sonbahar gelinlerine tavsiyeler

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
sonbahar gelinlerine tavsiyeler
yüzük tepsisi süsleme nişan tepsisi süsleme söz söz süslemesi çikolata
Düğün mevsimi olarak yaz ayları daha çok tercih edilse de, sonbaharda evlenenlerin sayısı hiç de az değil. İşte sonbahar gelinleri için tavsiyeler…Gelin olmak her genç kızın rüyasıdır. Gelin adayları için gelinlik, düğün, mekan seçimi, alyans, müzik, nikah şekeri, gelin başı ve gelin makyajı gibi hazırlıklara önerilerimiz var.

GELİNLİK

Her genç kızın rüyasıdır beyaz gelinlik…Çocukluğunda başlar gelinliği ile ilgili hayallere ve bu hayaller en müthiş gelinliği giyene kadar da sürer. Hayatındaki en özel günde bazen kabarık etekli bir gelinlik ve prıltılı bir tac ile prensesler gibi olduğunu hayal ederken, bazen bir balık gibi vücudu saran gelinliği ve yılın modasına göre yapılmış saçı ya da duvağı ile modern ve kendine güvenen bir kadın imajı çizmek ister gelin adayı.

Bazen de mini etekli aykırı ve farklı gelinliği ile o günü sıradan olmaktan çıkarmak ister çünkü bu onun günüdür sınırlar da onun istekleri ile belirlenecektir. Gelinliğinizi seçerken en büyük etken hayalleriniz olsa da, yılın gelinlik modası ve düğün trendleri ile yakın arkadaş ve ailenin fikirleri de gelinlik modelini belirlemede her zaman etkili olmaktadır. Hayaller, tavsiyeler ve moda önemli noktalardır ancak en önemlisi size yakışan modeli ve o modele uygun kumaşı doğru seçebilmektir. Küçük detaylar ve vücut yapınız gelinliğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalardır.

Uyum Önemli!

Ayakkabıdan gelin çiçeğine, takıdan saç ve makyaja kadar her şey gelinlikle bir bütünlük içinde olmalıdır. Abartıdan uzak, sade gelinlikler her zaman daha zarif görünür. Ancak eğer kabarık ve süslemeli bir gelinlik düşünüyorsanız tafta, saten, organze ya da tül gibi bir kumaş tercih etmelisiniz. Dantel, şifon ve ince saten gibi kumaşlar da daha sade ve romantik modellere uygulanabilir.

Gelinliğinizi seçerken vücut yapınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ince ve uzun boylu iseniz abiye gibi vücuda yapışan, etekleri arkaya doğru hafifçe uzayan bir gelinliği üzerinizde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ancak biraz kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız; üst tarafı vücuda yapışan ve etekleri hafif kabarık bir gelinlik sizde oldukça hoş duracaktır.

Yılın gelinlik trendleri...

Gelelim yılın modası ve tercih edilen modellerine… Bugünlerde bembeyaz gelinlikler yerine renkli, ekru ya da kemik olanlar tercih ediliyor. Saten ya da tafta gibi düz kumaşlar üzerine yapılan el işlemeleri ise gelinliği zenginleştiriyor. Dantel gibi kendinden desenli kumaşlar ise daha yalın modellerde kullanılıyor. Bu yıl gelinlikler 70 ve80’li yılları anımsatırken, danteller daha çok yerini organzeye bırakmış durumda. İpek saten ve ipek tafta bu senede yoğun bir ilgi görürken krinkıl (kendinden kırışık) taftalar öne çıkıyor.

Gelinlik Seçerken:

Düğünden en az altı ay önce gelinliğinizin modelini seçmeye başlayın.
Dergi ve internet üzerinden modelleri araştırın ve beğendiğiniz modellerden oluşan bir dosya hazırlayın.

Vücut yapınıza uygun modeller üzerinde yoğunlaşın (ten rengi, boy, kilo).
Düğün mekânı ve düğünün konseptine uygun gelinlik seçmeye özen gösterin.
Uyumlu olmak için damadın kıyafeti ve fiziğini de göz önünde bulundurun
Model seçerken fikrine ve zevkine güvendiğiniz akraba ya da arkadaşlarınızı yanınıza alın.

Provaya giderken iç giyiminizi ve ayakkabınızı yanınızda götürün. Ayakkabınızda veya iç çamaşırınızda olabilecek bir değişiklik gelinliğinizin uygunsuz durmasına yol açabilir.
Gelinlik provalarınızda oturma, yürüme ve dans egzersizleri yapmayı ihmal etmeyiniz.
Etek boyu, aksesuarların sağlamlığı, yedek düğme, kol altı payı vb. detaylara dikkat edin.
Gelinliğinizi diktirmeyi tercih ettiyseniz teslim tarihini en geç düğünden bir hafta öncesi olarak belirleyin ki içinizin rahat etmediği bir durum olduğunda müdahale için zaman kalsın.


ORGANİZASYON

Düğününüzün tadını doyasıya çıkarmak için bu günün organizasyonunu profesyonel bir firmaya bırakabilirsiniz. Organizasyon şirketleri isteklerinize, tarzınıza ve tabii ki bütçenize uygun bir davet hazırlayarak sizin için en mükemmelini yaratmayı amaçlıyor.

Düğün hazırlıkları hem çok zor hem de bir o kadar keyiflidir. Ancak, tüm detaylarla kendiniz ilgilenmeye kalkarsanız, bir süre sonra bu tempoya yetişemeyebilirsiniz. Kusursuz bir gece için, organizasyonu uzman ellere bırakırsanız, hayallerinizin düğünüyle evlenmiş olacaksınız. Özellikle son yıllarda organizasyon şirketleri kendi düğününüzde sizi misafir olarak ağırlamak için bütün detaylarla ilgilenerek rüya düğünlere imza atıyorlar. Düğününüzün baş konuğu olarak başınızın ağrımaması için organize edecek şirket seçiminde titiz davranmalısınız.

Organizasyon şirketlerini araştırırken, verilen hizmetler ve bütçenize uygunluk konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Organize ettikleri düğünlerin yazılı ya da görüntülü referanslarını isteyebilir, ya da düğün sahipleriyle görüşebilirsiniz. Bazı şirketlerin “showroom”larını görerek çalışmaları hakkında genel bir bilgi alabilirsiniz.

Eğer düğün mekanını belirlediyseniz, organizasyon şirketini de 3-4 ay önceden belirlemelisiniz. Davetiyeden nikah şekerine, masa sandalye düzenlemesinden masa kartlarına kadar hayalinizdeki düğünü şirket yetkilileriyle paylaşıp sizin istekleriniz, onların yaratıcılığı doğrultusunda mükemmel bir gecede “Evet” diyebilirsiniz.

MEKAN

En özel gününüzü planlarken belki de en zor kararlardan biri mekân seçimidir. Seçtiğiniz düğün yeri sadece sizin hayalinizdeki düğün ile değil aynı zamanda davetli sayısı, düğün tarzı ve düğün tarihi ile uyumlu olmalıdır.

Mekan seçimi evlenme kararını alıp düğün tarihi belirlendikten sonra yapılması gereken ilk evlilik hazırlığıdır. Özellikle yaz ya da ilkbahar aylarında düğününüzü gerçekleştirmeyi planlıyorsanız düğün yerini en az altı ay öncesinden rezerve etmelisiniz.

Bu aylarda düğün sezonu başladığı için tercih edilen mekânlarda boş yer bulmak zor olacaktır. Düğün mekanına karar vermek için öncelikle ne tarz bir düğün istediğinize karar verin daha sonra bu tarza uygun mekanların bir listesini çıkarın.

Listenize göre mekanları sırayla gezin ve sizin planladığınız tarihteki doluluk durumunu kontrol edin. Düğün mekanının bütçesi seçiminizde belirleyici etkenlerden biridir. Mekanın bütçesini değerlendirirken sunulan imkan ve şartları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Mekan Seçerken Dikkat!

Düğün mekanınızın davetli sayısına göre yeterli olmasına dikkat edin. Salon gözünüze boşken büyük gelebilir. Sandalyeler, masalar ve süslemeler yapıldığında düğün mekânınız nerdeyse yarı yarıya küçülecektir. Unutmayın ki misafirleriniz rahatı arayacaklardır. Eğer mobilyalarla kendi mekânınızı kendiniz düzenleyecekseniz davetli sayınızı, mekân ile tüm işleriniz bittikten sonra hesaplayın. Davetli sayınızı spesifik olarak belirlemeyin çünkü son ana kadar ekstradan misafirleriniz gelebilir.

Misafirleriniz düğüne gelirken akıllarında hep "Nereye park edeceğim?" sorusu vardır. Park alanının yeterli olduğuna ve misafirlerinizin kolayca bulacağına emin olun. Eğer bulunması zor bir yerde ise konuştuğunuz misafirlere yeri ayrıntısıyla tarif edin hatta bazı yakın dostlarınızdan da adres tarifi yapmaları için yardım istemeniz yararlı olacaktır. Park alanı ile düğün mekânı arasında çok fazla mesafe olmasın. Eğer herhangi bir problem varsa misafirleriniz için bir minibüs tahsis edebilirsiniz.

Işık düğününüzü harika ya da çok kötü yapabilir. Eğer düğününüz gündüz vakti olacaksa mekânınızda tüm pencerelerin açık olmasını sağlayın. Kapalı mekanda hem içeri temiz hava girecek hem de düğün töreniniz yeterli aydınlıkta olacaktır. Akşam saatlerinde yapılan düğünlerin fazla yapılan ışıklandırılması yanlış olacağı gibi fazla loş olması da sakıncalıdır. Aynı şekilde girişin, kokteyl veya yemek salonunun ışıklandırması arasında da bir denge olmalıdır.

Mekan dekorunun sabit olan renkleri sizin için uyumlu olsun. Kullanılan duvar kağıtları veya yerdeki halılar sizin sonradan dekorasyonda yapacağınız tüm renklerle dengeli olsun. Bir yaz düğünü istiyorsanız ve mekan dekorunuz koyu renklerde ise, düğün atmosferiniz yaz mevsiminden çok uzakta olacaktır. İster açık mekan olsun ister kapalı, tüm bu sabit renkleri göz önünde bulundurun ve organizasyon şirketinizle, bu renkleri baz alarak mekanınızı dekore edin.

Misafirleriniz, herhangi bir sıkıntıya düşmeden diledikleri gibi yiyip içecekleri yere sahip olmalılar. Girişten dans salonuna kadar mekanınızı davetlilerle beraber gözünüzde canlandırın. Kolonlarla dolu bir salon dans için yeterli genişlikte olmayabilir veya misafirlerinizin birbirini görmesini engelleyebilir. Kysacası mekanınızı seçerken ferah olmasına dikkat edin!

Düğün temanız Sonbahar olsun…

Baharın neşesini, yazın egzotik dokunuşlarını, kışın kristal ışıltısını yansıtabildiğiniz düğününüze şimdi sonbaharın romantik renklerini taşıyabilirsiniz. Toprak tonlarını, gün batımı ile birlikte her yeri kaplayan güz yapraklarını çağrıştıran kavuniçini, buğday rengini ve tatlı yeşilleri davet mekânınıza romantizm katmak için kullanabilirsiniz.

Yine iri yaprak formlarında davetiyeler, hem masa ve mekan süslemesinde hem de gelin buketinde kullanabileceğiniz bordo, oranj ve sarı tonlarında mevsim çiçekleri, büyük mumlar, aynı tonlarda saten kurdeleler, loş bir aydınlatma, büyük şamdanlar hatta sararmış yapraklarıyla mekana taşıyabileceğiniz yapma sonbahar ağaçları, renkli meyve kokteylleri gibi detaylar da mevsim romantizmini düğününüze taşıyabilir.

Taze meyvelerle hazırlanmış yiyecek ve içecek ikramları davetlere hoşluk katan lezzetler. Pastanızı yine mevsim meyveleriyle hazırlatabilir, çikolata tadından vazgeçemiyorsanız sos kullanabilirsiniz.
Yavaş yavaş kapalı mekanlara taşınan sonbahar düğünlerinde altın varaklar, kristaller gibi yaz düğünleri için pek önerilmeyen süslemelere yönelebilir, düğün mekanı ile birlikte peçetelik, davetiye ve şekerler gibi detaylarda yaldız kullanabilirsiniz.

Kavuniçi, bordo, sarı, gül kurusu tonlarındaki canlı çiçeklerle birlikte kuru dallar ve yapma sonbahar yaprakları da mekan süslemesinde kullanabileceğiniz unsurlardır. Açık hava düğünlerinde sıkça gördüğümüz ahşap masa ve sandalyelerde yerini varaklı sandalyelere, görkemli işlemelerle süslü masa örtülerine, saten kumaşlı dekorlara, altın ve gümüş kaplamalı çatal bıçak ve yemek takımlı ikramlara bırakabiliyor.

ALYANS

Birlikteliğin yegane simgesi alyans, değişime ayak uyduruyor. Beyaz ve sarı altını bir araya getiren modelleri değerli taşlar renklendiriyor.Peki siz parmağınızda nasıl bir alyansı görmek istersiniz?

Aşk, tutku, sevgi, arzu... Ve asırlardır bu kelimelerle ifade etmeye çalıştığımız duygularımız kadar tanıdık bir sembol: Alyans... Değerli bir aksesuar olmaktan öte sevdiğimiz kişiye bağlılığımızın, birlikteliğimizin ve sevgimizin tek somut simgesi... Alyansın yuvarlaklığı aşkın sonsuzluğunu ve devamlılığı sembolize ediyor.

Mücevher markaları son yıllarda seçkin tasarımları ile alyansa bambaşka görünümler veriyorlar. Gelin adayları için farklı formlarda alyanslar tasarlanırken, damat alyansları da bu değişime ayak uyduruyorlar. Genellikle markalar damatlara gelin için tasarlanan alyansın taşsız modelini hazırlıyorlar.

Düğün hazırlıklarının belki de en can alıcı noktasıdır yüzük seçimi. Zevkinize uygun bir model bulabilmek için yeterli zaman ayırmalısınız. Bu nedenle yüzüğünüzü seçmek için düğünden en az üç ya da dört ay öncesinden araştırmaya başlayın.

Ne de olsa bu yüzük, sizin için diğerlerinden hep daha özel olacak. Alyans seçiminde ilk adımınız hangi metali istediğinize karar vermek olmalı. Her ne kadar son yıllarda platin ön plana çıksa da, belki de yüzüğün geleneksel rengi olduğu için, sarı altın hala gözde. Üstelik zamanla kararmaması ve bozulmaması bakımından da kullanımı daha kolay...

Ancak beyaz ve kırmızı altının değerli taşlarının rengini daha güçlü gösterdiği de reddedilemez bir gerçek. Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bunun için 3-6 haftalık bir süre gerekiyor. Yüzüğün ilk önce kalıbı hazırlanıyor, böylece parmağınıza uyup uymadığı hakkında fikir edinebiliyorsunuz. Üstelik bu etapta modelde istediğiniz değişiklikleri de yaptırabiliyorsunuz. Yüzük alırken parmağınıza rahat ve tam oturmasına dikkat edin.

Yüzük parmağınıza tam olduysa bile yorgunluk ya da sıcak yüzünden parmağınızın şiş olabileceğini göz önünde bulundurun. Aksi takdirde siz farkına bile varamadan alyansınızı düşürebilirsiniz. Ölçü konusunda bir fikir edinebilmeniz için kuyumcunuza daha önce kullandığınız bir yüzüğünüzü götürebilirsiniz. Bir diğer konu da nikah yüzüğünüzün nişan yüzüğünüzle uyumlu olması. Farklı materyal ve biçimdeki iki yüzüğü bir arada kullanmanız elinizde hoş bir görünüm oluşturmayacaktır. Bu yüzden alyansınızı seçerken nişan yüzüğünüzü de yanınıza alın.
Ayrıca diğer takılarınızı seçerken de yüzüğünüz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

MÜZİK

Her zaman değişik bir müzik akımı olmuştur. Popüler müzikte modayı dinleyici belirler. O parçanın ne kadar gündemde kalacağına dinleyici karar verir. Ancak düğün müziği denince aklımıza sadece popüler müzik gelmemeli.

Düğünlerde müzik tarzınızdaki en büyük handikap, dinleyici kitlesinin yaş ve etnik olarak çok kozmopolit olmasıdır. Bu yüzden iyi düğün müziği denince davetlilerin her kesimine hitap edebilecek esnek bir müzik akla gelmeli. Bu durum müzikte çeşitlilik gerektirir ve iş popüler müzikten dışarı çıkarak, kaliteli ve iyi müzik durumuna girer. Onun da eskisi yenisi olmaz. İyi müzik eski de olsa, yeni de olsa iyidir ve iyi müzik her zaman modadır.

NİKAH ŞEKERİ

Şeker gibi bir gün

Düğünlerin en güzel hatırası olarak konuklara dağıtılan nikah şekerleri, günümüzde yerini lavanta torbalarına ve minik objelere bıraktı. Nikah şekerini şekerciye yaptırabileeceğiniz gibi, evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.Nikah şekerleri, gelin ile damadın düğüne katılan tüm davetlilere teşekkür etmek ve bu özel günü daima hatırlamalarını sağlamak için sundukları küçük bir armağaandır. Artık günümüzde, klasikleşmiş tül, badem şekeri ve gelin teli üçlüsünden yapılan nikah şekerleri yerini neredeyse sınırları zorlayacak kadar çok çeşide bırakmış durumda.

Ancak, birbirinden şık ve güzel modeller arasında karar vermek de oldukça zorlaşmıştır. Hatta kendi hayal ettiğiniz tasarımlarla da düğününüzde tamamen sıra dışı nikah şekerlerine sahip olabilirsiniz. Nikah şekerlerinizi tamamen kendi tasarımınızla siz de dizayn edebilirsiniz. Ancak bunun için yaklaşık 1 ay önceden malzemeleri alıp size yardımcı olabilecek birkaç kişiyle hazırlamalısınız.

Davetli sayınız belli olur olmaz nikah şekerlerinizi sipariş edin ya da yapımına başlayın. Davetiyeler iki kişilik olduğundan nikah şekerlerinin biraz daha fazla olması gerektiğini hesaba katmayı unutmayın. Nikah şekerlerinin sunumu da oldukça önemlidir. Güzel, süslü bir sepet içinde olabileceği gibi gümüş bir tepsi içerisinde de sunulabilir.

Nikah şekeri davetiyeniz ile uyum içerisinde olabilir. Klasik tarzdan hoşlanıyorsanız nikah törenlerinin vazgeçilmezi olan badem şekerini tercih edebilirsiniz. Kalıcılığı ve mis gibi kokusuyla şık lavanta torbaları da farklı bir alternaatif olabilir. Kurutulmuş çiçeklerden oluşan şirin bir paket ya da yapma bir lale gül de nikah şekeri yerine geçebilir. Değişik tarzdaki magnetler ya da renkli şirin mumlar da konuklarınıza nikah töreninden sonra dağıtabileceğiniz hoş bir armağan olabilir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık nikah şekeri yazılarına e-mail adresi eklemek de oldukça moda...

2009 GELİN SAÇI

Gelin ve Damat için en sancili geçen süreç nikâh hazirliklaridir süphesiz. Gelin saç ve makyajinda, nikâh sekerine, dügün mekânindan nikah yüzüklerine kadar tüm ayrintilarin üzerinde detaylari düsünmek ve dogru seçimler yapip dogru kararlar verilmelidir.Bir bayanin en büyük hayali gelin olmak, bir gelin adayinin en büyük hayali ise güzel gelin olmaktir. Gelin; saç, makyaj, gelin buketi ve gelinligi ile safligi temsil eder. Evlenmek yepyeni bir dünyaya adim atmaktir. Bu dünyaya adim atmadan önce ruhen ve bedenen rahatlamak, arinmak ve güzelligine güzellik katmak ister insan. Ve hayalleri ile örtüsen, tüm beklentilerini karsilayabilecek kurum ve kisilerden yardim almak ister. Saç ve makyaji yapacak kisinin profesyonel olmasini ve hayallerinin gerçeklestirilmesini ister.

Tüm beklentilerinin konusulup gerekli önerilerinin dinlenmesi için nikâh gününden 15 gün önce karsilikli görüsmek ve hatta provalar yaptirmak önemlidir. Saç kesim, renklendirme, saç uzatma sistemleri konusunda saç uzamalarinin yapacagi öneriler büyük önem tasir. Saçta yapilacak tonlamalarla gelin saçi daha belirginlestirilip daha çarpici görünmesi saglanabilir.

Saç boyutlarinin ve yogunlugunun arttirilmasi konusunda kaynak, çit çit ve postis gibi ek saçlardan faydalanmanizda mümkün. Profesyonel bakim uygulamalariyla daha saglikli saçlara ulasmaniz da mümkün. Yapilan görüsmede tüm bu saç detaylarinin bir karara varilmasinin yaninda saç aksesuarlari da konusulmalidir. Nikâh günü kullanilacak olan duvak ve saç aksesuari provada kararlastirilmasi gereken önemli bir unsurdur.

2009 GELİN MAKYAJI

Her yil degisen trendleri bir kenara birakirsak, gelin makyaji temelde sade ve dogal, fakat ayni zamanda da özel olmalidir. Gelin dügünün en büyüleyici unsuru ve tüm gözlerin odak noktasidir. Özel olmasini saglamak için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardir. En önemlisi yüzünüze renkli bir maske takmaktansa, dogal ve saglikli bir pirilti katmaktadir.

Gelin makyajinda dikkat edilecek noktalar sunlardir. Öncelikle gelin adayiyla görüsmeli detaylar ögrenilmelidir. Makyaj tam anlamiyla gelinin gelinligiyle, teniyle saç rengi ve modeliyle, takilariyla, dügün konseptiyle uyum içinde olmalidir. Gelin makyaji yapilirken sadelik ve dogallik ön planda tutulmalidir. Makyajda temel amaç kusurlari örtmek, güzel yanlari da vurgulamaktir.

Abartidan kaçinilmalidir. Genel olarak mat ve natürel renkler seçilmelidir. Fazla parlak ve abartili renkler, özellikle fotograflarda sizi oldugunuzdan daha yasli gösterebilir ve fazlaca parlamaniza neden olabilir. Fondöten rengi dikkatle seçilmeli ten rengiyle tezat olusturmayacak bir ton tercih edilmelidir. Dekolteler de yüze uygun sekilde renklendirilmelidir. Bunlarin disinda çok önemli bir nokta da gelin makyajinin kaliciligidir.

Bunun için cilt yeterince pudralanmali, makyaj sabitleyici ürünler kullanilmalidir. Ayrica makyaj ürünlerinin kalitesi de makyajin sicaga, neme, isiga olan dayanikliligini belirler. Makyajin daha basarili olmasi için öncesinde cilt saglikli hale getirilmelidir. Dügün gününden önce cilt hazirlanmalidir, cilde gerekli bakimlar yapilmali, cilt dinlendirilmeli ve yeterince nemlendirilmelidir.

Tüm dügün hazirliklarinin kiside yarattigi yorgun ifade ortadan kaldirilmali ve rahatlamis, dingin bir ifade yaratilmalidir. Bu makyajin basarisini arttiracaktir. Kaslara, yüz hatlarina uygun dogal bir sekil verilmeli, gerekirse makyaj sirasinda uygun sekilde renklendirilmeli ve belirginlestirilmelidir. Temel kurallar disinda günün trendlerini takip etmek ve modern bir gelin makyaji yaratmak tabii ki önemli 2009 yilinda temel trend her zamanki gibi dogalliktan yana.

Bu sene firmalar, koleksiyonlarinda güncel konumuz küresel isinmayi dikkate olarak ‘doga’ temasini vurgulayan yesil ve kahvenin tüm tonlarini kullaniyorlar. Ayrica sonbahar-kis koleksiyonlarinda iddiali seçenekler arayanlar için mor ve bordonun tüm tonlari popüler benim önerim dogal isiltili bir yüz yaratip, dolgun kirpikler ve gölgeli gözlerle büyüleyici bir bakis yakalamaniz olacaktir. Fakat önemli olan kisinin yüz hatlarina uygun, onun karakteristigini yansitan, güzelliklerini çarpici hale getiren makyaji yapabilirsiniz.


alıntı
 
teşekkürler paylaşım için.
gün gelirde evlenirsem sonbaharda evlenicem inşşş:D
10,10,10.....hahaha
 
Geri
Üst