1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Tahlili Verirken Nelere dikkat edilmeli?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm tahlili verirken nelere dikkat etmeli,sperm tahlili nedir,semen analizi nasıl yapılır,semen analizi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Spermiogram (sperm analizi, sperm tahlili, meni tahlili, semen analizi) sperm sayısını, şeklini, hareketini değerlendirmeye yönelik bir testtir. sperm sayısı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, pH’sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Belli zaman dilimlerinde spermlerin hareketliliği incelenir. Hareket tiplerine göre sınıflama yapılır.
  (Meni = Ejakulat = Semen = Döl sıvısı)

  3 günlük cinsel perhizden sonra yapılır. İşlemin doğru sonuç vermesi için sperm örneği en gec 1 saat içinde laboratuara ulaştırılmalı, tercihen sperm örneği laboratuara yakın bir mekanda verilmelidir. Bu amaçla infertilite merkezlerinde sperm örneği verebileceğiniz bir alan ayrılmıştır.

  sperm değerlendirme kriterleri, birkaç farklı sınırı kullanır. Kruger kriterleri özellikle sperm şekil bozukluklarını göz önüne alan bir değerlendirme yöntemidir. Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. sperm analizi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için 1 ay ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir. sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal ileri muayenesine geçilir. sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ay içinde etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

  Normal sperm analizi değerleri:
  - Volume (hacim) 1.5-5.0 ml arasında olmalıdır
  - Ph: 7.2 'den büyük
  - Viskosite 2'den az
  - sperm konsantrasyonu 15 milyon/ml 'den fazla
  - Total sperm sayısı 30 milyon'dan fazla
  - Motilite yüzdesi (a+b) % 50'den fazla olmalı. ( a: ileri hızlı) , ( b: ileri yavaş)
  - Morfoloji % 30 normal 'dan fazla normal (WHO)
  - Morfoloji %4 'den fazla normal (KRUGER STRİCT)
  - Lökosit 1 milyon/ml' den az olmalı

  sperm tahlili verirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:
  - En ideali 3-4 günlük bir cinsel perhiz sonrası sperm vermektir. Perhiz süresinin daha uzun tutulması sperm sayısının aldatıcı şekilde artmasına ve hareketlerinin azalmasına neden olabilir. Perhiz süresinin 3-4 günden kısa tutulması da sperm sayısının azalmasına ve hareketli sperm oranının artmasına neden olarak aldatıcı olabilir. Bu nedenle sperm tahlili vermeden önceki 3-4 gün herhangi nedenle boşalmamış olmanız gerekir.
  - sperm örneğini vermeden önce idrarın tamamen tuvalete yapılması gerekir.
  - sperm örneği vermeden önce eller sabunlu su ile yıkanması ve bol su ile durulanmalı ve sonra kurulanmaldır.
  - sperm örneği masturbasyon yöntemi ile verilmelidir. Bu işlem sırasında hiçbir kayganlaştırıcı madde (sabun, tükrük, yağ, vazelin v.b) veya prezervatif kullanılmamalıdır.
  - sperm örneğinin verileceği kaplar sterildir. Kabın ve kapağın iç kısmına dokunulmamalıdır.
  - Penisten gelen menilerin tamamının kabın içine verilmesi gerekir. Eğer yanlışlıkla dışarıya akar ise görevlilere bildirilmelidir.
  - sperm örneği en fazla yarım saat içerisinde oda ısısında veya vücut ısısında güneş ışığı görmeyecek şekilde labaratuara ulaştırılmalıdır.

  sperm tahlili ile ilgili terimler:
  - NORMOZOOSPERMİ: Sayı, hareket ve şekil bakımından normal spermler.ASPERMİ: Ejakulatın (semenin) hiç gelmemesidir.
  - AZOOSPERMİ: Ejakulat yani semen vardır fakat içerisinde hiç sperm yoktur. Detaylı bilgi >>
  - OLİGOSPERMİ: 20 milyon/mL 'den az sperm olmasına denir.
  - ŞİDDETLİ OLİGOSPERMİ: 5 milyon/ml 'den az sperm olmasıdır.
  - ASTENOSPERMİ: Spermlerin motilitesi yani hareketleri zayıftır.
  - TERATOZOOSPERMİ: Kruger kriterlerine göre normal şekilli sperm sayısı %4’ün altında olan spermler için kullanılır.
  - POLİSPERMİ: sperm sayısı 250 milyon'dan fazladır.
  - HİPOSPERMİ: Meni haci normalden azdır.
  - HİPERSPERMİ: Meni hacmi normalden fazldır.
  - OLİGOASTENOZOOSPERMİ: Hem sayı hem de hareket yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
  - OLİGOTERATOZOOSPERMİ: Hem sayı hem de morfolojik yapı yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
  - OLİGOASTENOTERATOZOOSPERMİ: Hem hareket hem de morfolojik yapı yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
  - HEMATOSPERMİ: Menide kan hücrelerinin fazla olmasıdır.
  - NEKROSPERMİ: Meni örneğinde ölü hücrelerin fazla olmasıdır


   
Sperm Tahlili Verirken Nelere dikkat edilmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emlakınızı kiraya verirken nelere dikkat edilmeli

  Emlakınızı kiraya verirken nelere dikkat edilmeli

  kiraya verirken kira depozito iadesi depozito iadesi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler evi dikkat edilecek hususlar Kesinlikle her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir kontrat yapılmalıdır. Kira sözleşmeleri yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir.Ancak kanunlarda düzenlenmiş bazı haklardan yararlanmak açısından sözleşmelerin yazılı olması özellikle de tarafların önünde...
 2. Sperm Tahlili

  Sperm Tahlili

  sperm rengi sarı sperm morfoloji bozukluğu tedavisi olması gereken sayısı şekil bozukluğu tedavisi Kısırlık nedeniyle tetkiklere önce sperm tahlili (spermiyogram) yapılarak başlanılır. Çünkü hiç sperm çıkmaması ya da içinde üreme hücresi bulunmaması ya da şekil bozukluğu göstermesi gibi değişik nedenler karşısında uygulanacak tedavi yöntemleri de belirgin farklılık gösterir. Sperm tahlili...
 3. Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli

  Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli

  anaokulu, seçimi, önemi, nelere dikkat etmeli, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Melekler en önemli varlıklarımız, çocuklarımızı, emanet ettiğimiz anaokulu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz... Yaşamın ilk altı yılı, bireyin gelişimde büyük bir öneme sahip. Bu dönemin en etkili şekilde geçmesi ancak çocuğunuz okul öncesi eğitimle tanıştığında gerçekleşiyor. Anaokulları ve...
 4. Arsa alırken nelere dikkat edilmeli

  Arsa alırken nelere dikkat edilmeli

  Arsa alırken nelere dikkat edilmeli ? Arkadaşlar selam ben bir arsa almayı dülşünüyorum Arsa alırken nelere dikkat edilmeli bu konudada sizden bilgi istiyorum
 5. Kan Tahlili İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kan Tahlili İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  kan testi yaptırırken dikkat edilmesi gereknler,kan tahilili yaptırırken nelere dikkat edilmeli,kan tahlili yaptırmadan önce yapılması gerekenler Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Kan örneğinin verilme zamanı, açlık-tokluk durumu, sigara içimi, alkol alımı, çay-kahve-kola gibi içeceklerin...

Sayfayı Paylaş