1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Söz verdiğiniz zaman dikkat edin.Çünkü beyin yalan söylemiyor

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  söz tutmamak söz verip tutmamak ile ilgili sözler sözünü tutmamakla ilgili sözler beyin ile verdiği sözü Yapılan deney ve araştırmaların sonucunda söz verip tutmayan kişlerin beyninde bir hareketlilik tespit edilmiş.Bu hareketlenmenin sebebi ise suçluluk duygusu veya kötü bir şey yapmanın verdiği huzursuzluk veya heyecandan kaynaklanıyormuş arkadaşlar.Aman söz verirken dikkat edin.Zira beyin yalan söylemiyor.:)

  Sözünü tutmayan birinin beynindeki belirli bölgelerde benzer hareketlilikler tespit edildi. Yöntem geliştirilebilirse, şartlı tahliye edilen hükümlülerin sözlerinde durup durmayacakları konusunda ön tahmin yapılabilecek.
  NewScientist dergisinin haberine göre Zürih Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘oyun’da ‘yatırımcı’ ve ‘işletmeci’ olarak belirlenen iki grup arasındaki alışveriş izlendi ve aynı esnada tarafların beyin taramaları yapıldı.

  Oyunun ilk aşamasında yatırımcı gruba gerçek para verildi ve bu parayı işletmeci gruptan seçeceği kişilere ‘kredi olarak dağıtması’ istendi. Kural olarak yatırımcının verdiği paranın beş kat olarak geri dönmesi öngörüldü, ancak paranın yatırıldığı kişilerden her hangi bir taahhüt alınmadı.

  İkinci aşamadaysa, kredi verilen işletmecinin ‘sözü’ senet sayıldı. Ve beklendiği üzere deneyde yer alan ‘işletmeci’lerin hepsi, aldığı para beşe katlandığında kazancını yatırımcıyla paylaşma sözü verdi. Oyun sonunda bazı işletmecilerin sözünde durduğu, bazılarının ise değişik bahanelerle kazancı kendisine sakladığı görüldü.

  BEYİN YALAN SÖYLEMİYOR

  Thomas Baumgartner liderliğindeki ekibin deneyinde, işletmecilerin yatırımcıya sözlü olarak verdiği gelir paylaşımı raporu sırasında beyin taramaları yapıldı. İşlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) tekniğiyle yapılan taramalarda, sözünü tutmayıp geliri kendisine saklayan işletmecilerin beynindeki belirli bölgelerin yatırımcıya ‘yalan söylerken’ hareketlilik gösterdiği tespit edildi.

  Hareketlilik görülen dorsolateral preforontal korteks, anterior singulate korteks ve amygdala bölgeleri, kişinin hissiyatı hakkında bilgi veren bölgeler olarak biliniyor. Baumgartner’a göre sözünde durmayan işletmecilerin beynindeki bu bölgelerde görülen ortalama üstü hareketlilik, ‘suçluluk duygusu’ veya ‘kötü bir şey yapmanın verdiği huzursuzluk veya heyecan’dan kaynaklanıyor.

  Üstelik bu hareketlilik bazı kişilerde hem parayı almak için söz verirken, hem de geri ödeme yapamayacağını yatırımcıya bildirirken görüntülendi. Bu da o kişilerin taahhütlerini tutmayacaklarını baştan bilerek ya da hissederek parayı aldıklarını gösterdi. Beklendiği gibi bu kişilerin hiç biri sonradan fikrini değiştirip kazancını yatırımcıyla paylaşmadı.

  Gerçek hayatta sözünü tutmama eğiliminde olanların süreç içinde fikrini değiştirip doğru davranmayı da seçebileceğini söyleyen Baumgartner, deneylerle beyindeki hareketliliklerin davranışla ilişkisini belirlemeyi amaçladıklarını vurguladı.

  Baumgartner, ileride şartlı tahliye gibi adli amaçlarla bu teknolojinin ‘yardımcı olarak’ kullanılabileceğini, ancak buna dayanarak kişi davranışları hakkında kesin yargılarda bulunmanın yanlış olduğunu sözlerine ekledi.''


   
Söz verdiğiniz zaman dikkat edin.Çünkü beyin yalan söylemiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuza verdiğiniz ilaca dikkat edin

  Çocuğunuza verdiğiniz ilaca dikkat edin

  Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Onur Kutlu, soğuk algınlığında, reçetesiz ilaçları 3 yaş altı çocuklara vermeden önce mutlaka doktora danışılması gerektiğini bildirdi. Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, piyasada burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine yönelik düzinelerce ilaç bulunduğunu,...
 2. değer verdiğiniz bir insan yalan söyledi..

  değer verdiğiniz bir insan yalan söyledi..

  evet gayet acık cok deger verdiğiniz birisi arkadas dost sevgili vb yalan soyledi tepkiniz ne olurdu?
 3. beyler iltifat ederken dikkat etsin

  beyler iltifat ederken dikkat etsin

  Eşinize iltifat ederken vazonun kafanıza uçmasını istemiyorsanız bunları asla söylemeyin: 10. Hayatım, dört çocuklu bir kadına göre gayet güzel gözüküyorsun. 9. Hımmmm, neredeyse annemin yaptığı kadar iyi olmuş. 8. Yeni tişört için teşekkür ederim. Araba yıkarken çok iyi olacak. 7. Saçının modeli çok güzel olmuş. Kaça yaptırdın? 6. Sen şarkıların bestesini böyle tutturabiliyor muydun? 5....
 4. Yalan Sözler

  Yalan Sözler

  Yalan Sözler yazar mısınız sitenizde? Yalan sözler istiyorum çünkü etrafımda ki her şey ve herkes yalan olmuş sevgiler yalan düşünceler bile yalan:S
 5. Yalan üzerine Sözler

  Yalan üzerine Sözler

  Yalan üzerine Sözler Yalan ile ilgili Sözler Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda yalan üzerine söylenmiş güzel sözleri sizler için ve yalan ile ilgili sözler arayan tüm misafirlerimiz için paylaşıma açıyoruz. Üç türlü yalan vardır: Basit yalan, kuyruklu yalan ve istatistik. BENJAMIN DISRAELI Yalanın dostu, gerçeğin de düşmanı çoktur. De Girardin Yalan, güven ve emniyeti, huzur ve...

Sayfayı Paylaş