1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Sonbaharda yabani çiçek safarisi

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  karadenizde yetişen çiçekler trabzondaki otsu bitkiler trabzonun otsu bitkileri yabani çiçekler trabzonda yetişen bitkiler
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]  Türkiye, bitki örtüsü açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Sonbaharda bile...

  Sahil kumullarından dağ zirvelerine kadar çeşit çeşit, renk renk bitki, çiçek vermek için bu mevsimi bekliyor. Peki bu mevsimin en güzel yabani çiçekleri hangileri? Balı güzel olan hangisi, hangisinin kökü zehirli? Derdinizi söyleyin: Bronşitiniz mi var, ülserden mi mustaripsiniz? Çünkü hepsinin ilacı ayrı nebatatta. Deniz kenarı kumsaldan, dağların karlı zirvelerine doğru Anadolu'da yabani çiçek safarisi... Eğer kulağınıza hoş geliyorsa, işte size güzel bir safari rehberi: İş Bankası Kültür Yayınları'ndan ikinci cildi yayınlanan Türkiye'nin En Güzel Yaban Çiçekleri serisi.

  Türkiye, bitki örtüsü açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Tropik olanlar hariç diğer tüm ülkelerden daha fazla bitki türüne sahip. Avrupa ülkelerinin tamamında ortalama yükseklik 200 metre iken ülkemizde 1100 metre. Deniz seviyesinden 5000 metreye kadar değişken yüksekliklerde çok çeşitli bitki türü yetişiyor. 3022'si sadece ülkemizde yetişen, başka bir yerde bulunmayan ve endemik olarak tanımlanan toplam 10 bin 765 çiçek var. Bir başka deyişle Türkiye'de yetişen üç bitkiden biri endemik.

  Yemyeşil doğasıyla ünlü İngiltere İstanbul'dan 50 kat daha büyük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen İstanbul'un bitki sayısı İngiltere'ninkinden fazla. İngiltere'de 1850, İstanbul'da 2450 tür bitki var. Bütün Avrupa Birliği ülkelerindeki doğal ormanların oranı yüzde 1 iken, Türkiye'de yüzde 93.

  İki ciltte 1668 çiçek

  Araştırmacı Erdoğan Tekin'in Türkiye'nin En Güzel Yaban Çiçekleri kitabının ikinci cildi yine İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıktı. Bu kitaplar araştırmacının Şemdinli'den Uludağ'a, Toroslar'dan Akseki'nin yaylalarına, Trabzon'dan İstanbul'a kadar dağ-tepe dolaşarak 25 yılda çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Danışmanlığını Prof. Dr. Tuna Ekim'in yaptığı Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan ikinci ciltte 658 yaban çiçeği yer alıyor. Kısa süre içinde 5 bin civarında satan kitabın ilk cildi Council on Botanical and Horticultural Libraries'ın yılın kitabı ödülüne de aday oldu. Her iki ciltte toplam 1668 yaban çiçeği bulunuyor. Bu anıtsal çalışmada Erdoğan Tekin'e, her biri kendi alanının uzmanı olan 18 botanikçi ve bitki sevdalısı fotoğraflarıyla katkıda bulundu.

  Marmara'da açanlar

  Tarla inekbuğdayı, pamukdikeni, Lidya tüylüotu, gecikmeli karahindibağ, süpürgeçiçeği, büyük ebegümeci, misk soğanı, kar çiçeği, fesçitarağı, çobançantası, tüylü boruçiçeği, acı düğlek, tüysüz topuz, kardelen, kumzambağı, çobankaldıran, ipekotumsu kantoran, boynuzotu, yapışkan andızotu, güzelnane, ballıbaba, Kıbrıs acıçiğdemi, köygöçüren, Girit devedikeni, Türkiye melisası, gösterişli çiğdem, gölkarabaşı, Acem yavşanotu, farekulağı.

  Türk melisası (calamintha nepeta): Ballıbabagillerden çiçekleri iki dudaklı, çok yıllık bir otsu bitki. 20 santimden 75 santime kadar uzayabiliyor. Ormanlarda, otlak ve nehir göl kıyılarında 2000 metreye kadar görülebiliyor. Bursa-Bolu arasında, Mersin-Adana ve Kars-Ağrı arasında görülebiliyor.

  Karadeniz'de açanlar

  Tarla inekbuğdayı, pamukdikeni, gecikmeli karahindibağ, yapışkan adaçayı, büyük ebegümeci, köygöçüren, gölkarabaşı, Acem yavşanotu, farekulağı, ipekotumsu kantoran, boyynuzotu, yapışkan andızotu, safran çiğdemi, güzelnane, ballıbaba, fesçitarağı, hatmi çiçeği, çobançantassı, misk soğanı.

  Yapışkan adaçayı (salvia glutinosa): Ballıbabagillerden çiçeği iki dudaklı çok yıllık bir otsu bitki. 1 metre boya kadar uzayabiliyor. Orman ve makilik çalılık alanlarda, 780-2360 metre arasında yetişiyor. Mersin ile bütün Karadeniz sahili boyunca görülebiliyor.

   
Sonbaharda yabani çiçek safarisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sonbaharda Sararan Yapraklardan Çiçek Yapma

  Sonbaharda Sararan Yapraklardan Çiçek Yapma

  Sonbaharda Sararan Yapraklardan Çiçek Yapma ___________________
 2. Yabani Gül

  Yabani Gül

  (Memleketimizde oldukça yaygin bir gül çesididir. 2-3 m yüksekliginde, pembe veya beyaz çiçekli bir agaççiktir. Meyveleri parlak kirmizi renktedir. Bu gülün olgun meyvelerini saran, baslangiçta agizi dar bir bardak seklinde olan çiçek ekseni, çiçek tablasi olgunlasinca etlenip, kirmizi bir renk alir. Bu meyvelere “kusburnu” adi verilir. Kullanildigi yerler: Bilesiminde tanen, pektin,...
 3. mevsimlik çiçekler-kış ve sonbahar çiçekleri

  mevsimlik çiçekler-kış ve sonbahar çiçekleri

  mevsimlik çiçek çeşitleri mevsimlik çiçekler sonbahar çiçekleri sonbaharda açan çiçekler ilkbaharda açan Kış mevsiminin, yaprakları dökülmüş dal-dal çıplak ağaçlarını, kurumuş kalmış yapraklarını isterseniz biraz eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki fidanlıkları dolaşıp, bahçenize ya da saksılara dikmek için mevsimlik çiçekler alarak… Hercai menekşe, siklamen, çuha çiçeği ve...
 4. Şık Balkonlar İçin Sonbahar Balkon Çiçekleri Listesi

  Şık Balkonlar İçin Sonbahar Balkon Çiçekleri Listesi

  Sonbahar Balkon Çiçekleri Nelerdir Sonbahar Balkon Çiçekleri İsimleri Sevgili melekler, sonbaharın gelmesiyle birlikte balkonlar sonbahar balkon çiçekleri ile süslenecek. Şık balkonlarda göreceğimiz çiçekler balkonlara ayrı bir hava katacak. Eğer siz de Sonbahar Balkon Çiçekleri Nelerdir merak ediyor ve yetiştirmek istiyorsanız Sonbahar Balkon Çiçekleri İsimleri listemizi bir gözden...

Sayfayı Paylaş