Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.329
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Spermiyogram testi terimleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm testi nedir,sperm testi nasıl yapılır,semen testi,sperm testi terimlerinin anlamları hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Kısırlık veya Tüp bebek tedavisi için baş vuran bir çiftte nedenler araştırılırken ilk önce incelenmesi gereken erkektir. ilk tetkik ise sperm testidir.Tetkik basit olmasına karşın aslında son derece karmaşıktır ve sadece bu konuda deneyimli merkezlerde yapılmalıdır. Sperm testi kısırlık araştırmalarında çok önemli bir aşamadır. Yeterli bir sperm testi için önemli noktalar :

  Verilen örnek taze olmalıdır.
  Örnek vermeden önceki 2-5 günlük sürede erkek perhizde olmalıdır.
  Örnek verirken herhangi bir kayganlaştırıcı malzeme kullanılmamalıdır.
  Bu iş için dizayn edilmiş özel odalarda verilmelidir.
  Spermiyogram testi – Örneğinin değerlendirilmesi Ejekulat alındıktan sonra 30 dakika kadar sıvılaşması için beklenir ve daha sonra incelemeye geçilir. Bu incelemede araştırılan faktörler şunlardır:


  Miktar: semen miktarı az ya da fazla olabilir, fakat normal kabul edilen miktar 2-6 mL arasıdır. Bu hacmin çok az bir kısmı spermler tarafından oluşturulurken büyük kısmı spermleri taşımaya yarayan prostat bezi salgısıdır.
  Akışkanlık: Semen ejekülasyon esnasında jel kıvamındadır. Yaklaşık 30 dakika içinde sıvılaşıp ve akışkanlık kazanır. Eğer sıvılaşma olmaz ise spermlerin serbestçe hareket etme şansı azalır ve dolayısı ile gebelik olasılığı da düşer.
  pH: Normalde semen bazik bir sıvıdır. pH dengesindeki bozukluklar spermlerin yaşama şansını azaltır.
  Fruktoz: Bu şeker, sperm hareketi için enerji sağlar. Yokluğu erkek üreme sisteminde bir tıkanıklık olduğunu düşündürür.
  Sayı: Ejekülat ta bulunan sperm sayısı çok önemlidir. Mililitrede 15 milyondan daha az sperm olmasına düşük sperm sayısı, 10 milyondan az olmasına da çok düşük sperm sayısı adı verilir. Bu durum genel olarak oligospermi olarak adlandırılır. Bazı durumlarda ise ejekülatta hiç sperm olmaz. Buna azospermi denir. Semen tamamen normal görünmesine rağmen içinde sperm yoktur. Bu durumda testis biyopsisi ile sperm aranır (TESE)
  Hareket: Sayıdan daha önemli olan spermin kalitesidir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için yüzmesi yani hareket etmesi gerekir. Normalde spermlerin %50′sinin ileri doğru hareket etmesi gerekmektedir.
  Şekil: Sperm kalitesinin en önemli göstergelerinden biride şekilleridir. Şekli normal olmayan spermlerin dölleme yeteneği düşüktür. Normal bir örnekte spermlerin %30′unun normal şekilli olması gerekir.
   
Spermiyogram testi terimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tİyatro Terİmlerİ

  Tİyatro Terİmlerİ

  Tiyatro ile ilgili ne tür çalışma içine girilirse girilsin, karşımıza anlamını bilmediğimiz yada doğruluğundan kuşku duyduğumuz bir yığın kelime çıkar. Çünkü tiyatro; bir çok alanda da olduğu gibi kendine ait bir terminolojiye sahiptir. Bu bölümde sizin için seçtiğimiz tiyatro terimlerine ve bu terimlerin anlamları hakkında açıklamalara yer vereceğiz. Zamanla kapsamlı bir sözlük niteliğide...
 2. Bilgisayar Terimleri

  Bilgisayar Terimleri

  BİLGİSAYAR TERİMLERİ... AUP: Kabul Edilebilir Kullanım Politikaları. Birçok transit iletişim ağı üzerlerinden geçecek bilgilerin içeriğini kısıtlamaktadır. En çok bilinen örnek NSFNET'in ticari kullanıma izin vermeyen kabul edilebilir kullanım politikalarıdır. AUP yürütmesi ağa göre değişmektedir. National Science Foundation....
 3. Tiyatro Terimleri

  Tiyatro Terimleri

  köy oyunlarını yöneten kimseye ne denir tiyatro izlerken uyulması gereken kurallar tiyatroda uyulması gereken kurallar sinemada yer gösteren kişiye ne denir tiyatroda erkek oyuncuya Adapte: Yabancı bir eseri yer adları, şahıs adları, deyimleri, gelenek ve görenekleriyle yerli hayata uygulayarak çevirme; uyarlama. Adaptasyon: Adapte etme. uyarlama. Aksesuar: Tiyatro sahnesinde kullanılan...
 4. Semen Değerlendirmesi (Spermiyogram)

  Semen Değerlendirmesi (Spermiyogram)

  spermiyogram spermiogram nasıl verilir spermiogram değerlendirmesi hipospermik spermiyogram değerlendirmesi Erkeğin ilk değerlendirmesi semen analizi(spermiyogram) olarak adlandırılan tetkikle yapılır. Semen analizinde standardizasyonu sağlayabilmek için, erkekten tetkik öncesinde 3-5 günlük cinsel perhiz yapması istenir. Spermiogram; semenin volümü (meninin hacmi), yoğunluğu, kıvamı, PH’ı,...
 5. Gitar Terimleri

  Gitar Terimleri

  klasik gitar terimleri gitar terimleri sesi nasıl üretir nasıl ses üretir gitarın sesi üretilir Pick Slide : Penanın kenarının tellere köprü ile üst eşik arasında ileri yada geri yönde sürtülerek ses çıkartılmasıdır. Penayı hızlı veya yavaş sürterek, kesikli veya bir defada sürterek farklı sesler elde edilebilir. Nut : Üst eşik. Gitarın birinci perdesinin başında bulunan kemik, grafit gibi...

Sayfayı Paylaş