1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş; herhangi bir şekilde sağlıklı ya da yeterli derecede sperm elde etme şansı bulunmayan, azospermi ve benzer sorunları yaşayan erkeklerin başvurabileceği, yaklaşık 100 yıldan beri kısırlık (infertilite) tedavisinde kullanılan, etkin bir yöntemdir.

  Sperm Donasyonu işlemine karar vermeden önce; menilerinde hiç sperm olmayan erkeklerin testislerinde yapılacak küçük bir operasyonla sperm aramak ve az da olsa sperm elde etmek amacıyla, TESE, mikroTESE, TESA işlemleri uygulanmalı, eğer hiç sperm bulunamaz ise, sperm donasyonu düşünülmelidir.

  Spermler dünyada belirli merkezlerde bulunan sperm bankalarından elde edilir ve sperm donorleri öncelikle, detaylı sağlık kontrolünden geçer.

  Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?


  Hiç ya da gebelik için yetersiz miktarda spermi bulunan erkeklerde. TESA-TESE yöntemi ile, sperm bulunamamış ılan erkeklerde.
  Çeşitli tedavilerden ötürü, sperm morfolojisi ve yapısı bozulmuş olan erkeklerde.
  Akraba evliliğinden ötürü, çocukları risk altında olan erkeklerde.
  Çocuklarına da geçme olasılığı bulunan, HIV, Hemofili vb. gibi kalıtsal hastalıkları bulunan erkeklerde.


  Sperm Donasyonu ile Tüp Bebek Aşamaları

  1. AŞAMA:

  Sperm Donasyonu işleminin öncesinde, anne ve baba adaylarıyla kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilir.
  Baba adayının boydan ve yakın plan fotoğrafları ile çiftin kan grupları istenir.
  Gerekli kontrol ve muayeneleri tamamlamaları istenir.  < Konu Resmi..>
  TÜP BEBEKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/tum-saglik-konulari.976/  2. AŞAMA:

  Baba adayına en uygun sperm donorünü (verici) bulmak için kapsamlı araştırma yapılır. Çiftin fiziksel verileri, kan grupları, etnik kökenleri ve diğer fiziksel özellikleri ile donorün özellikleri maksimum oranda eşleştirilir.  Uygun görülen donorlerden detaylı aile ve sağlık bilgileri alınarak, donorler, önemli, genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilir (Anti-HIV, Anti-HCV, Rubella IgG, CMV IgG, HbsAg, VDRL vb.) ve spermiyogramları incelenir.


  3. AŞAMA:

  Sperm Donasyonu işleminin 3. evresinde, anne adayına adetin 2. ya da 3. günü, rahim ve yumurtalıklarının detaylı şekilde görüntüleneceği, ultrasonografi işlemi yapılır.
  Kan tahlilinde, LH, FSH, E2 ve Prolaktin hormonları incelenir ve anne adayına yumurta geliştirme ilaçları uygulanmaya başlanır.  Yumurtlama geliştirici bu iğneler sayesinde, yumurta sayısı ve kalitesini; dolayısıyla da hamilelik oranlarımızı arttırabilmekteyiz. Yumurtlama geliştirici bu iğneler yaklaşık 10-12 gün kullanılmaktadır.
  Yumurtaların büyüklükleri istenilen seviyeye geldiğinde, en son yapılan çatlatma iğnesi ile yumurtalar çatlatılır.  Çatlatma iğnesinin ardından, yaklaşık 36 saat sonra, olgunlaşan yumurtalar, ultrasonografi ile, çok hafif anestezi altında toplanmaktadır. Yumurta toplama işlemi, çok kısa sürmektedir ve işlem sırasında, anne adayı hiçbir acı hissetmemektedir.
  Yumurtaların toplanmasının ardından, anne adayına yeni bir ilaç protokolü uygulanır.


  Sperm Donasyonu işleminin 5. aşamasında; en iyi gelişen 3 embriyo, yumurta ve spermin döllenmesinin 3. veya 5. günü, ultrasonografi yardımı ile anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyoların transfer edilmesi işlemi, acısız ve çok kısa süren bir işlemdir.


  Sperm Donorleri (Verici) Nasıl Seçilir?

  Donorlerin, çok belirgin burun, çok uzun boy veya çok kısa boy vb. gibi fiziksel olarak tanımlayıcı, baskın özellikleri olmamalı.
  Donorler, baba adayının ırksal, fiziksel ve kan grubu özelliklerine uygun, sağlıklı erkekler olmalı.  Donorler zeka ve entelektüel olarak normal veya normal üstü olmalıdırlar.
  Donorlerin ailelerinde bilinen genetik hastalıkları olmamalı.
  Donorlerin aşağıdaki testleri de yapması gerekmektedir.
  Hepatit B, Hepatit C
  HIV (AIDS)
  Uyuşturucu testleri
  Sitomegalovirus
  Sifiliz
  Klamidya
  CMV(Cytomegalovirus)
  Kistik Fibrozis
  Thallassemia (Etnik kökeni nedeni ile gerekliyse)
  *Sperm donorleri, alıcılarla kesinlikle karşılaşmaz ve kişisel bilgileri büyük bir gizlilik içinde saklanır.
  Aynı şekilde donor, spermlerini kullanan aile hakkında da herhangi bir bilgiye kesinlikle ulaşamaz.


   
Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Laser epilasyon kimlere uygulanabilir?

  Laser epilasyon kimlere uygulanabilir?

  Laser epilasyon kimlere uygulanabilir? 12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir. Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az, koyu renkli pigmenti hiç yok ise laser ışığını görmeyeceği için tedaviden etkilenmez. Laser epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir? Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Her...
 2. Liposhaping kimlere uygulanabilir kimlere yapılır kızlar

  Liposhaping kimlere uygulanabilir kimlere yapılır kızlar

  Kızlar selamlar, Liposhaping kimlere uygulanabilir herkese uyggulanabilir mi kimler liposhapinf yaptırır yada yaptıramak tam olarak ne anlam taşımaktadır bana bilgi verir misiniz lütfen. Sağolun.
 3. Yumurta nakli ( donasyonu ) kimlere önerilir?

  Yumurta nakli ( donasyonu ) kimlere önerilir?

  yumurta nakli nedir,yumurta nakli kimlere uygulanır,yumurta nakli fiyatları,yumurta nakli nerde yapılır,yumurta nakli yaş sınırı,yumurta nakli hakkında bilgiler Yumurta nakli veya diğer adıyla yumurta donasyonu tedavisi yumurta üretemeyen veya menopozda olan kadınların genç, sağlıklı ve doğurganlığı kanıtlanmış başka bir kadının yumurtalarıyla, kendi eşinin sperminin döllenmesi sonucu elde...
 4. Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır?

  Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır?

  embriyo donasyonu nedir,embriyo donasyonu kimlere yapılır,embriyo donasyonu nasıl bir işlemdir,embriyo donasyonu hakkında bilgiler Çiftin her ikisinde de bir infertilite problemi varsa Kadında Rahmi olupta erken menapoza girmiş kadınlara, Menapozdaki kadınlara, Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkları alınan kadınlara, Radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle yumurtalık etkinliği...
 5. Sperm Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir?

  Sperm Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir?

  sperm donasyonu nedir,sperm donasyonu donörü nasıl seçilir,sperm donasyonunda donör seçimi,sperm donasyonu hakkında bilgiler sperm donasyonu için kullanılacak olan spermler sperm bankalarından elde edilmektedir. sperm bağışı yapan kişiler sağlık ve ruhsal kontrolden geçirilmektedir. sperm bankalarından spermler seçilirken gereken kurallara uyulmalıdır. sperm donasyonu kimlere uygulanır?...

Sayfayı Paylaş