1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  sorunları ısıtıp tekrar gündeme getirmek...

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Sağlıklı bir aile ortamında huzur ve mutluluk aile üyelerinin problem çözme becerileri ile ilişkilidir. Bununla beraber birçok ailede geçmişte yaşanan olaylara takılıp kalmak günlük problemlerin çözümünü olumsuz şekilde etkiliyor.
  Geçmişte yaşanan olaylar ve problemler yeni oluşan hadiseler sırasında ilişkiler üzerinde etkili olur. Geçmişten ders alınmalıdır. Bununla beraber unutulmuş kapatılmış meselelerin hatırlatıcı bir olayla yeniden gündeme gelmesi çözülmesi gereken problemi çözümsüzlüğe götürür.

  Evlilik çok yönlü bir kurumdur ve eşler arasında ne kadar sevgi saygı olsa da orta yolu bulmak her iki tarafın karşılıklı fedakârlığı ile mümkündür. Eşler iyi geçim adına bazı olayları ve davranışları deyim yerindeyse sineye çekmek durumundadır. Bununla beraber bazen ifade edilemeyen ihtiyaçlar ve duygular kişilerin içinde bir ukde oluşturmakta küçük bir söz, bir ima ve bir hatırlatma yıllar sonra bile eski defterlerin yeniden açılmasına sebep olmaktadır.

  Bazı ailelerde ise bu defterler hiç kapanmayıp en ufak olayda en ufak nedenle yeniden açılıp tekrar tekrar üzerinde konuşulduğundan yeni konuların konuşulmasına, sohbetlere engel olmakla kalmayıp karşılaşılan çözümü çok kolay günlük problemleri de içinden çıkılmaz hale sokarak kısır döngülere yol açıp aile ortamının daha stresli hal almasına neden olur. Geçmişte yaşananların hatırlanıp genellemelerden ve aşırılıktan kaçınılarak ders çıkarılması yeni kurulacak yuvaların da daha sağlam temeller üzerine oturmasına katkı sağlar.

  Neler krize yol açıyor?

  Eşler arasında tanışma ve isteme, düğün şekli

  Alınan eşyalar, takılar

  Evin ve eşyanın seçimi

  Yeni kurulan yuvaya diğer aile üyelerinin ve misafirlerin ziyareti

  Doğum, hastalık

  Aile üyelerinin davranış şekilleri ve ziyaretler

  Eski defterleri açmanın bir faydası yok

  - Geçmişte yaşanan güzellikler kişileri nasıl rahatlatıyorsa sıkıntılar da kişileri o şekilde sıkar.

  - Bazen güzel bir hadise bile eski olumsuzlukların hatırlanmasına sebep olur.

  - Böyle bir durumda geçmişe takılıp birbirini suçlamak detayları unutulmuş hadiseler üzerine önyargılı yorumlar yapmak daha doğrusu geçmişi kendisi açısından yeniden yaşamak kişinin içinde yaşadığı ânı yaşamasına, güzel duygulara, düşüncelere engel olur.

  - Eskiye takılı kalmış karşılıklı suçlamalar ve savunmalar o anki durumla ilgisi olmayan kırgınlıklar dargınlıklara yol açabilir. Bu sadece mevcut problemlerin çözümünü ve aile içi uyumu zorlaştırır.
   
sorunları ısıtıp tekrar gündeme getirmek... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gündemde neler var

  gündemde neler var

  ABD kasım ayı dış ticaret dengesi TSİ: 15.30’da açıklanacak. Beklenti; 60 milyar dolar önceki; 58,9 milyar dolar. Başbakan Erdoğan Irak’taki bölünme süreci konusunda ABD’yi uyardı. Erdoğan, Türkiye’yi hesaba katmadan Irak’ın istikrara kavuşturulmayacağını söyledi. AB dönem başkanlığını 1 Ocak'ta Finlandiya'dan devralan Almanya göreve başladı. AB Komisyonu üyeleri Almanya başbakanı Angela...
 2. gayret\gayrete getirmek

  gayret\gayrete getirmek

  Her türlü meşru gayret başarıya, yüzün gülmesine delalet eder. ( Gayrete Getirmek için Bakınız; Teşvik Etmek.)
 3. Gündem Resort Otel Bodrum

  Gündem Resort Otel Bodrum

  tatlıses otel bodrum tatlises otel bodrum tatlıses gümbet otelleri 4 yıldız Gündem Resort Otel Resimleri Otel Bilgileri: ODA&DETAYLAR: 62 standart oda, 7 superior oda ve 2 suit odadan oluşmaktadır. Modern, minimalist döşenmiş odalarda her türlü konfor düşünülmüştür. Odalarda; küvetli banyo, saç kurutma makinesi, split klima, telefon, uydu yayınlı tv, mini bar, kasa, deniz...
 4. Tuğba Özay yine gündemde...

  Tuğba Özay yine gündemde...

  evet gün geçmiyorki manken Tuğba Özay basından uzak kalsın... tecavüz sahnesi ile dikkatleri üstüne çeken Özay paramı vermediler dedi.. 'TECAVÜZ ETTİLER PARAMI VERMEDİLER! MANKEN TUĞBA ÖZAY, GANİ ŞAVATA'NIN YÖNETTİĞİ, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNELRDE VİZYONA GİRECEK 'SADDAM'IN ASKERLİERİ' FİLMİNDE OYNAMAK İÇİN 25 BİN TL'YE ANLAŞMIŞTI... Manken Tuğba ÖZay, Gani Şavata'nın yönettiği, önümüzdeki günelrde...
 5. Siyasi partilerin gündemi kongreler

  Siyasi partilerin gündemi kongreler

  29 Mart yerel seçimlerinin ardından siyasi partilerin gündemini kongreler oluşturacak. 29 Mart yerel seçim sonuçları, iktidarın oy kaybettiği muhalefetin ise güçlendiği yorumlarına yol açarken, seçimlerin hemen ardından seçim sonuçlarını değerlendiren partilerin bundan sonraki gündemi ise kongreleri olacak. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yerel seçimlerden birkaç gün önce geçirdiği...

Sayfayı Paylaş