1. magical

  magical Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  753
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sokaktan Mektup Var

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında magical tarafından paylaşıldı.

  Sokaktan Mektup Var Ben, sokak çocuğu…
  Biliyorum, sizin çocuğunuza benzemiyorum. Çocuğunuz gibi, akşamları döndüğüm bir evim yok. Evin kapısından veya pencerelerinden bakıp yolumu bekleyen anne gözlerinden yoksunum. Oturduğum bir baba kucağı da yok. Saçlarda dolaşan baba ellerinin güvenini, yanaklara kondurulan anne öpücüğünün sevgisini derseniz, hiç bilmem.

  Hem annesiz, hem babasız, hem de evsizim.

  Oysa benim de bir evim vardı. O evde bir anne ve babam… Biliyorum ki her anne gibi, annemde hamile kaldığında heyecanlanmıştır. Her anne gibi o da umutlanmıştır. Doğacak ve onları sevindirecektim.

  Ama öyle olmadı.

  Hayatın sert rüzgârları evimizi, anne ve babamı yaralayıp geçti. Artık ne evimiz vardı, ne de anne ve babam… Evimiz ne kendini, ne de beni koruyabildi. Ev olmayınca, aile dağılmışsa, anne-baba da, anne ve baba olmaktan çıkıyorlar.

  Evden koptum.
  Koptum ve sokağa düştüm.
  Sokak evim oldu.

  Yirmi dört saat sokaktayım. Anne kucağına koşmadan, baba elini öpmeden günlerim geçiyor. Sokakta, köprü altlarında, parklarda uyuyor, buralarda uyanıyorum. Gecenin karanlığında kimsesizliğe sarılarak uyuyorum. Kaldırım taşları yastığımdır. Soğuklarla ve hastalıklarla sarmaş dolaş büyüyorum.
  Ailesiz ve okulsuzum. Ne yanı başına oturduğum bir soba, ne tuttuğum bir kalem, ne de güzel rüyalar çizdiğim bir defterim var. Okşanmamış kirli saçlarım, yıkanmayı unutmuş vücudum, açlık içinde küçülmüş midem ve yüreğimle sokaktayım.

  Sokaklar…
  Ummadığınız kadar soğuk, ummadığınız kadar katı, ummadığınız kadar zordur. Sokaklarda ne evlerin sıcaklığı, ne de güveni var. Soğuk ve güvensizler. Her sokak başında bir tehlike gizlidir. Sokağa düştünüz mü, tehlike başlamış demektir.

  Bizi koruyan anne ve babalardan yoksun olduğumuzdan, kendimizi tehlikelerden korumak için gruplar oluşturur, böylece kendimizi güvene alırız. Grupların da kuralları vardır. Bunları çiğnemek gruptan çıkarılmak demektir; gruptan çıkarılmaksa, hayattan düşmek gibidir.

  Zayıf bedenlerimizle ve güçsüz kollarımızla sokağın zorluklarına direnmek için, uçucu maddelere sığınıyoruz. Acılara karşı hissizleşmek için... Utanma duygumuzu da yitirdiğimizden dilenciliğimiz saldırganlığa dönüşüyor. Belki de bu, duyarsızlığa olan bıçkın tepkimizdir.

  Hayır, sokakta yaşamayı/sokak çocuğu olmayı biz tercih etmedik.
  Sokağa gelmedik, sokağa düştük!ü

  İlk önce evimizi yitirdik, sonra anne ve babamızı…

  Anne ve babamız ya öldüler, ya ayrıldılar veya bize bakamayacak kadar yoksul düştüler.

  Ne okuyabildik, ne de karnımızı doyurabildik.
  Bir de baktık ki, sokağa düşmüşüz.
  Kim ister sokağa düşmeyi?!

  Bir çocuk, anne kucağından başka, güven veren baba gözünden gayrı ne ister?

  Hayır, bir sokak çocuğu olan ben, sokak çocukları olan arkadaşlarım, bizler sokağı sevmiyoruz. Hepimiz sıcak bir ev, huzur veren/çok şey öğreten yerler ve gözler istiyoruz.

  Sokakta yaşayarak, sokakta kötü bir hayatı devam ettirerek kendimizi öldürüyoruz. Ve biliyoruz ki, biz böyle ölmeye devam edersek, siz de öleceksiniz. Çünkü bizim sayemizde(!) sokaklar yaşanmaz bir hâl alacak.. ve adım atamayacaksınız oralara…

  Biz, sokak çocukları… Huzurunuzu kaçırıyorken huzurumuz kaçıyor. Çocukça yüreğimizle biz bile bunun böyle gitmeyeceğini hissediyoruz. Sanki, kalbi güzel insanlar bir gün gelecek ve yüreklerini bize açacaklar…

  Güzel bir rüya görüyoruz.

  Öyle inanıyoruz ki, bir gün, birer birer alınacağız buralardan. Bizim de evlerimiz olacak. Sonra gittiğimiz okullar… Sıcak ve temiz yataklar açılacak bize. Şefkatli anne gözleri okşayacak bizleri. Sevileceğiz, doyurulacağız. Midelerimiz ve kalblerimiz bayram edecek. Zihinlerimiz iyi ve güzel bilgilerle süslenecek.

  Beni, sokak çocuklarını bu güzel rüya ayakta tutuyor. Bizi yaşatan böyle bir umuttur. Üzense, bize kötü bir gözle bakılmasıdır. Bizlere iğrenç bir şeye bakar gibi bakılması, pis bir şeye dokunur gibi dokunulması, canımızı daha da acıtıyor.

  Dönüp baktığımızda bir anne görmek, kendimizi bırakacağımız bir baba kucağı bulmak hayali içinde savrulmak kalıyor bize.
  Bilmem, farkında mısınız?!.

  Nihat DAĞLI   
Sokaktan Mektup Var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sokak

  Sokak

  Sokaklar birtakım meslek ve işlere, hayatın devamı için gerekli olan unsurlara; Sokak aralarında dolaşıp duran bir kimse görmek hayır ehli, şerden sakınan öğüt ehli birine, Anayoldan ayrılarak sokağa girmek doğru hareket etmemeye, olumsuz bir şahitlikte bulunmaya; yemini bozmaya ya da birtakım keffaretlere; Sokakta insanlarla yürümek hayatın akışına kendini kaptırmaya, kalabalık psikolojisiyle...
 2. mektup

  mektup

  gidiyorum mektubu gidiyorum mektup seni seviyorum mektupları mektupları Okuyormusun. Önce uzunluğuna baktın dimi yazının. ‘Ne anlamlar çıkarmam lazım acaba!’ diye düşünürken, şimdi oku baştasın. Çıkarma hiçbir anlam. Olanı, olduğu gibi gör. Görebildiğin kadar çünkü HERŞEY. Çıkarma hiçbir anlam. Nasılsa geri dönüşüm kutusuna yollamadık mı biz tüm anlamlarımızı. Şimdiden yazayım bunları....
 3. Asi esiyor yine rüzgarlar yüreğimde.Yüreğimin sokaklarında yine sis var.

  Asi esiyor yine rüzgarlar yüreğimde.Yüreğimin sokaklarında yine sis var.

  Asi esiyor yine rüzgarlar yüreğimde. Yüreğimin sokaklarında yine sis var. Ve yüreğimin duvarları nem kokuyor... Alışamadım bu kentin sahteliklerine ve gözlerim görmek istemiyor silkelenerek kaldımlara dökülen sevgileri... Anlamı boş olan cümleler gökkuşağı renklerine boyanmış ve karşı tarafın yüreğine usulca bırakılmış aynı bir hediye paketi gibi.yürekler yabancı, gözler uzaklara bakıyor...
 4. Erkeklerden mektup var!!! (kadınlardan istedikleri)

  Erkeklerden mektup var!!! (kadınlardan istedikleri)

  Şimdide erkeklerin bizden istediği yada dilediği şeylere bir gözatalım hiiiiççç ciddiye bile almadım hıh :kafa::seker: * Bir SMS gönderdiğiniz zaman ilk 10 saniyede cevap gelmeyince ikinci SMS’te “Orda mısın???” diye sormayın. Kesinlikle oradayızdır..! * Mağazada gelinliklere bakıp “Aaaa ne güzeeel” dediğinizde onun bizim için bir anlamı yoktur. Bizi duygusuzlukla suçlamayın. Gelinlik...
 5. Mimar Sinan' dan mektup var!

  Mimar Sinan' dan mektup var!

  mimar sinandan mektup var, mimar sinan, suleymaniye camii, suleymaniye mimar konulari burada melekler Merhaba Melekler, Sorumluluk ne demektire tam anlamiyla bir ornek teskil edecek olan, Mimar sinan, tam 400 yil sonrasi icin bizlere hangi mektubu birakti biliyormusunuz? Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm...

Sayfayı Paylaş