1. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Son 3 ay

  Konu, 'Gebelik' kısmında kar_tanesi tarafından paylaşıldı.

  Artık bebeğin doğumuna 3 kala neler oldugunu ögrenmekistermisiniz

  7. ay

  Artık hamileliğinizin sona ermesine yalnızca üç ay kaldı.Kendinizi iyice irileşmiş ve belkide hantal hissedebilirsiniz.Tüm organları oluşan bebeğiniz son haftalara doğru yağ depolamaya başlar. Oldukça hareketlidir.Bu haftalarda doğarsa özel bakım ile yaşama şansı bile vardır.

  Neler oluyor:
  • Bebeğin hareketlerinde artış ve güçlenme hissedeceksiniz.
  • Mide yanması,sindirim güçlüğü ve kramplar gibi gebelikte sık görünen yakınmalar devam eder.
  • Bebeğin yaptığı baskı nedeni ile nefes darlığı çekebilirsiniz.
  • Karnınızda kırmızı renkli çatlaklar oluşabilir.
  • Bacak krampları ve sırt ağrısı sizi rahatsız eder.sırt ağrılarını azaltmak amaçlı her zaman dik durmanın ve yüzmenin çok faydası vardır.
  • Yalancı doğum ağrıları denen rahmin kısa süreli ve düzensiz kasılmaları olabilir,ancak bunlar genellikle ağrı uyandırmazlar.
  • Doğumla yada bebekle ilgili,sizi ürküten garip rüyalar görebilirsiniz.Bu gayet normaldir. Nedeni yatakta rahat edememeniz veya bebek hareketleri olabilir.
  • Memelerdeki damarlar daha belirgin hale gelir ve kolosturum akmaya devam edebilir.

  Ne yapmalı:
  • Gün boyunca her fırsatta dinlenin.Akşamları da erken yatmaya çalışın.
  • Artık doktor kontrollerine iki haftada bir gitmeniz gerekir.
  8. ay

  Olabildiğince dinlenmeli,gün ortasında bir süre uzanıp yatmalısınız.Kendinizi hantal ve ağır hissedebilirsiniz.Bu durum moralinizi bozmamalı. Doğum öncesi kurslara başlamadıysanız şimdi tam zamanıdır. Bu haftada bebek artık bütünü ile orantılı bir vücuda sahiptir.Cildin altında yağ depolanır ve
  bebek tombul bir hal alır.

  Neler oluyor:
  • Bebeğiniz büyüdükçe iç organlarınıza bası yaparak solunum güçlüğü yada sık idrara çıkma gibi yakınmalara sebep olabilir.Ayrıca gülerken veya öksürürken idrar kaçırabilirsiniz.
  • Eskisi gibi rahat uyuyamıyor olabilirsiniz.
  • Göbek çukurunuz düzleşir,hatta hafif dışarı çıkabilir.Bu doğumdan sonra düzelecektir.
  • Giderek kıvamı koyulaşan beyazımsı vajina akıntısı olabilir.
  • Midede yanma, hazımsızlık, gaz, kabızlık şikayetleriniz devam der.
  • Burunda tıkanıklık, burun ve dişeti kanamaları devam edebilir.
  • Göğüslerden sızıntı şeklinde veya daha bol ağız(kolosturum)gelmeye devam eder.
  • Kalça ve leğen kemiğinizin çevresindeki eklemleriniz doğuma hazırlık olarak genişler,bu nedenle karın ve bacaklarda hafif rahatsızlık duymanız doğaldır.
  • Bu ayın sonuna doğru kilo artış hızınız biraz kesilir;ancak bebeğiniz gelişimini sürdürür.Kilo artışınız çok fazla ise (toplam ortalama 11 kg
  olmalı) karbonhidrat ve sütlü içecekleri azaltabilirsiniz.

  Ne yapmalı:
  • Günde bir iki saat bacaklarınızı yükseğe koyarak dinlendirin.
  • Uyumakta güçlük çekiyorsanız,yatağa girmeden önce gevşeme teknikleri uygulayın. Bacaklarınızdan birini karnınıza doğru çekip minderlerle destekleyerek yan yatmanız yararlı olabilir.
  9. ay

  Çalışıyorsanız artık doğum iznine çıkmış, doğum hazırlıklarının tatlı heyecanına kapılmış olmalısınız.Hem hamileliğinizin bitmesini özlemle bekleyip seviniyor, hem de doğum olayını ve anne olmanın getireceği sorumlulukları düşünüp kaygı duyuyor olabilirsiniz. Bebek tüm rahmi doldurduğu için artık yer değiştiremez ama tekme atmaya devam eder.

  Neler oluyor:
  Bebek hareketleri azalır çünkü hareket alanı daralmıştır.
  Vajinal akıntı koyulaşır ve daha fazla sümüksü yapıdadır.Cinsel ilişki veya muayene sırasında kanlı,kahverengi veya pembe olabilir.
  Uyku sırasında bacak krampları,sırt ağrısında ve ağırlık hissinde artış olabilir.
  Bebeğin başının leğen kemiği boşluğuna girmesi ile mide yanması,sindirim ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar azalır.
  İdrar torbanız bebeğin başının altında olduğu için daha sık idrara çıkmak isteyebilirsiniz.
  Daha sık ve daha şiddetli rahim kasılmaları hissedebilirsiniz.
  Az uyku ve bebeğin daha da ağırlaşması nedeni ile kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
  Kilo artışınız yavaşlamıştır ve bu ayda durur.Eğer toplam 13 kilodan az aldıysanız doğumdan sonra normal kilonuza dönmeniz kolay olacaktır. 38.ci haftadan sonra biraz kilo kaybedebilirsiniz. Bu bebeğin bütünü ile olgunlaştığını ve 10 gün içinde doğumun gerçekleşeceğini gösterir.

  Ne yapmalı:
  Doğum öncesi kontrollere artık haftada bir gitmelisiniz
  Büyüyen karnınız vücudunuzdaki ağırlık dağılımını ve dengenizi bozabilir;duruş biçiminize önem verin ve dik durun.

  Artık doğumla ilgili bilgileri almalı ve hastane hazırlıklarını yapmalısınız

   
Son 3 ay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 0-3 ay uyku

  0-3 ay uyku

  0 3 ay bebek bakımı 0 3 ay bebek eğitimi Buyrun meleklerim işte 0-3 ay bebekleirnin uykularıyla ilgili önemli bilgiler. 0-3 ay uyku Yenidoğanlar çok uyurlar. İlk haftalarda günde 14-18 saat, bir aylık olduğunda ise 12-16 saat uyurlar. Pek çok bebek iki dört saatten daha uzun süre uyanık kalamazlar. Sonuç? Bebeğiniz için pek çok uyku ve sizin için düzensiz ve yorucu bir program. Sizin...
 2. 3-6 ay uyku

  3-6 ay uyku

  3 ay döneminde, pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar. İşte meleklerim sizlere 3-6 ay bebeklerinin uykusu ile ilgili önemli bilgiler. 3-6 ay uyku Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları ) Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini azaltır. Bu...
 3. anne karnındaki bebekten mektup var(son 3 ay)

  anne karnındaki bebekten mektup var(son 3 ay)

  bebekten anneye mektup doğmamış bebekten anneye mektup anne karnındaki bebeğin annesine mektubu doğmamış bebeğin annesine mektubu bir Yedinci Ay: Anne bu ay Rabbim büyük bir Ehadiyet turrasını benim üzerimde gösterdi. Beni diğer insanlardan ayırt edecek el ve ayak izlerimi yarattı. Bu ay içindede beyin dokum hızlı gelişimini sürdürüyor ve akciğğerlerim de gelişimlerine devam ediyyorlar. Ama...
 4. son 3 aydaki kasılmalar normal mi?

  son 3 aydaki kasılmalar normal mi?

  kasılmaların şekli nasıldır Kasılma süresi ne kadar olur Merhaba Zaman ilerledikçe kasılmalarda artıyor Tabi bu her gebelikte olacak diye birşey yok Benim hamileliğimde pek olmadı mesela kasılmalar genellikle30’uncu haftada başlayan, düzensiz aralıklarla gelen ve anne adayını fazla rahatsız etmeyen kasılmalar. Ağrı kesiciler içildiğinde genellikle geçer, tabii bunlar doktorun önerdiği...
 5. 3 aylar !

  3 aylar !

  3 aylarda emen bebek memeden kesilmez denir.bu doğrumu yoksa bir hurafemidir acaba.aslı astarı varmıdır.allahın bir emrimidir acaba.neden böle birşey denilmiş sizce.lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş