Söz Mekanı

ßeLeN

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Söz Mekanı
söz, söz mekanı, söz mekanı nasıl olmalıdır, söz ne demektir, söz nasıl olmalıdır, sözlenmek
Söz en heyecan vericidi olaydır herşeye ilk adımdır meleklerim o gün mükemmel olmalıdır her şekilde..

Geleneksel olarak söz mekanı için kız tarafının evi seçilir. Önceden belirlenen bir günde damat tarafı sadece çekirdek aile olarak ya da bir kaç yakın akrabaları ile gelin adayının evine akşam saatlerinde gelirler. Söz için ev dekorasyonu ile ilgili özel bir tasarıma gidilmez. Evin olağan haliyle erkek tarafı karşılanır. Duruma göre gelin adayının bir kaç yakın akrabası da orada bulunabilir.

Damat tarafından bir aile büyüğü "Allahın emri ve peygamberin kavli" diyerek söze başlar. Gelinin babasından veya söz sahibi başka bir aile büyüğünden evliliğin ilk adımı olan kız istemeyi gerçekleştirir. Kız isteme merasimin sonucu çoğu durumda önceden bellidir. Bunun yanında bazı durumlarda şüpheye yer vermemek için zaman istenilebilir. Bu durum sonucun olumsuz olduğu anlamına gelmez.

Söz kesme sonrasında damat adayı gelin adayına söz yüzüğünü takdim eder ve yine bir aile büyüğü yüzüğü gelinin ve damadın parmağına takar.

Bu gecede gelin adayı olarak size büyük bir görev düşer. Bol köpüklü bir kahve yapıp misafirlere sunmanız beklenir.
Damat adayına küçük bir şaka yapmak isterseniz kahvesine şeker yerine tuz koyabilirsiniz. Kahveyi içip içmemesinin damadın zorluklar karşısında sabrına bağlı olduğuna inanılır.
Köpüklü Türk Kahvesi yapmak için :
Cezveye kişi başına bir tatlı kaşığı kahve 2 kesme şeker ve kahveleri sunacağımız fincanla kişi sayısı kadar soğuk su koyun ve cezveyibir iki defa karıştırın. Kahvenin köpürmesine yakın ve köpürdükten sonra bir iki defa daha karıştırın. Köpüğü fincanlara paylaştırın ve tekrar köpürtme işlemi yapın. Bu işlemi bir kaç defa tekrarladıktan sonra kahveyi fincanlara eşit şekilde paylaştırın.
Misafirlere ve damat adayına afiyet olsun :)
 

Benzer İçerikler

ßeLeN
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
ßeLeN
ßeLeN
MeLOo
Cevaplar
0
Görüntüleme
543
MeLOo
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Lamazi
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
»| HeRCai |«
»| HeRCai |«
Üst