Etiketler:
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.303
    Ödül Puanları:
    113

Sosyal Fobiniz ya da Çekingen Kişiliğiniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Tanımadığınız insanlarla karşılaştığınız veya başkalarının gözünün üzerinizde olabileceği bir ya da birden fazla toplumsal ya da toplumsal olmayan eylemi gerçekleştirmeniz gereken bir durumdan belirgin ve sürekli bir korku duyuyorsanız.
    - Küçük duruma düşeceğiniz ya da utanç duyacağınız bir biçimde davranacağınızdan korkuyor ve kaygı belirtileri gösteriyorsanız.

- Korkunuzun aşırı ya da anlamsız olduğunu biliyorsanız.

- Korktuğunuz toplumsal ya da bireysel eylemin gerçekleştirildiği durumlardan kaçınıyor ya da yoğun anksiyete ya da sıkıntıyla bunlara katlanıyorsanız.

- Kaçınma, anksiyöz beklenti yada korkulan toplumsal durum ya da bir eylemin gerçekleştirildiği durumlarda duyduğunuz sıkıntı olağan günlük işlerinizi, mesleki (yada eğitimle ilgili) işlevselliğinizi, toplumsal etkinliklerinizi ya da ilişkilerinizi bozuyorsa ya da fobi olacağına ilişkin belirgin bir sıkıntı duyuyorsanız

Sosyal fobiniz var demektir.

Ancak, sıkıntılarınızı derecesi;

- Eleştirileceğiniz, beğenilmeyeceğiniz ya da dışlanacağınız korkusuyla çok fazla kişiler arası ilişki gerektiren mesleki etkinliklerden kaçınma

- Sevildiğinizden emin olmadıkça insanlarla ilişkiye girmek istememe

- Mahcup düşeceğiniz yada alay konusu olacağınız korkusu ile yakın ilişkilerde tutukluk gösterme

- Toplumsal durumlarda eleştirileceğiniz ya da dışlanacağınız üzerine kafa yorma

- Yeteneksizlik ve yetersizlik duyguları yüzünden yeni kişilerle aynı ortamda bulunduğunuz durumlarda ketlenme

- Kendinizi toplumsal yönden beceriksiz, kişisel olarak albenisi olmayan biri olarak ya da başkalarından aşağı görme

- Mahcup düşebileceğinizden dolayı girişimlerde bulunmak ya da etkinliklere katılmak istememe boyutunda ise

Çekingen bir kişilik yapısına sahipsiniz demektir.

Kaynak: DonusumSokagi

Sosyal Fobiniz ya da Çekingen Kişiliğiniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

muhabbet kuşu uyuması muhabbet kuşları nasıl uyur kuşu uyurmu neden uyur hasta nasıl iyileşir Hiç kimse bir kuşu kendi sahibi kadar iyi tanıyamaz. Kuşunuzun olağan dışı davranışları hastalık belirtisi olabilir. Eğer muhabbet kuşunuz evcil değilse hastalık başlangıcını fark etmek daha zor olabilir. Bu yüzden kuşunuzu çok yakından takip etmelisiniz çünkü muhabbet kuşları gerçek sağlık...
  2. Çekingen kişilik bozukluğu

Çekingen kişilik bozukluğu

Çekingen kişilik bozukluğu Genel özellikleri: Toplumsal ketlenmenin, yetersizlik duygularının ve olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlılığın olduğu sürekli örüntüdür. Yayınlığı %0.5-1 arasındadır. Cinsiyetler arasında eşit oranda görülür. Başkaları tarafından “utangaç”, “ürkek”, “yalnız” ve “kendi halinde” kişiler olarak tanımlanırlar. Tanı: Çekingen kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı...
  3. Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

Kızlar başından hamilelik geçmiş kişiler. Tam olarak hamile olduğunu nasıl anlarsın, ne zaman anlarsın bunu tam olarak herkeste " evet bu benim belirtim herkeste vardı herkes bunu hisettiyse hamiledir " diyebileceğiniz belirtileri benimle paylaşabilir misiniz. Yani belkide test diyeceksiniz de ben o süreci yaşamak istiyorum tam olarak belirtiler neler nasıl anlarım ? Tşk ediyorum
  4. Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?

Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?

çekingen kişilik bozukluğu,çekingen kişilik bozukluğu nedir,çekingen kişilik bozukluğu tedavisi,çekingen kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir Çekingen kişilik bozukluğu; uzun soluklu yetersizlik hissinin yaşanması olarak tanımlanmaktadır. Başkalarının kendileri hakkında ki düşüncelerine karşı oldukça hassaslardır.Çekingen kişi bozukluğu olan kişi utandırıcı bir durumla karşılaşma korkuları...
  5. Sosyal hizmetler okuyan ya da mezunu var mı ?

Sosyal hizmetler okuyan ya da mezunu var mı ?

Ben sosyal hizmetler okumak istiyorum.Fakat ataması yok denecek kadar az.Ve o kadar meslek içinde benim çok istediğim meslek tek bu.Baska hicbir meslege sempati duymuyorum,istemiyorum.Ama bu atama konusu canımı sıkıyor.Mezun olup boş boş da gezmek istemiyorum.meslek lisesi mezunları daha kolay atanıyormus.Ben anadolu lisesi ogrencisiyim,4 yillik okuyacagim.Maaşı falan hiçbirşeyi önemli...

Sayfayı Paylaş