizi çok zor duruma sokabilir. Terlemek doğal olduğu gibi kokmak da bir o kadar da iticidir. Özellikle yazın topluluk içinde insanı çileden çıkaran ter kokusunu önlemenin de yolları var.. Gün içinde banyo...
 3. Peynirin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

  Peynirin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

  peynir küflenmesi, peynir küfünü önlemek için, peynirin küflenmemesi için Sabah kahvalatılarımızın vazgeçilmezi peynir kısa sürede küflenebilir. İçinde bulunan bakteriler sebebiyle çabuk küflenen peyniri küflendirmeden tüketebilmek için yapmamız gereken şey aslında çok basit. Peynirin kenarlarına tereyağı sürüp bu şekilde muhafaza ederseniz peyniriniz hem küflenmeyecek hem de...
 4. Hamilelikte kramp nasıl önlenir ?

  Hamilelikte kramp nasıl önlenir ?

  gebelikte kramp neden olur,gebelikte krampın nedenleri,hamilelikte krampın sebepleri,hamilelikte kramp nasıl geçer,hamilelikte kramp hakkında bilgiler Anne karnındaki bebeler gebeliğin son aylarında hızla büyümeye başlar. Böylece gebenin magnezyum ve kalsiyuma olan ihtiyacı artar. Bu artış kendisini kramplarla gösterir. Gebelikte yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmadığında...
 5. Mantar Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  Mantar Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  vajinal mantar nedir,vajinal mantar belirtileri,vajinal mantar bulguları,vajinal mantradan korunmanın yolları,vajinal mantar tedavisi hakkında bilgiler Vajinanın akıntı, koku, iritasyon (tahriş) ve kaşıntı ile karakterize iltihabi bir durumudur. Enfeksiyonlar, vajinal duş, sprey, kondom ve spermisidal (sperm öldürücü maddeler) gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması ve östrojen...

Sayfayı Paylaş