1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Solucanotu Nerelerde Kullanılır ?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Solucan Otu Hakkında Bilgi Solucan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir
  Solucanotu Nerelerde Kullanılır  Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden solucanotu bitkisi, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili olarak sizleri bilgilendiriyoruz melekler :)

  [​IMG]

  Bileşikgiller familyasından Solucanotu 40-140 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, köşeli gövdeli bir bitkidir. Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan meydana gelir. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları oldukca büyük, üst yaprakları oldukca küçüktür.

  Çiçekleri salkımşemsiye şeklinde topluca bir arada herbir çiçekte yüzlerce altınsarısı küçük çiçeklerden meydana gelir ve çiçekleri küre çiçekçiklerden meydana gelir ve çiçekleri küre şeklindedir. Vatanının Asya ve Avrupanın ılıman bölgeleri olan bitki günümüzde dünyanın birçok bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir.

  Yetiştirilmesi:
  Solucanotu Türkiyede yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Tohumlarından birkaç tane bahçenin veya tarlanın bir köşesine ekilirse kendiğinden yetişir.

  Solucanotu çayı, tentür ve natürel ilaç yapımında kulanılabildiği gibi, çiçeklerde aynı şekilde kulanılır.

  Hasat zamanı:
  Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Malesef şifalı bitkileri toplama, kurutma, paketleme ver depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaparak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca öreneğin bitki 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğünden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip diploması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

  Solucanotu Faydaları

  • Bedeni güçlendirici toniktir.

  • Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı en aza indirger.

  • Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.

  • Sindirim organlarındaki kurtlardan (solucanlardan) kurtulmak için etkili bir ilaçtır. Askarit (Askaris) gibi iğne biçimli kurtlara etkili iken, şerit halindeki kurtlara etki yapmaz, içerdiği maddelerden ötürü yüksek dozda ve sürekli olarak alınması tehlikeli olabilir.

  • Uyuz hastalığında dıştan kullanılan yararlı bir losyon olur.

  Bu etkileri sağlamak üzere, solucanotunun çiçek ve yapraklan bitki çiçekli iken yaz başı ile sonbahar başı arasındaki devrede toplanıp özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir. Uyuz durumunda aynı infüzyon şikâyetli yerlere dıştan uygulanır.
   
Solucanotu Nerelerde Kullanılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pirinç sirkesi nerede kullanılır

  Pirinç sirkesi nerede kullanılır

  pirinç sirkesi nerde satılır pirinç sirkesi nedir faydaları beyaz sirke nerede satılır pirinç sirkesi, faydaları, nedir, nerde satılır, yapımı, varmı, nasıl yapılır, nerede kullanılır, tarifi, Siz daha önce pirinç sirkesini hiç duydunuz mu bilmiyorum ama ben henüz yeni duydum Melek'ler. Araştırdığım kadarı ile pirinç sirkesi sos yapımında çok lezzetli oluyormuş, özellikle de somon...
 2. Sumak nerelerde kullanılır

  Sumak nerelerde kullanılır

  sumak nerelerde kullanılır sumak nerede kullanılır sumak, nerelerde kullanılır, nerede kullanılır, faydaları, nerede yetişir, nasıl kullanılır, piyaz salatalarının olmazsa olmazı olan sumak, daha başka nerelerde ve nasıl kullanılırmış; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'lerim:) Sumak: (Gerbersumach / Sumac / Sumac / Somak / Rhus / Rhus coriaria / Tekri) 2-3 m boylarinda, kisin...
 3. noktalama işaretleri nerelerde kullanılır

  noktalama işaretleri nerelerde kullanılır

  noktalama işaretleri nelerdir noktalama işaretleri nerelerde kullanılır Hiç kimse noktalama işaretlerini tam anlamıyla düzgün kullanamaz, mutlaka küçük büyük hatalar olabilir. Önemli olan noktalama işaretlerine dikkat etmek ve hatasız olabilmektir Melek'lerim. Bizde bu yazımızda noktalama işaretlerini konu alıyor ve meraklı arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz. Noktalama işaretleri, duygu...
 4. Turunç Nerelerde Kullanılır ?

  Turunç Nerelerde Kullanılır ?

  Turunçun Yararları Turunç Bitkisi Nerelerde kullanılır Turunç Bitkisi hakkında Bilgi Sevgili melekler, bu yazımızda turunç bitkisi, özellikleri ve faydaları hakkında bilgiler sunacağız sizlere :) Sedefotugiller familyasından; 1-6 m boyunda, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Meyvesi küre şeklinde...
 5. bor madeni nerelerde kullanılır

  bor madeni nerelerde kullanılır

  bor madeni nerelerden çıkıyor ve hangi alanlarda kullanılıyor bilgi verirmisiniz

Sayfayı Paylaş