Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Söz dinlemeyen çocukları nasıl eğitmeliyiz?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  söz dinlemeyen çocuk çocuğumu nasıl eğitmeliyim söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranılmalı çocuklarımızı eğitmeliyiz Yemeğe çağırdığınızda gelmezler odasını toplamasını söylediğinizde duymazdan gelir ev işleri için ufak tefek yardım istediğinizde suratlarını asıp “ne karşılığında ?” diye sorarlar.

  Ebeveynlerin ise çocuklarının bu tepkilerine karşı düşündüğü tek bir şey vardır; “neler oluyor ben nerede yanlış yaptım?” eğer sizin çocuğunuz da bu tepkileri gösteriyor ve sizde aynı düşüncelere neden oluyorsa telaşlanmayın ve yüreğinizi serin tutun; bütün bu olanlar çok doğaldır. Okul çağı çocuklarının büyüklerinin sınırlarını ve beklentilerini zorlamaya çalışmaları çok normaldir.

  Uzmanlar bu dönemde söz dinlememenin çocuğun kişiliğini ortaya koymasının bir yolu olduğunu savunuyorlar. Çocuğunuz olgunlaştıkça ve çevresi hakkında daha çok bilgilendikçe kurallar ve ilişkiler hakkında kendi düşüncelerini oluşturmaya başlarlar.Sizi dinlemiyorsa çok üzülmeyin. Peki neler yapabilirsiniz? Aşağıdaki sıraladığımız küçük önerileri dinleyin size yardımcı olacağını göreceksiniz.

  -Çocuğunuzu yemeye çağırdınız ve her zamanki klasik cevabı verdi; “şimdi olmaz” onu zorla sofraya getirmek yerine kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Eğer arkadaşlarıyla oynuyorsa ona oynamak istediğini bildiğinizi ancak yemeğinde hazır olduğunu söyleyin. Burada önemli olan on sorunun bir parçası olduğunuzu değil yanında olduğunuzu göstermeniz.

  -Sinirlenmemeye çalışın; yumuşak ama kararlı olun Limitler koyun Okul çağındaki çocuklar limitlerini bilmek isterler. Bunları “iznim olmadan telefonla konuşamazsın” yada “seni ilk çağırdığımda gelmelisin “ gibi cümlelerle onlar açıklayın. Bütün bu yaş çocukları gibi sizin çocuğunuzda bunlara uymakta zorlanıyorsa zorlamak yerin çözüm yollarını araştırın.

  -Onunla konuşun ve söz dinlememesinin nedenlerini araştırın. Ödevini yapmak istememesi belki de oynamaya yeteri kadar zamanı olmamasındandır. Sorunlarını çözmeye yardımcı olacağını anladığında daha uyumlu olacaktır.

  -Onu ödüllendirin Çocuğunuz sizi dinlemediğinde ona bağırarak karşılık vermemek çok güç olabilir ancak kendinizi tutun. Bilin ki çocuğunuz isyankar davrandığında zaten kendini kötü hissediyor ve ona kendini daha kötü hissettirerek iyi davranmasını sağlamanız olanaksız. Bunun yerine onun iyi davranışlarını vurgulamak ve bu konularda onu sıkça cesaretlendirmek çok daha yararlı. Unutmayın okul çağındaki çocuklarınız için disiplin onu kontrol etmeniz anlamına gelmez.

  -Ceza onu istediğiniz şekilde davranmaya itebilir. Ancak bu sadece korktuğu için olacaktır. Çocuğunuz için en iyisi doğru olanı kendi istediği için yapmasıdır. Bu onun için hayatı daha da eğlenceli bir hale getirecektir. Yine de bir kuralı çiğnediği zaman on bunun sonuçları olacağını gösterin ancak cezalandırıcı bir tavır takınmayın.

  -Ona güç verin Çocuğunuza bağımsızlığını kullanabileceğini ve kendini ifade edebileceği imkanlar yaratın. Mesela ne giyeceğini kendisinin seçmesine izin verin. Ona akşam etin yanında hangi sebzeleri yemek istediğini sorun. Bu yaklaşım ona ve ihtiyaçlarına saygı duyduğunuzu gösterir. Ona kendini güçlü hissettirmeniz bir diğer yolu da ne yapamayacağını değilneler yapabileceğini söylemeniz. Örneğin’’evde top oynayamazsın’’ demek yerine ‘’bahçede oyna’’ diyebilirsiniz.

  -Bazen görmemezlikten gelin Eğer çocuğunuz yeşil tişörtünü turuncu şortuyla giymek istiyorsa ona karışmayın. Bazen başınızı öbür tarafa çevirip görmemezlikten gelin. Örneğin saçını taramadığında yada oyuncaklarını çekmecesine kaldırmak yerine toplayıp yatağın altına koyduğunda…

  -Yaşına ve içinde bulunduğu dünyaya saygı gösterin Çocuğunuza yatağını toplamasını söylediğinizde bunu nasıl yapacağını bildiğinden emin olun. Ona zaman ayırıp sorumluluklarını nasıl yerine getirebileceğini öğretin. Son olara okul çağındaki çocuğunuzun dünyasına saygılı olun.

  Oyunu bırakıpsize sofrayı hazırlamanıza da hemen yardım etmesini beklemek yerine ona zaman tanıyın; ‘’beş dakika içinde yemek yiyeceğiz yavaş yavaş oyunu bırakıp bana yardım eder misin?’’ Bu onun surat asmasına engel olacaktır ancak sabırlı ve kararlı olursanız çocuğunuz sonunda söz dinlememenin onu bir yere götürmeyeceğinin farkına varacaktır.

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Söz dinlemeyen çocukları nasıl eğitmeliyiz?
  ahh bazen söz dinlemeyen bir evlatta bende var ben biraz kuralcıyım oda gayet rahat bir çocuk:)
  gerekli ve faydalı paylaşım için saol adminim emeğine sağlık
   
Söz dinlemeyen çocukları nasıl eğitmeliyiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklara Özel Sözler

  Çocuklara Özel Sözler

  çocuklara özel sözler Çocuk, bugünün yarını, yarının umududur. Çocukların nasihatten çok, iyi örneklere ihtiyacı vardır. Çocukluğunu yaşayamamış bir insan, tam bir insan olamaz. Çocuklar, yeni dökülmüş beton gibidirler. Üzerlerine ne düşse iz yapar. Çocuk kokusu cennet kokularındandır. Çocuğuna değer veren uluslar ölmez. Bu günün küçüğü, yarının büyüğüdür. Çocuk ulusun en kutsal varlığıdır....
 2. Çocuklardan Kapak Sözler

  Çocuklardan Kapak Sözler

  çocuklardan kapak sözler öğretmenlere kapak sözler öğretmene laflar öğrenciden öğretmene Kucuk bir kiz ogretmeni ile balinalar hakkinda konusuyordu. Ogretmen bir balinanin insani yutmasinin fiziksel olarak imkansiz oldugunu soyledi, cunku balinalarin bogazi cok kucuktu. Kucuk kiz Jonah'i (Yunus peygamber) bir balinanin yuttugunu soyledi, sinirlenen ogretmen balinanin insani...
 3. Baskı yapmadan çocuğuma nasıl söz geçirebilirim?

  Baskı yapmadan çocuğuma nasıl söz geçirebilirim?

  Çocuklarımızın bize karşı çıkmasından, sözümüzü dinlememesinden hoşlanmıyoruz. Kimi zaman egomuzu tahrik ettiğinden kimi zaman da çocuğu eğiten biz olduğumuzdan. "Ne hakla?" sözümüzü dinlemezler, ufacık boylarıyla.. Ancak küçük küçük atışmalar zamanla yerini iz bırakan tartışmalara, tahammülsüzlüklere, kalp kırmaya kadar götürebiliyor. Çocuk eğitimi anne babanın görevidir ancak...
 4. Ulu Sözü Dinlemeyen Uluya Kalır Atasözünün Anlamı

  Ulu Sözü Dinlemeyen Uluya Kalır Atasözünün Anlamı

  Ulu Sözü Dinlemeyen Uluya Kalır Atasözünün Anlamı nedir kim bana Ulu Sözü Dinlemeyen Uluya Kalır Atasözünün Anlamını yazar acaba :)
 5. öğretmenini dinlemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı ?

  öğretmenini dinlemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı ?

  Çocuğum 4. sınıf öğrencisi ve öğretmenini dinlemiyor. Ne yaptıysak bunu aşamadık.Varmı bu durumda olan anneler? Bana ne tavsiye edersiniz acaba ?

Sayfayı Paylaş