Spor ayakkabısı nasıl seçilir?

GREY

GREY

Daimi Üye
Üye
Spor ayakkabısı nasıl seçilir?
Spor yaparken ayakkabının önemini Mars Athletic Club Fitness Supervisörü, pilates eğitmeni Figen Yorgancıoğlu anlatıyor.

Egzersiz ve spor yapmak hayatınızın içine bilinçli bir şekilde yerleşmeye başladığında seçimleriniz ve zevkleriniz de bu yönde değişmeye başlıyor. Rahat ve sağlıklı olan, şık ve zarif olandan daha değerli oluyor. İlk kez spora başlamış veya ilk kez özel ders yaptığım kadın veya erkek üyelerim ayakkabı seçiminde zorlanıyor. Hatta beraber ayakkabı almaya gittiğim özel derslerim de var.

Ayak sağlığı ve sakatlıların oluşumunu engellemede ayakkabının önemi çok büyük. Koşu ayakkabısıyla basketbol oynanmamalı veya basketbol ayakkabısıyla tenis oynanmamalı. Her ayakkabının fonksiyonu, tabanı, bileği ve ayağı sarış şekli branşa yönelik olarak yapılıyor. Örneğin tenis ayakkabılarının en büyük özelliği yana doğru yapılan kayma hareketlerinde ayak bileğini korumak ve aşırı kayma hareketini engellemek. Koşu için tasarlanmış ayakkabıların en büyük özelliğiyse tabanı yumuşak ve hafif olması.ÖNCE RAHATLIK SONRA RENK

Bir spor ayakkabı dükkanında alışveriş yaparken ayakkabıyı giydikten sonra önce ayağa uyumu ve rahatlığına dikkat etmek gerekiyor. Tabii bir kadın olarak tasarım, renk uyumu ve şıklığını önemsemeden seçim yapmak zor. Ama amaca yönelik ayakkabıyı seçtikten sonra, farklı renklerine yönelmek ve zevkimizi konuşturmak daha uygun.

Ayakkabı sayısına gelince... Sürekli giyilen ayakkabıların iç tabanlarının altı ay kadar bir süre sonrasında şeklini kaybettiği ve özelliğinin azaldığı durumunu göz önüne alırsak, bir sezonda, yani bir senede iki ayakkabı kullanımı uygun. Eğer farklı sporlara yöneliyorsanız ayakkabı sayısı da buna bağlı olarak artacaktır.

Aynı zamanda şehir içinde ve günlük hayatta kullanılabilen ayakkabılar herkes tarafından daha çok tercih ediliyor. Kıyafet rengi ve buna uygun renkte ayakkabı tercihi yapmak da hâlâ çok yaygın.

Spor ayakkabılarda dikkat edilmesi gereken kurallar da var. Örneğin spor salonunda giyilen ayakkabıları dışarıda giymemek, dayanıklılığını artırıyor. Ayakkabıların sadece spor salonunda kullanılması hijyen de sağlıyor. Kılıf kullanmak dış yüzeyin yıpranmasını engelliyor.

Doğru koşu ayakkabısı seçmek

Ayaklarımız günlük aktivitelerde bile fazlaca yük altına girer. Ayaktaki 26 kemik ve bunları birbirine bağlayan eklem ve bağlar, uzunlamasına yer alır. Bu yapıyı ayak ortasında enlemesine yer alan ayak kemeri tamamlar.

Ayakkabı alırken tercih, rahatlık ve uyum hissiyle yapılmalı. Küçük veya tam koşu ayakkabısı tercih etmek, ayakta kabarcıkları, siyah -morarmış ayak tırnaklarını da beraberinde getirir. Ayak numaranız konusunda bilinçli davranmak şart, bilhassa kadınlar dar ayakkabı giymeye eğilimli.

Tercih sürecinde birçok marka ve modelle karşılaşabilirsiniz. Her marka ve modelin kendine has yapısına, kalıbına ve numara tablosuna dikkat etmek gerekiyor. Ayak parmağıyla ayakkabının burnu arasında yaklaşık 1 cm boşluk bırakmak lazım. Çünkü koşu anında ayakkabı içindeki ayak öne doğru gitmek ister. Ayaklar birbirinin kopyası değildir, her iki ayakkabı teki de ayrı ayrı denenmeli. Deneme oturarak değil ayakta yapılmalı. Bu sırada spor yaparken kullanacağınız çorabı giydiğinizden emin olun.
 
Üst