1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Solunum Sıkıntısı Sendromu

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Akut solunum sıkıntısı sendromu, akciğerin kandan hava alıp verdiği noktada, fonksiyonunu uygun olarak yerine getiremeyecek şekilde zarar görmesi durumunda aniden ortaya çıkan ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır.
  Doktorlar bu sendromu, ilk olarak 1967 yılında, ani solunum problemleri ve akciğer yetmezliği rahatsızlığı bulunan 12 kişinin tedavisi sırasında buldular. Bu hastaların hepsinin göğüs röntgenlerinde de benzer parçalı lekeler görüldü.  < Konu Resmi..>  Bu hastalık, ilk olarak yetişkin solunum sıkıntısı sendromu olarak adlandırıldı. Bununla, söz konusu sendromun bebeklerde görülen benzer türdeki akciğer rahatsızlıklarıyla karıştırılmaması hedefleniyordu. Fakat sendrom, 1 yaş ve üzeri çocukları da etkilediği için, artık sadece akut solunum sıkıntısı sendromu olarak adlandırılıyor. Akut kavramı, aniden veya yeni ortaya çıkan anlamına gelmektedir.

  Akut solunum sıkıntısı sendromu, akut akciğer yaralanması sendromu, akciğer ödemi gibi isimlerle de bilinir. Geçmişte akciğer tutulması ve akciğer şoku olarak da adlandırılmaktaydı.
  Akut solunum sıkıntısı sendromu, akciğerin kandan hava alıp verdiği noktada, fonksiyonunu uygun olarak yerine getiremeyecek şekilde zarar görmesi durumunda aniden ortaya çıkan ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır.
  Akut solunum sıkıntısı sendromunun belirtileri nelerdir

  Akut solunum sıkıntısı sendromunun belirtileri, akciğerde hasara neden olan olayın hemen sonrasında görülebilir, ancak genellikle saatler veya günler sonra ortaya çıkar.

  Akut solunum sıkıntısı sendromu üç aşama ve belirti ile tanımlanır.

  Hızlı nefes alma
  Ciğerlerinize yeterince hava çekememe hissi
  Organ yetmezliği ve hızlı kalp atışı, düzensiz kalp ritmi, zihin bulanıklığı ve aşırı yorgunluk
  Akut solunum sıkıntısı sendromuna neden olan olaya bağlı olarak, başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Mesela sendroma neden olan şey zatürre ise, belirtiler göğüs ağrısı ve ateş şeklinde kendini gösterir.

  Akut solunum sıkıntısı sendromu, bir tıbbi acil durumdur. Sizde bu sendroma ait belirtiler bulunuyorsa, acil servisi arayın. Çünkü ağır oksijen kaybı, hiçbir tedavi yapılamadan ölüme yol açabilir.


   
Solunum Sıkıntısı Sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çimentoda Fiyat Sıkıntısı

  Çimentoda Fiyat Sıkıntısı

  TÜRKİYE Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, 2003-2007 yılları arasında çimento fiyatlarındaki artışın sanılanın aksine enflasyon rakamlarının çok altında kaldığına dikkat çekerek, "Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2002 yılı baz alındığında çimento fiyatlarındaki artış, enflasyonun yaklaşık 23 puan altında kaldı. Geçen yıl da ortalama...
 2. Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

  Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

  Yaşar Büyükanıt, insanların artık birbiriyle telefonda bile konuşmaya korkar hale geldiğini söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Beykent Üniversitesi'nde ''PKK Terörünün Gelişimi, Bugünü ve Geleceği Bağlamında Önlemler'' konulu konferansta konuştu. Büyükanıt, emekli bir asker olduğunu, buradaki sözlerinin tamamen kişisel görüşlerini yansıttığını ve hiçbir...
 3. süperyedili'nin sıkıntısı

  süperyedili'nin sıkıntısı

  Arkadaşlar bu yazıyı melek oyunlarından alıp kopyalıyorum ilgimi çekti ve nedense çok hoşuma gitti toplum olarak yaptığımız bişeyi gördüm burada hasta olmasakta hastaymış gibi yapıp ilaç yazdırmak! eminim sıkılmadan merakla okuyacaksınız ve hak vereceksiniz...... ben de burdayım,üffff,uyuyamıyorum bir türlü,yarın işe gitmek istemiyorum,tatile ihtiyacım var,iznimi ağustosta kullanacam ama...
 4. tatil sıkıntısı :S

  tatil sıkıntısı :S

  ne kadar tatil iyi desek bile sıkıntı ortağı oluyor.Ev işleri,yemek,dersler,okul... hepsini tatilde atlatmak isterken birde yeni bir iş daha çıkıyo :( annemin temizlik aşkı...:hasta: ''tatilin keyfini çıkarmak istiyorum dokunma bana'' desemde işe yaramıyo ve kendimi temizliğin ortasında buluyorum :S :shootout: Havalar soğuk ve evden dışarı çıkamamak ayrı bir dert gezme hevesim kalmıyo bu...
 5. can sıkıntısı

  can sıkıntısı

  bazen canım sıkılıo henüz 12 yaşındayım n yapmalıyım

Sayfayı Paylaş