1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm alerjisi neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm alerjisi nedir, sperm alerjisi nedenleri,sperm alerjisi belirtileri,sperm alerjisi tedavisi hakkında bilgiler
  Sperm sıvısı (semen, meni) içerisindeki maddelere karşı kadında meydana gelen alerjiye sperm alerjisi denir. Aslında sperm alerjisi terimi yanlıştır çünkü alerji spermlere karşı değil spermin içinde bulunduğu seminal plazmaya (semen sıvısı) karşı gelişir, bu nedenle seminal plazma alerjisi denir. Bunun dışında halk arasında balayı alerjisi, vajina alerjisi gibi isimlendirmeler de kullanılmaktadır. Seminal plazma alerjisi veya seminal sıvı alerjisi en doğru isimlendirmedir.


  < Konu Resmi..>
  Lokal olarak vajina ve etrafında alerjik reaksiyonlar meydana gelebileceği gibi bütün vücutta yaygın reaksiyonlar da görülebilir. Alerjik reaksiyon cinsel ilişki sırasında veya sonrasında meydana gelebilir.
  Sperm alerjilerinin yaklaşık yarısı ilk cinsel ilişkide meydana gelmektedir. Ancak daha önceki ilişkilerde hiçbir sorun yaşanmadığı halde sonradan başlayan seminal plazma alerjisi vakaları da bildirilmiştir (kaynak).

  Belirtiler:
  - Vulva ve vajinada kaşıntı, şişme, ağrı, yanma, kızarıklık
  -Yüzde, dudaklarda, dilde şişme ve ödem, nefes darlığı, gözlerde kaşıntı gibi sistemik belirtiler meydana gelebilir. Sistemik şikayetleri olan hastaların çoğu atopik bünyeye sahiptir.
  Belirtiler erkeğin kadının içerisine boşalmasından hemen sonra başlayabileceği gibi dakikalar hatta saatler sonra da meydana gelebilir. Alerji ile ilgili şikayetler çoğunlukla ilişkiden sonraki yarım saat içerisinde başlar ve bir gün içerisinde geçer. Bahsedilen belirtilerin ilişki ile meydana gelmesi fakat kondom kullanıldığında görülmemesi tanıda şüphe yaratan en önemli kriterdir. Tanı cilt testleri ile desteklenebilmektedir.
  Vajina içerisine boşalma olmadan sadece spermlere (meni) cilt teması ile de alerjik reaksiyon oluşabilmektedir (kaynak).
  Alerjinin ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı kremler, latex veya başka maddelere karşı gelişip gelişmediği sorgulanmalıdır. Kandidiyazis (mantar), vulvovajinit, kontakt dermatit ayırıcı tanıda düşünülmelidir.

  Kısırlık:
  Seminal plazmaya karşı alerji olması infertiliteye (kısırlığa) direkt olarak neden olmaz ancak bu çiftler kondomsuz cinsel ilişkiye giremedikleri için ilk aşamada gebelik elde edemezler (kaynak). Hamilelik planlayan çiftlerin aşılama yöntemi ile gebelik elde etmeleri mümkündür. Aşılama yönteminde seminal plazmadan arındırılarak yıkanan spermler rahim içerisine verildiği için alerji oluşmamaktadır. Gebelik planlayan çiftler için diğer bir seçenek desensitizasyon tedavisi sonrası normal yolla ilişki ile gebelik elde etmektir.Tedavi:
  Tedavide en pratik yöntem kondom (prezervatif) kullanılmasıdır. Bunun dışında ilişki öncesi anti-alerjik ilaçlar alınması, desensitizasyon (immünoterapi) tedavileri gibi uygulamalar da vardır. Geri çekme yöntemiyle ilişkide içeri boşalma olmayacağı için alerji maydana gelmez.
  Desensitizasyon tedavisi amacıyla dilüe edilmiş semen dereceli olarak intravinal uygulanır veya erkeğin semeninden elde dilmiş seminal plazma proteinleri subkutan uygulanır.
   
 2. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.171
  Beğenilen Mesajlar:
  151
  Ödül Puanları:
  63
  ilk duyduğumda çok şaşrımıştım sperm allerjisini. En yakın arkadaşım bu problemden dolayı uzun süre çocuk sahibi olamadı.İlişkiye girdiklerinde aşırı kaşıntı ve yanma oluyormuş buda bu durumda ilişkiye girmelerini zorlaştırıyordu. En son tüp bebek yaptılar bir kaç defa sonunda tuttu ve bir oğlu oldu. Direk kısırlık nednei olmasada ilişkiyi dayanılmaz kılabiliyor .Mesela bu sorunu yaşayanlar prezervatifle ilişkiye girdiğinden haliyle çocuk sahibi olamıyor.
   
Sperm alerjisi neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  sperm alerjisi belirtileri sperm alerjisi tedavisi antisperm antikor tedavisi sperme alerji Sizi bilmem ama ben ilk defa duyuyorum. Önemli bir konu olduğunuda anladıktan sonra sizle paylaşıyorum. Halk arasında ‘balayı hastalığı’ olarak bilinen cinsel ilişkiyi çoğu zaman bir ızdıraba dönüştüren alerjinin adı aslında “sperm alerjisi.” Birçok çift tarafından bilinmeyen bu hastalığın en önemli...
 2. sperm alerjisi olanlar bana yardımcı olabilirmi?

  sperm alerjisi olanlar bana yardımcı olabilirmi?

  arkadaşlar sperm alerjim varmış bebek düşünüyoruz olmuyo.bu rahatsızlığı yaşayanlar varmı yardımcı olabilirmisiniz
 3. SPERM ALERJİSİ (SEMİNAL PLAZMA ALERJİSİ)

  SPERM ALERJİSİ (SEMİNAL PLAZMA ALERJİSİ)

  sperm alerjisi nedir,sperm alerjisi neden olur,sperm alerjisinin tedavisi varmı ,sperm alerjisi hakkında bilgiler Sperm sıvısı (semen, meni) içerisindeki maddelere karşı kadında meydana gelen alerjiye sperm alerjisi denir. Aslında sperm alerjisi terimi yanlıştır çünkü alerji spermlere karşı değil spermin içinde bulunduğu seminal plazmaya (semen sıvısı) karşı gelişir, bu nedenle seminal...
 4. Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Erkek infertilitesi olgularının% 90'ından fazlası, düşük sperm sayıları, zayıf sperm kalitesi veya her ikisinden kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesinin geri kalan vakaları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler ve genetik kusurlar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Sperm anormalliklerine, doğuştan doğum kusurları, hastalık, kimyasallara maruziyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları...
 5. Spermde kan neden olur ?

  Spermde kan neden olur ?

  Sperm içinde kan görmek , bir erkeği endişeli hale getirebilir. Neyseki durum geçicidir nadiren ciddidir. . Sperm de kan varlığı (ejakülat) hematospermi olarak da adlandırılır. Hematospermi her zaman fark edilemeybilir.Meni de kan olması erkek ürogenital sistemini etkileyen birçok koşullarından kaynaklanabilir. Etkilenen alanlar, mesane, üretra, testisler..Spermdeki kan en sık bir prostat...

Sayfayı Paylaş