sorunları ısıtıp tekrar gündeme getirmek...

mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
sorunları ısıtıp tekrar gündeme getirmek...
Sağlıklı bir aile ortamında huzur ve mutluluk aile üyelerinin problem çözme becerileri ile ilişkilidir. Bununla beraber birçok ailede geçmişte yaşanan olaylara takılıp kalmak günlük problemlerin çözümünü olumsuz şekilde etkiliyor.

Geçmişte yaşanan olaylar ve problemler yeni oluşan hadiseler sırasında ilişkiler üzerinde etkili olur. Geçmişten ders alınmalıdır. Bununla beraber unutulmuş kapatılmış meselelerin hatırlatıcı bir olayla yeniden gündeme gelmesi çözülmesi gereken problemi çözümsüzlüğe götürür.

Evlilik çok yönlü bir kurumdur ve eşler arasında ne kadar sevgi saygı olsa da orta yolu bulmak her iki tarafın karşılıklı fedakârlığı ile mümkündür. Eşler iyi geçim adına bazı olayları ve davranışları deyim yerindeyse sineye çekmek durumundadır. Bununla beraber bazen ifade edilemeyen ihtiyaçlar ve duygular kişilerin içinde bir ukde oluşturmakta küçük bir söz, bir ima ve bir hatırlatma yıllar sonra bile eski defterlerin yeniden açılmasına sebep olmaktadır.

Bazı ailelerde ise bu defterler hiç kapanmayıp en ufak olayda en ufak nedenle yeniden açılıp tekrar tekrar üzerinde konuşulduğundan yeni konuların konuşulmasına, sohbetlere engel olmakla kalmayıp karşılaşılan çözümü çok kolay günlük problemleri de içinden çıkılmaz hale sokarak kısır döngülere yol açıp aile ortamının daha stresli hal almasına neden olur. Geçmişte yaşananların hatırlanıp genellemelerden ve aşırılıktan kaçınılarak ders çıkarılması yeni kurulacak yuvaların da daha sağlam temeller üzerine oturmasına katkı sağlar.

Neler krize yol açıyor?

Eşler arasında tanışma ve isteme, düğün şekli

Alınan eşyalar, takılar

Evin ve eşyanın seçimi

Yeni kurulan yuvaya diğer aile üyelerinin ve misafirlerin ziyareti

Doğum, hastalık

Aile üyelerinin davranış şekilleri ve ziyaretler

Eski defterleri açmanın bir faydası yok

- Geçmişte yaşanan güzellikler kişileri nasıl rahatlatıyorsa sıkıntılar da kişileri o şekilde sıkar.

- Bazen güzel bir hadise bile eski olumsuzlukların hatırlanmasına sebep olur.

- Böyle bir durumda geçmişe takılıp birbirini suçlamak detayları unutulmuş hadiseler üzerine önyargılı yorumlar yapmak daha doğrusu geçmişi kendisi açısından yeniden yaşamak kişinin içinde yaşadığı ânı yaşamasına, güzel duygulara, düşüncelere engel olur.

- Eskiye takılı kalmış karşılıklı suçlamalar ve savunmalar o anki durumla ilgisi olmayan kırgınlıklar dargınlıklara yol açabilir. Bu sadece mevcut problemlerin çözümünü ve aile içi uyumu zorlaştırır.
 
Üst