1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Somatoform bozukluklar histeri

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  somatoform nedir Eskiden sadece “histeri” olarak bilinen ancak, bugün organik bir arızaya dayanmayan hastalık şikayetleri için kullanılan “somatoform bozukluklar” , psikiyatride teşhisi ve tedavisi en zor hastalıklar arasındadır.  Bu gruptaki bozukluklardan bazıları:
  - Somatizasyon bozukluğu: Defalarca aynı şikayetten değişik doktorlara başvurduğu, çantası reçete ve ilaçla dolu olduğu halde, hasta derdine çare bulunamadığından, hastalığının devam ettiğinden yakınmaktadır. Hasta şikayetini anlatırken abartılı ve dramatik bir dille anlatır. Karın ağrısı, hazım bozukluğu, ağrılı aybaşı, cinsel başarısızlık, sırt ağrıları, baş dönmesi, göz bozukluğu, kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü, ses kaybı (afoni) , idrar yapamama (anuri) , kasları hareket ettirememe (paralizi) gibi belirtiler görülür. Bu şikayetler otuz yaşından önce başlar, hayatının geri kalan kısmını hasta olarak geçireceğine inanır.

  - Konversiyon Bozukluğu:

  Bilinen herhangi bir fizik bozuklukla açıklanamayan ve organik bir arızaya rastlanmayan ancak fizik bozukluk belirtileri veren şikayetlerdir. Körlük, sağırlık, bir tünelden veya borudan bakıyormuş gibi görme bozukluğu, sesini kısmen veya tamamen kaybetme, kaslarını hareket ettirememe, epileptik nöbetlere benzer bayıma nöbetleri, hislerde donukluk, idrar tutukluğu başlıca şikayetlerdendir. Bayılma şeklinde görülen histerik konversiyon, epilepsi nöbetinden şu özellikleri ile ayırt edilir.
  1-Hasta bayılma sırasında yaralanmamak için tehlikesiz bir yer seçer.
  2-Bayılma sırasında dilini hiç ısırmaz.
  3-Krizler epilepsideki gibi ritmik ve otomatik olmayıp, kaba çırpınmalar şeklindedir.
  4-Baygınlık süresi epilepsi süresinden daha uzun olup, ayıldığı zaman hastanın şuuru yerindedir. Halbuki epilepsi krizinin sonunda hastanın şuuru bir müddet bulanık kalır.
  5-Histeri krizinde, hasta çoğu zaman nöbet sonunda ağlayarak deşarj olur. Sıkıntıdan kurtulduğu için krizden şikayetçi değildir. Epilepsi krizinin sonunda ağlama yoktur.
  6-Yine konversionda idrar kaçırma olamaz.

  - Psikogenik Ağrı Bozukluğu:
  Hastanın ağrıdığından şikayet ettiği organ veya sistemde fiziki bir arızaya rastlanmaması, sinirlerde herhangi bir iltihap veya zedelenmenin görülmemesi “psikogenik ağrı bozukluğu” teşhisini kuvvetlendirmektedir. Hastanın şikayeti sırasında abartılı bir dil kullanması sıkıntılı ve depresyonlu bir tip sergilemesi teşhiste yardımcı unsurlardır.

  - Hipokondriasis:
  En küçük bir işareti, bir öksürüğü, terlemeyi, soğuk algınlığını, ufak bir sivilce veya yarayı ciddi ve büyük bir hastalığın işareti sayma bozukluğudur. Verilen bütün tıbbi teminatlara rağmen hastalık korkusu devam eder.

  - Atipik Somatoform Bozukluğu:
  Yukarıda belirtilen bozuklukların dışında kalan, ilaç veya fizik müdahalelerle tedavisi mümkün olmayan, psikolojik sebeplerin ağır bastığı tahmin edilen her türlü abartılmış şikayetlerdir.   
Somatoform bozukluklar histeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dürtü Bozuklukları

  Dürtü Bozuklukları

  Kişinin gerek kendisine gerekse çevresinde ki insanlara zarar verebilecek bir takım davranışlarda bulunmak için, içinde karşı konulmaz bir istek duyması ve bu istek karşısında direnç gösteremeyerek bu davranışları gerçekleştirmesi durumudur. Bu davranışların başlıcalarını ele alırsak kumar oynama tutkusu ( Patolojik Kumar ), yangın çıkarma davranışı ( Piromani ), kleptomani olarak...
 2. kişilik bozuklukları

  kişilik bozuklukları

  Kişilik kavramı, bireyin kendine özgü olan ve başkalarından ayırt edilmesini sağlayan özellikleri içerir. Kişiliğin oluşumu doğum öncesi, doğum sonrası ve çocukluk çağındaki fiziksel koşullar ve öğrenme etkenleriyle biçimlenir. Kişilik bozukluğunun tam ve geçerli bir tanımını yapmak güçtür. Kişilik bozukluklarında görülen ortak özellikler şöyle sıralanabilir: -Davranışların benliğe yerleşmiş...
 3. Kişilik Bozuklukları

  Kişilik Bozuklukları

  organik kişilik bozukluğu Kişilik bozukluğuna ilişkin belirti, bulgu ve davranışlar geç çocukluk ya da gençlik çağında ortaya çıkar, daha sonraki çağlarda belirgin duruma gelerek sürer. Paranoid kişilik bozukluğu gösteren insanların temel özellikleri arasında aşırı gurur, bencillik, çevreye yüksekten bakma, kibir, alınganlık, hatalı yorum, kuşku, suçlama, saldırı ön planda yer alır. Bu...
 4. Sanrısal Bozukluk

  Sanrısal Bozukluk

  Toplumdaki Yaygınlığı, Başlangıç Yaşı Yapilan calismalara gore yuz bin kiside 24-30 arasinda gorulmektedir. Her yil yaklasik olarak yuz bin kiside 1-3 kisi ilk kez bu nedenle basvurmaktadir. Ilk basvurular daha cok 35-55 yas arasinda olmaktadir. Kimlerde gorulmektedir?: Rahatsizlik daha cok kadinlarda gorulmekte olup, % 60-75 hasta evli durumdadir. Geri kalanlar dul, bosanmis ya...
 5. Asperger Bozukluğu

  Asperger Bozukluğu

  Asperger Bozukluğu Asperger Bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk spektrumu kapsamında değerlendirilen bir durumdur. Asperger Bozukluğu’nda dil ve bilişsel gelişimde belirgin bir gerilik olmamasına karşın, çocuk sınırlı ve yineleyici davranışlara sahiptir ve sosyal etkileşimde zorlanmalar yaşar. Genellikle yaşının üzerinde, küçük bir profesör gibi fakat duygudan yoksun konuşmalar yapar;...

Sayfayı Paylaş