Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Söğüt Kelebeklerinin Sırrı

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Her sene Adapazarı'nda Sakarya Köprüsü üzerinde sanki kar fırtınası varmışçasına bembeyaz görüntüler meydana getiren kelebeklerin sırrı açıklandı. Muazzam ve çok etkileyici bir manzara meydana getiren beyaz kelebeklerin toplu halde kar yağıyormuş gibi uçmaları ilginç görüntülere sahne oluyordu. Bu söğüt kelebeklerinin isminin Birgün Sineği olduğu açıklandı.
  [​IMG]

  Adapazarı’nda Sakarya Köprüsü üzerinde her yıl meydana gelen müthiş tabiat olayı sıcaklarla birlikte dün yaşandı. Sakarya Nehri boyunca uçan milyarlarca kelebek, Sakarya Köprüsü'ne geldikten sonra Adapazarı’na dağıldı. Erenler Serdivan’da mahallelerdeki cadde ve sokak aydınlatma direklerin, halı sahaların ve evlerin ışıklarının etrafında uçuşan kelebeklerle dolup taştı. Bir çok esnaf kelebekler yüzünden dükkanlarını kapatmak zorunda kaldılar. Kentte en fazla yoğunluk Sakarya Köprüsü üzerinde görüldü. Havanın kararmasıyla birlikte kar yağar gibi kelebekler akın etmeye başladı. Araç sürücüleri farlarını kapatarak geçerlerken, kimileri de bu eşsiz manzarayı cep telefonlarına kaydetti.


  Kelebeklerin bu hareketlerini inceleyen Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Doç.Dr. Savaş Canbulat, ışık etrafında uçtuktan sonra ölen türün sulak alanlarda yaşayan 'Birgün' sineği olduğunu açıkladı.
  Köprü üzerinde ışık etrafında uçan ‘Birgün’ sineklerinden örnekler toplayan Doç.Dr. Savaş Canbulat, bu tür türlerinin sulak alanların olduğu her yerde yaşadığını belirterek şunları söyledi:

  [​IMG]

  “Bunlara Söğüt Kelebeği deniliyor. Ancak bunlar Mayıs veya Birgün sinegi (Ephemeroptera Takım). 3 yıllık ömürlerini suda tamamlarlar. Erginleştiktem sonra çiftleşmek için uçuşa çıkarlar. Bu uçuş sırasında erkeklerle çiftleşen dişiler yumurtalarını suya bırakır. Yavru dönemleri sudadır. Erginleştikten sonra karaya çiftleşme uçuşuna çıkarlar. Işık etrafında uçarak yaptıkları çiftleşmeden sonra erkekler hemen, dişiler ise yumurtalarını bıraktıktan sonra ölürler. Bunlar nehir kıyısındaki bitki ve ağaç üzerlerinde bir gün yaşayabilirler. Türkiye’de de sadece Adapazarı’nda bu bölgede görülürler.”

  Canbulat Sakarya Üniversitesi olarak birgün sineklerinin yaşamlarıyla ilgili kapsamlı araştırma da yaptıklarını belirterek, “Bu tür ışıklara gelir. Şimdi köprünün üzerinde tüm ışıkları yakın hepsi burada toplanırlar” dedi.


  Hurriyet
   
Söğüt Kelebeklerinin Sırrı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Söğüt

  Söğüt

  Eş ve çocuklarına bir menfaati olmaksızın onları sadece seven; kendisi ile hoş geçinen kimseye muhalefet ettiği halde, kendisine düşmanlık edene yaklaşan kimseye delalet eder.Arkadaşlarınızın iyi insanlar olmadığını, onlarla arkadaşlık etmenin size zararı dokunacağını belirtir. Arkadaşlarınızın iyi insanlar olmadığını, onlarla arkadaşlık etmenin size zararı dokunacağını belirtir. İyi niyetli,...
 2. Söğüt Ağacı

  Söğüt Ağacı

  Rüyada sögüt agaci, kendisinin aile ve çocuklarina bir menfaati olmaksizin onlan seven ve kendisi ile hos geçinen kimseye muhalefette bulunup kendisine düsmanlik edene yaklasan kimseye isarettir.
 3. kelebek.........

  kelebek.........

  kelebeklerle ilgili güzel sözler kelebek ile ilgili sözler kelebekle güzel kelebeklerle kelebekle İyi kalpli yalnız bir adam birgün bir koza bulur. Kozanın içinde küçük bir tırtıl vardır. Adam çok sever bu tırtılı. Onunla tüm yalnızlığını, tüm sevgisini paylaşır. Gel zaman git zaman tırtıl büyür, güzel bir kelebek olur. Adam kelebeğine hayran, bırakamaz onu bir türlü. Aslında kelebeğin aklında...
 4. Söğüt ve Kullanım Alanları

  Söğüt ve Kullanım Alanları

  Söğütün Vücudumuza Faydaları Söğüt Hangi Hastalığa İyi Gelir Söğütün Kullanım Şekli ve Miktarı Sevgili melekler, bu yazımızda su kenarlarında yetişen bir ağaç olan söğütten ve faydalarından bahsedeceğiz sizlere :) Söğütgiller familyasındandır; genellikle su kenarlarında yetişen boylu ya da bodur bir ağaçtır. Kışın yaprak döker. Yaprak dökmeyenlerine nadir rastlanır. Meyveleri kapsül...

Sayfayı Paylaş