Sorun vıcdanınıza

nisan yagmuru

Yeni Üye
Üye
Sorun vıcdanınıza
Kimileri hikâyeler anlattı, kimi hayallerini anlattı, kimide gerçekleri... işte şimdi okuyacak olduğunuz olay yaşanmış ve hala devam etmekte olan bir olaydır...

Hala hayranlıkla ve şaşkınla; biraz üzgün biraz sevinçli olarak başımdan geçen ve devam etmekte olan bir olayı sizle payşlaşmak istiyorum.

Benbir köyde imamım. Köy din seviyesi olarak maaelsef baya geride kalmış. köyde bir kaç namaz kılan insan var. yaklaşık bir sene geçti köyde herkesi tanır olmuştum. Bu olayı anlatmama sebep bir ihtiyardır. Yaşı 72 ...
bu ihtiyardan kim nerde bahsederse bahsetsin; "iğrenç, her türlü pisliği yapan, imansız, alnı secdeye varmamış, bir çok çocuğu tarafından ile iğrenç olduğu kabul edilen; Allah kitap bilmeyen bir ihtiyardı bu adam..."
Önyargı düşmanı olduğum için ben bu adama Amca diye hitap eder, gülümserim onu namaza camiye davet ederdim...
önce Cumalara alışan amcamız bir gün dediki "Hocam ben Rüyamda hacca gitmişim ordan çağırdılar" beni. ve benim Hacca gitmem lazım diyerek benim gerekli işlemleri yapmamı istedi. Hac müracaatında bulunduk vs. kısmet yedeğe çıktı.

Asıl herşey bundan sonra başladı...
Bir gün sabah ezanını okuyordum . Birde Baktım ki koşa koşa biri camiye doğru geliyordu, şaşırdım. sabah ezanı ve bir adam camiye koşa koşa geliyordu...
ve birde baktım ki bu bizim amcamız... tüylerim ürperdi.
Ya Rabbi dedim sen insana hidayet nasib edersen, işte böyle ezanı duyunca koşa koşa Camiye gelir hem de 72 yaşında olsada ....

Benim Amcam hala 5 vakit namaza gelir ve der ki Hocam ben evde ne durabiliyorum ne de yatabiliyorum... istiyorum ki ezan okunsun bende geleyim... bilmem ki camidemi kalsam hep...

bu onun sözleri sevgili kardeşlerim.
Ama benim vicdanım susmak bilmiyor... Ve diyorum ki sen ki senelerden beri namaz kılıyorsun... Kaç defa sabah ezanının duydun da KURTULUŞA koşa koşa gittin... Acaba ben sadece namaz kılmak için mi namaz kılıyorum... hemen o an bir söz geldi aklıma yakınlarımdan birinin sözü " ben namazda ağlamayınca namaz kıldığımı hissetmiyorum..." iyide ben bunun neresindeyim...
Ve yine merak ettim kardeşlerim... Kaç defa sabah ezanının duyup namaza koştunuz... ya da Gerçekten 72 yaşındaki, sonradan imanla tanışan, islamla tanışan amcam kadar bu namazın, bu dinin kıymetini biliyormuyuz...
Varın sorun vicdanınıza... alıntıdır

Cevap: Sorun vıcdanınıza

sormak gerek sorarken doğruyuda dışa vuramıyorsak içte yaşamak gerek sağol canım güzel bir paylaşımdı

Geri