Sperm Üretim Bozuklukları Nedenleri

Uzman SühaN

Administrator
Sperm Üretim Bozuklukları Nedenleri
sperm şekil bozukluğu nedenleri,yeterli sperm miktarı ne kadardır,sperm yapısal bozukluğu,sperme dayalı kısırlık hakkında bilgiler

ss.jpg

Erkeklerde kısırlık payı yüzde kırk ile kırk beş arasındadır. Erkeklerde kısırlık sebepleri belli başlıdır. Sperm üretim bozuklukları denilen olay en başta gelmektedir. Bu olay yetersiz miktarda sperm oluşması veya oluşan spermlerin yapısının bozuk olması, güçsüz olmasıdır. Bunun dışında diğer bir sebep yapısal olan problemlerdir. Bunlar varikosel gibi yumurtadan spermlerin dışarı çıkmasını engelleyen sebepler olabilir. Son olarak da çevresel faktörlerdir.

Yeterli Sperm Miktarı Ne Kadardır?

Erişkin bir bireyde mastürbasyon veya ilişki sonucu boşalmada gebe bırakabilmesi için bir milyon sperm olması gerekir. Tabi önemli olan bu sayı kadar, aynı zamanda hareketlilikte çok önemlidir. Yüzde kırkının bir saat boyunca hareketli kalması gerekir.

Yapısal Bozukluklar Neden Kaynaklanır?

Bireyin günlük hayattaki yaşam ve bulunduğu ortam şartları sperm yapısını büyük ölçüde etkiler. Testisler vücut dışarısında bulunur çünkü 37 derece olan vücut ısısında spermler yaşayamaz. Bu yüzden sıcak ortamlarda çalışan kişilerde, radyasyon alan kişilerde, kimyasal maddelerin bulunduğu bir ortamda nefes alanlarda spermlerde azalma ve yapısal bozukluklar oluşur. Bunun yanı sıra geç yaşta kabakulak geçirenlerde de bu ihtimal yüksektir.

Sperm Sayısı ve Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Spermiyogram testi ile teşhis edilir. Kişi 3 ile 7 gün arası diyetli olmak şartıyla sperm tahlili verir. Etüvde 2 saat bekletilen spermler mikroskopta kontrol edilir. En az yüzde yirmi beşi hareketli durumda olması normal şartlarla çocuk yapılabileceğini gösterir.

Geri