Spiral Kullanan Kadınlarda Gebelik Olur Mu?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Spiral Kullanan Kadınlarda Gebelik Olur Mu?
spiraille hamile kalınırmı,spiraille gebe kalmak mümkünmü,spiraille gebe kalan varmı,spiraille gebelik ve kürtaj, spiraille gebe kalma ve hamilelik hakkında bilgiler

Diğer bütün doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi spiral kullanırken de hamilelik oluşabilmektedir .Oluşan gebelikler daha çok spirali düştüğü veya yerinden oynadığı durumlarda olmasına rağmen nadiren de olsa spiral yerinde olduğu ve kaymadığı durumlarda gebelik gelişmektedir.
Spiral ile gebe kalındığında ” Gelişen gebelik normal mi? Yoksa dış gebelik mi?” endişesi sıklıkla olmaktadır olmaktadır ve gebelik kesesi ultrasonografide görülene kadar mutlaka takip edilmelidir.Unutmamak gerekir ki kadınlarda prostat salgısı (sevk suyu) ile de gebelik nadiren de olsa oluşmaktadır.

s.jpg


Spiral İle Dış Gebelik Oluşumu

Halk arasında ve bir çok hekimin de inandığı gibi spiralin dış gebeliği arttırdığı inanılmaktadır fakat bu yanlış bir inanıştır, spiral kullanmak, daha sonra dış gebelik gelişme riskini artırmaz. Bu risk, bakırlı spiral kullananlarda % 90 kadar azdır.Son yıllarda yaygın olarak kullanılan Progesteron salgılayan Mirena da ise yumurtlamayı da önlendiği için dış gebelik görülme ihtimali daha da azdır. Spiral kullanımı gebelik şansını çok azalttığı için doğal olarak dış gebelik görülme oranlarını da aslında azaltmaktadır. Buna karşın spiral varken bir gebelik ortaya çıktığında bunun dış gebelik olasılığı yüksek olmaktadır. Bu sebeple spiral kullanan bir kadında adet gecikmesi ve hamilelik şüphesi ortaya çıkarsa aksi kanıtlanana kadar dış gebelik olarak kabul edilmeli ve gebelik kesesi ultrasonografi ile görülmüyor ise B-hCG düzeyleri takip edilmelidir.Spiral ile oluşan gebeliklerde dış gebelik yanında boş gebelik, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve mol gebeliği gibi anormal gebelikler de sıklıkla oluşmaktadır.

Spiral İle Normal Gebelik Oluşumu Ve Kürtaj

Spirale var iken oluşan gebeliklerde bazı riskler ve olumsuzluklar söz konusudur. Bu kadınlarda kendiliğinden düşük riskinin spiralin varlığına bağlı olarak % 40-50 olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple , böyle hastalarda spiralin ipi görülüyorsa çekilmesi tavsiye edilmektedir. Spiral kolayca çıkarılırsa, düşük riski normale dönmektedir.Bazen spiral ve gebelik sırasında enfeksiyon riski oldukça artar. Gebeliği ve rahim hassasiyeti bulunan kadınlarda hemen antibiyotik tedavisi başlanmalı ve hastane şartlarında spiral çekilmelidir. Çünkü, bu hastalarda septik şok gibi enfeksiyon ciddi bi sonucu görülebilir.
Spiral ile gebe kalan kadınların bebeklerinde herhangi bir doğuştan anormallik ve sakatlık saptanmamıştır. Gebeliği spiral ile devam eden hastalarda, erken doğum riskinin dört kat arttığı bildirilmektedir. Kullanımda olan modern spirallerle, gebelik sırasında başka bir komplikasyon gözlenmemiştir. Spiralle birlikte gebeliği olan kadınlar doktor takiplerini daha sık yaptırmak zorundadırlar.
Eğer spiral ile gebelik varlığında bu bir istenmeyen gebelik ise ve kürtaj yapılacak ise , kürtajdan önce spiral çıkarılmalı ve takiben kürtaj yapılmalıdır. Bazı durumlarda gebeliğe bağlı olarak spiralin ipi de rahim içine kendiliğinden çekilmekte ve kürtaj sırasında spirali almak zor hatta imkansız olabilmektedir. Spiral varlığında yapılan kürtaj sonrası mutlaka iyi bir antibiyotik profilaksisi yapılmalıdır.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
18K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
54
Görüntüleme
59K
Merve.ecrin
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
9K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst