Sperm ne kadar canlı kalabilir?

Uzman SühaN

Administrator
Sperm ne kadar canlı kalabilir?
İlişki sırasında boşalma ile vajinaya yaklaşık olarak 100 ile 300 milyon arasında sperm bırakılır fakat vajinaya boşalan bu spermlerden ancak 25-30 tanesi yumurtanın yakınına ulaşabilir. Bir bölümü ise vajina tarafından dışarı atılır. Yumurtaya yaklaşan spermlerden bir tanesi ise yumurtanın zarını delerek içeri geçer, yumurtayı döller ve gebelik meydana gelir. Sperm cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı kalabilmektedir. Ancak sabun, su veya başka maddelerle temas ettiğinde, 5-10 dakika içinde canlılığı azalıyor veya tamamen ölüyor

2.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


Boşalma sonrası spermlerin ömrü ortam koşullarına bağlı olarak değişir. Boşaldıktan sonra spermler eğer bir kadının üreme sisteminde yada laboratuvar koşullarında besleyici bir sıvı içerisinde tutulursa birkaç gün için canlı kalabilirler.


Çoğu kaynakta 2 gün denilse de en az beş gün boyunca spermler hayatta kalma olasılığı olduğundan döllenme mümkün olmaktadır. Yani siz ilişkiye girdiğiniz günkü spermlerden değil de 2-5 gün önceki spermlerden de gebe kalma olasılığınız bulunmaktadır.


Birçok kişi ” Sperm ne kadar canlı kalabilir?” sorusunun cevabını merak eder. Tipik olarak, spermler çok Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Süre Yaşaruzun yaşamaz. Spermler kurumasına bağlı olarak kadın üreme organının dışında sadece birkaç dakika ile en fazla 10-15 dakika arasında yaşayabilirler, daha sonra ölürler.

Ancak, her zaman istisnalar olduğunu unutmamalısınız. Spermlerin yada meninin boşaldığı ortamın nem ve sıcaklığına bağlı olarak boşalmadan sonra birkaç saate kadar canlı kalabilirler.


Siz de buradaki bilgilere dayanarak partneriniz ile yaşadığınız serüvene bağlı olarak gebe kalıp kalmayacağınız konusundaki net bilgiyi buradan tahmin edebilirsiniz.
 

kromozum

Forum Okuru
cinsel ilişki sonrası ikinci sefer ilişki yaşandığında peniste kalan spermlerin yaşam süreci ne olur hamile kalma riski nedir. yaklaşık 25 30 dk sonrasında penis kanallarında kalan spermden hamile kalınır mı
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Yani bu durum için zevk suyundan daha tehlikeli diyebiliriz. Keşke korunma yöntemi kullansaydınız. Özellikle birincisinde korunan ama ikincisi için bir şey kullanmayan ( prezervatif vs ) kişilerde tehlike daha yüksek bilginiz olsun. Eğer ilişki üzerinden 72 saat geçmedi ise ella hapı kullanın lütfen.
 
Üst