Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm testi nedir,sperm testi nasıl yapılır,eşi sperm testi yapanlar,semen analizi nedir,sperm testi normal değerleri,sperm testi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  sperm testi (spermiogram, sperm tahlili) yaptırmadan önce 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-4 günlük dönemde hiç bir şekilde boşalma (uyku vb.) olmamalıdır. Yapılan perhiz sonrası konusunda uzmanlaşmış androloji laboratuvarlarında ayrılan özel sperm verme odalarında masturbasyon yöntemi ile steril bir kaba boşalma gerçekleşmelidir. Penisten çıkan ilk damlalar çok önemlidir ve kesinlikle kabın dışarısına taşırılmamalıdır. Eğer taşırılırsa görevliler bilgilendirilmelidir. Vermiş olduğunuz sperm örneğinde uzman teknikerler spermlerin sayı, şekil, hareket ve akışkanlığı gibi başlıca önemli kriterleri göz önünde alarak sperm incelemesini yapmaktadırlar. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için 3-4 hafta ara ile iki kez sperm örneği verilmelidir.

  Semen (ejakülat, meni, sperm örneği )
  Orgazma sonucunda erkekten gelen beyaz kremsi sıvıya Semen (sperm örneği) denir. sperm testi incelemesinde spermlerin sayısı, spermlerin şekilleri (morfoloji) spermlerin hareketliliği ve miktarları incelenir. Ayrıca verilen semen (sperm) örneğinin miktarı, pH´sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. sperm testi değerlendirmesinde bir kaç farklı kriter vardır. “Kruger kriterleri” özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger sınıflamasına göre spermlerin baş, orta bölüm ve kuyruk yapısındaki bozukluklara göre değerlendirilmesi yapılmaktadır. Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin doğurganlık kapasitesi belirlenir.
  Erkekte sperm yapımı uzun süren bir süreçtir ve sürekli aynı özellikleri taşıması beklenemez. sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3 -4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı semen (sperm) örneği incelenmelidir. Özellikle azoospermik erkeklerde mutlaka ikiden fazla sperm testi (spermiogram) yapılmalıdır.Semen (sperm) Örneği Verilirken Uyulması Gereken Kurallar
  * sperm testi Ortalama 3-4 günlük cinsel perhizden (hiçbir şekilde boşalmama) sonra yapılmalıdır.
  * Semen (sperm) örneği vereceğiniz gün laboratuvarımıza gelmeden önce duş alınız ve temiz çamaşır giyiniz.
  * Laboratuvarımız da semen (sperm) örneği vermeden önce ellerinizi yıkayınız ve az da olsa idrarınızı yapınız.
  * Dilerseniz sperm verme odalarımızda bulan video oynatıcılar sayesinde daha iyi uyarıldıktan sonra boşalmanız semen miktarını arttırarak analiz sonucunu olumlu etkileyecektir.
  * Laboratuvarımızda özel sperm verme odalarımızda semen (sperm) örneğinizi verirken mastürbasyon esnasında su, sabun, tükürük, krem vb. gibi analiz sonucu olumsuz yönde etkileyecek maddeler asla kullanılmamalıdır.
  * Semen (sperm) örneği için verilen kaplar sterildir. Kabın ve kapağın iç kısmına dokunulmamalıdır.
  * Penisten gelen menilerin tamamının kabın içine verilmesi gerekir. Eğer yanlışlıkla dışarıya akar ise görevlilere bildirilmelidir.

  sperm Testi Normal Değerler
  3- 5 günlük cinsel perhiz ile verilen semen örneği sonuçları ( WHO ) Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre,

  Parametre WHO 1999 WHO 2010
  1. Miktar (volüm) 2.0 ml 1.5 ml
  2. ph ≥7.2 ≥7.2
  3. ml de sperm sayısı
  (konsantrasyon) ≥20 milyon/ml ≥15 milyon/ml
  4.Total sperm sayısı ≥40 milyon/ml ≥39 milyon/ml
  5. Hareketlilik (motilite) %50 (a+b) %40(PR+NP**) %32 PR*
  6. Şekil (morfoloji) ≥%14 ≥%4
  7. Canlılık (viability) ≥%50 ≥58
  8. Lökosit (iltihap hücresi) ≤1 milyon/ml ≤1 milyon/m
   
Sperm Testi Nasıl Yapılıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. testisten sperm kazanımı (TESE)

  testisten sperm kazanımı (TESE)

  tese ameliyatı video mikro tese ameliyatı video sonrası izle mikro izle TESE NEDİR? TESE, İngilizce "Testicular Sperm Extraction" deyiminin kısaltılmış hali olup, ejakülatında (menide) hiç sperm bulunmayan hastaların, testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir. Spermleriniz sadece sizin izin vermeniz durumunda kullanılabilir ve başkalarının bunlara ulaşma imkanı yoktur....
 2. 5 yaş çocuk zeka testi nasıl yapılıyor

  5 yaş çocuk zeka testi nasıl yapılıyor

  Kızlar 5 yaşında bir kızım var acayip akıllı nerdeyse kendisi yazmaya bile başladı başlayacak bu durumda ben bu kızımın zeka testini nereden nasıl yaptırmalıyım. İnşallah üstün zekalı çıkar da... Hangi birim hangi hastane yapıyor bu zeka testini teşekkür ediyorum.
 3. dukan diyeti testi nasıl yapılıyor

  dukan diyeti testi nasıl yapılıyor

  dukan diyeti ve testi nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı kızlar ? Kilo vermem gerek te.
 4. eşi sperm testi yaptıranlarrrr

  eşi sperm testi yaptıranlarrrr

  arkadaşlar ne olur yardım edin eşim yaptrdı sonucları yazayım
 5. Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır?

  Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır?

  spermiogram testi nedir,sperm testi kaç olmalıdır,sperm değerleri,sperm testi nedir,normal sperm testi değeri nasıl olmalı,sperm testi örneği ve sperm testi hakkında bilgiler Dünya Sağlık Örgütü Kriterlerine Göre sperm Testi (spermiogram) Sonucu Günümüzde infertilite (kısırlık) hızla artmakta olup evli çiftlerin yaklaşık %15’i bu sorun ile karşılaşmaktadır. Değişen yaşam koşulları, maruz...

Sayfayı Paylaş