Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  SOL ALT BÖLÜMDE KESKİN AĞRININ NEDENLERİ

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  sol alt bölgede neden ağrı olur,sol alt bölümde ağrı nedenleri,sol alt karında ağrı nedenleri,sol karın ağrısının nedenleri,sol alt karın ağrısına ne yapabilirim,sol alt karın ağrısı nasıl geçer,sol alt karın ağrısı hakkınd bilgiler, < Konu Resmi..>

  Karnın sol alt çeyreğinde ağrıya hassas ya da duyarlı birçok yapı bulunur. Bu bölgede meydana gelen ağrı karın kaslarından, vasküler sistemden, üreme organlarından idrar yollarından ya da kolondan kaynaklanabilir. Ani ağrı çok fazla endişe verici olabilir, kişinin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Erken dönemde sol alt karındaki keskin ağrının nedeninin ve tedavisinin bilinmesi, bu koşulla en iyi şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
  1- MESANE KANSERİ
  Mesane kanseri riski, yaş ile sigara içmek ile yada anilin yada radyasyon kullanılmasını gerektiren mesleğe bağlı olarak artmaktadır.
  Mesane kanseri karnın sol alt bölümünde keskin ağrı, idrarda kan, sırt ağrısı ve idrar yaparken ağrı şeklinde belirti verir. Mesane kanserinin tedavisinde cerrahi operasyon, radyasyon tedavisi ve kemoterapi kullanılır. Erken teşhisin en iyi tedavi yöntemi olduğunu bir zaman aklınızdan çıkarmayın.
  2- EKTOPİK GEBELİK
  Gebe olan herhangi bir kadında sol ya da sağ karın ağrısı her zaman endişe nedenidir. Ektopik gebelik, döllenmiş olan yumurtanın dişi üreme organının dışındaki yani uterustan başka bir yerde gelişmesi sonucu ortaya çıkar. Böyle durumda acil tedavi gereklidir.
  Ektopik gebe olan bir kadında karnın sol alt bölümünde yoğun yada keskin ve ani ağrı meydana gelir. Bunun yanı sıra vajinal kanama, kan kaybı nedeniyle zayıflık, baş dönmesi ve yorgunluk da görülmektedir.
  Böyle durumlar anında değerlendirilmelidir. Ektopik gebeliğin giderilmesinde cerrahi yada methrotrexate ilaç kullanılabilir.
  3- BÖBREK TAŞLARI
  Böbrek taşlarına karnın sol alt bölümünde ağrıya neden olabilir. Böbrek taşları beslenme tarzınız, vücudunuzun susuz kalıp kalmadığı ve kalıtıma bağlı olarak böbreklerinizde gelişebilir.
  Böbrek taşları aniden başlayan ağrıya neden olur ve bu ağrı dayanılmaz derecelere ulaşabilir. Ağrı, böğürden başlayarak sol yada sağ alt bölüme doğru yayılabilir ve aynı zamanda kanlı yada pembe idrar görülebilir.
  Küçük boyutlu böbrek taşları ağrının kontrol edilmesi ve bol sıvı alımı ile tedavi edilebilir. Büyük taşlar ise ancak cerrahi olarak ya da ses dalgalarının veya lazerin kullanıldığı litotripsi kullanılarak kırılıp vücuttan uzaklaştırılabilir.
  4- HUZURSUZ BARSAK SENDROMU
  Huzursuz barsak sendromu karnın sol alt bölgesinde ağrıya neden olan yaygın bir hastalıktır ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Karında kramplar ve şişme, büyük tuvaleti yaparken ağrı, kabızlık ve ishal gibi belirtilere neden olabilir. Huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinde egzersiz, beslenmede değişiklik yapılması, stresin önlenmesi yaygın olarak kullanılabilir ve bu faktörlere dikkat edilmesi gelecekte huzursuz bağırsak sendromunun gelişme riskini azaltabilir. Eğer çok şiddetli kabızlık ve ishal durumunuz varsa ilaç tedavisi gereklidir.
  5- İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONU
  İdrar yolları enfeksiyonu böbrek, üretra yada mesane bölgesinde meydana gelen bir enfeksiyona işaret eden tıbbi sağlık sorunudur. Genellikle bakterilerin neden olduğu bu hastalık, bakteriler geliştikçe ve çoğaldıkça hızlı bir şekilde belirti vermeye başlar.
  İdrar yolu enfeksiyonu, sol alt karın bölgesinde yada mesane bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur. Sık idrar yapmaya, az miktarda idrar yapma, bulanık yada keskin kokulu idrar yapmaya neden olabilir. Buna ilaveten idrar yaptığınızda yanma hissi de görülebilir.
  6- DİVERTİKÜLİT
  Divertikülit, sindirim yollarındaki divertikülleri etkileyen bir bir hastalıktır. Bu hastalık, sol alt karın bölgesinde keskin ağrı, acı duygusu ve kramplara neden olabilir. Bunu dışkıda kan görülmesi, bulantı ve ateş, hastalığın ilerlemesi sürecinde şiddetli ağrılar görülebilir,
  Divertikülit tedavisinde antibiyotikler kullanılabilir veya diyet değişikliklerine gidilebilir. Mısır, tohumlu yiyecekler ve fındık gibi besinlerden sakınmalıdır .
  7- BARSAK GAZLARI
  Barsak gazları sol alt karın bölgesinde keskin ağrıya neden olan yaygın bir koşuldur. Gaz barsaklarda biriktiğinde gerginliğe neden olabilir. Barsak gazları sol alt karın bölgesinde keskin ağrının yanısıra şişkinlik, bulantı ve geğirmeye neden olabilir.
  Barsak gazları gazın dışarı çıkarılması, eczanede satılan ve reçete gerektirmeyen gaz çıkarıcı ilaçların kullanılması, diyet değişiklikleri ve egzersiz ile kolaylıkla tedavi edilebilir.
  8- DİĞER NEDENLER
  Sol alt karın bölgesinde keskin ağrıya neden olan çok sayıda faktör vardır. Mesanede meydana gelen bir enfeksiyon, böbrek enfeksiyonları, kolon kanseri, kas yaralanması, fıtık, ülseratif kolit, Crohn’s hastalığı ve abdominal aort anevrizması hem erkeklerde hem kadınlarda sol alt karın bölgesinde ağrıya neden olabilir.
  Erkeklerde ise epididimit, testis torsiyonu ve prostat enfeksiyonu sol alt karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Kadınlarda ise ovülasyon, menstrüasyon, yumurtalık dönmesi, yumurtalık tüpü apseleri, pelvik inflamatuar hastalıklar ve endometriozis sol alt karın bölgesinde keskin ağrıya neden olabilir.
  SOL ALT KARIN AĞRISINA KARŞI NE YAPABİLİRSİNİZ?
  Karın ağrısı ile karşı karşıya kaldığınızda şiddetli ağrı, ateş ve sürekli kusmanın daha ciddi bir problemin potansiyel işaretleri olduğunu unutmayın.
  Aşağıdaki genel yönergelere dikkat edin:
  • Bulantı ve kusma ile bitlikte oluşan şiddetli karın ağrısı, zor idrara çıkma yada kanlı idrar yada ateş olduğunda derhal doktora görünün.
  • Özellikle yaşlı kişilerde şiddetli karın ağrısına neden olan dışkılama varsa derhal doktora görünün.
  • Hamile bir kişide kanama ve şiddetli karın ağrısı acil değerlendirmeyi gerektirir
  • Bir doktora görünmeden ağrı kesici almayın.
  • Sol alt karın ağrısının kesin nedeni bilinmediği sürece bitkisel veya doğal ilaçlar kullanmaktan kaçının.
   
SOL ALT BÖLÜMDE KESKİN AĞRININ NEDENLERİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sol kasıkta ağrı

  Sol kasıkta ağrı

  sol kasıkta ağrı, neden olur, nedenleri, ve şişlik, kadın, erkek, ve yanma, sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler burda arkadaşlar Sol kasıkta ağrı nedenlerini ve bu ağrı ile birlikte gelen sorunların sebeplerini, bu makalemizde ele alıyor ve sizleri bu konuda bilinçlendirecek, bilgiler sunuyoruz Melek'ler. Kasık ağrısı üreme organlarından kaynaklandığı gibi, idrar yolları, sindirim...
 2. Kasık ağrılarının nedenleri

  Kasık ağrılarının nedenleri

  kasık ağrılarının nedenleri, sebepleri, tedavisi hakkında bilgiler burda arkadaşlar Zaman zaman sizinde başınıza gelen kasık ağrılarının sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilmelidir; buyrun bu makalemizde konuyla ilgili bilgiler edinelim Melek'lerim. Tıp dilinde pelvis ağrısı da denen kasık ağrısının, alt karın bölgesinde bulunan; rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve...
 3. Karının sağ alt tarafındaki ağrı

  Karının sağ alt tarafındaki ağrı

  Merhaba.Ben Bursa dan misafir üyeyim.Yaklaşık 10 gündür karınmın sağ alt tarafında ağrı oluşuyor, ıkınamıyorum, ıkınırken sancı giriyor ve ayda 2 kez adet oluyorum.En yakın zamanda cevabınızı bekliyorum, lütfen yardımcı olun.
 4. Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

  Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

  hırıltılı solunum, hırıltılı solunum nedenleri, hırıltılı solunum belirtileri Özellikle kış aylarında her yaştan kişiyi tehdit altında bulunduran hırıltılı solunum, eğer uzun süreli devam ediyorsa hafife alınacak bir hastalık değildir. Hırıltılı solunum rahatsızlığı altında farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceğiniz gibi vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmenizi önererek...
 5. Hamilelikte karnın alt kısmında ağrı neden olur?

  Hamilelikte karnın alt kısmında ağrı neden olur?

  hamilelikte karın ağrısı neden olur,gebelikte karın ağrısı neden olur,gebelikte karın ağrı,hamilelikte karın ağrısının nedenleri hakkında bilgiler Karın alt kısmı ağrısı kadınlarda ve erkeklerde görülen ağrılar ve kadınlarda görülen ağrılar olarak iki grupta toplanabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen karın alt kısmı ağrılarının nedenleri apandisitte iltihaplanmalardan...

Sayfayı Paylaş