1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Soğuk havalarda buz tabakasının su yüzeyinde kalmasının suda yaşayan canlılar

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Soğuk havalarda buz tabakasının su yüzeyinde kalmasının suda yaşayan canlılar için önemi nedir? bu hususta yorum rica ediyorum.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sayın misafirimiz,
    Sular her zaman yüzeyden donarlar ve buz her zaman suyun üzerinde yüzer, dibe batmaz. Eğer suyun tüm diğer sıvılar gibi soğudukça yoğunluğu artsaydı, yani buz suyun dibine batsaydı, bu durumda okyanuslar, denizler ve göllerde, donma alttan başlayacaktı. Alttan başlayan donma yüzeyde soğuğu kesecek bir buz tabakası olmadığı için, yukarı doğru devam edecekti. Böylece Dünya'daki göllerin, denizlerin ve okyanusların çok büyük bölümü dev birer buz kütlesi haline gelecekti. Böyle bir Dünya'nın denizlerinde hiçbir canlı yaşayamazdı. Denizlerin ölü olduğu bir ekolojik sistemde kara canlılarının varlığı da mümkün olamazdı. Kısacası Dünya, eğer su normal davransaydı, ölü bir gezegen olacaktı. :)

Soğuk havalarda buz tabakasının su yüzeyinde kalmasının suda yaşayan canlılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. havadan içme suyu üreten cihaz

havadan içme suyu üreten cihaz

ABD'de üretilen, havadaki su buharını işleyerek içme suyuna çeviren cihazın Türkiye'de de satışına başlandı. Cihaz bir buzdolabı kadar elektrik harcayarak günde 32 litreye kadar su üretebiliyor. Sistem şehir şebeke suyuna bağlanarak günlük 180 litreye kadar suyu da arıtabiliyor. ABD'de kökenli HENDRX Şirketinin Türkiye Distribütörü Sanova Teknoloji firmasının Dış İlişkiler Müdürü Mustafa...
  2. Soğuk Su Içerken Dikkat

Soğuk Su Içerken Dikkat

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, "Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz." dedi. Prof. Dr. Erdem, aşırı sıcaklar sebebiyle vücudun sürekli su,...
  3. Soğuk suya atlarken dikkat!

Soğuk suya atlarken dikkat!

rüyada suya atlamak rüyada soğuk suya girmek Uzmanlar uzun süre güneşlendikten sonra soğuk suya atlamanın, kalp krizini tetiklediğini belirttiler. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Hüseyin Arınç, uzun süre güneşlendikten sonra soğuk suya atlamanın, kalp krizini tetiklediğini söyledi. Açık alanlarda güneş altında uzun süre çalışmak...
  4. Suda Yaşayan Hayvanların İsimleri

Suda Yaşayan Hayvanların İsimleri

Suda Yaşayan Hayvanların İsimleri nelerdir lütfen benim için Suda Yaşayan Hayvanların İsimlerini listeleyin kızlar.
  5. Limonlu Buz Gibi Karpuz Suyu

Limonlu Buz Gibi Karpuz Suyu

limonlu karpuz suyu karpuzlu limonata karpuz suyu Yazın şu sıcak günlerinde evde yapabileceğiniz harika bir içecek tarifi vereceğiz size melekler :) Limonlu karpuz suyu ya da karpuzlu limonata, hengisini derseniz deyin içince içiniz ferahlayacak, serinleyeceksiniz. Şimdi geçelim bu değişik limonata tarifi bilgilerine... Gerekli Malzemeler: Yarım su bardağı toz şeker 4 su bardağı karpuz...

Sayfayı Paylaş