1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Sporla Meditasyon

  Konu, 'meditasyon' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Do sporlarını ilginç yapan en önemli özelliklerden biriside içinde barındırdığı mistizimdir.Meditasyon hem bilmisel olarak kanıtlanmış hemde mistizmin en önemli unsurlarından biri olmuştur. Meditasyon ve uygulanması hakkında ki çok ilginç bulacağınız bilgileri sizler için derledik.  Do spor larında Meditasyon hakkında kısa bilgiler

  Çeşitli meditasyon uygulamaları arasındaki ortak konu nefes,dikkatin tantien’de toplanmasıdır.tantien göbeğin dört parmak altında bir noktadır.

  insanın yüksek sele veya ses çıkarmadan çıkardığı sese mantra denir.bir ses üzerin dede meditasyon yapılabilir.bir derenin sesi bir müzik aleti gibi,hatta sessizlik üzerine dahi meditasyon yapılabilir.

  meditasyonda iki yöntem

  1- Hint yogasında zihnini üçüncü gözde odaklaştırır ve görmez işitmez,acı duymaz yani duyu organlarından gelen tüm duyumları,kararları düşü nce lerinin zihnine girmesine müsaade etmez

  2 - zan meditasyonu.zihin kendisini tamamen tanden noktası üzerinde yoğunlaştırır.zihin ötekinin tam zıddı olarak dışarıdan gelen tüm uyarılara karşı açıktır.

  Meditasyon uygulamaları(özet)

  1-Birinci gurupta,nefes alış verişi ile bedenin tümü üzerinde zihin yoğunlaştırma medşitasyonudur.

  2-İkinci gurup sesle yapılan meditasyonlardır. Mantra da denir.

  3- Üçüncü gurupta görsel konular vardır.(yantra ve mandala) belirli desenlerin zihinde yoğunlaştırılması ile yapılan meditasyondur.

  Nefes alma yöntemleri

  Derin nefes alınır ve sayarak verilir.eğer sayma işlemini on sayısında kesmeden sürdürürsek,bilinçli sayma işlemi üzerinde yoğunlaşılır. Bu uygulamanın amacı sayma değil bilinçli nefes alış verişinin düzenli izlenmesidir.
  nefes alış(1) nefes tutma(4) katı nefes verme(2) katı nefes tutma(4) yani(1-4-2-4-) meditasyon yapan bu ritme uymak zorundadır.eğer uyulmasa bu durumda mide bulantısı ve baş dönmesi oluşabilir.

  Nefes izlendiği zaman giderek daha derinlere ve daha derinlere battığını fark ederiz. Ve sonunda tatien(tanten) denilen enerji merkezine ulaşılır.

  bambu yöntemi

  bu yöntem meditasyon sırasında kısa aralıklarla dalga dalga nefes vermektir.bu uygulamada bilinç Tanten noktasına odaklaşır.

  bambu ağacının gövdesi tek bir fırça darbesi ile çizilir.bambu ağacının boğumlarını belirlemek içinse fırça darbesinden kesintiler yapılır.

  bambu nefesindeki kesintiler fırça darbesinde kesintiler yapar.bambu nefesindeki kesintiler fırça darbesindeki kesiklere benzediği için bu solunuma bambu yöntemi denir.

  Sesle meditasyon

  bir sözün ard arda yapılması anlamına gelen mantralar her nefes alış verişte bu mantralar tekrarlanır.nefes alışta”mu”nefes verişte”mu” nefese eşlik eder. Örnek satnam:nefes alışta sat,nefes verişte nam.

  İslam da sufilerin yaptığı gibi “ya hu” “ya hak” nefes alındığı zaman “ya” nefes verildiği zaman “hu” hecesi kullanılır.

  Hindi zumda en çok kullanılan mantra “om-aum” olarak seslendirilir.özet olarak doğadaki tüm sesler meditasyon için kullanılabilir.sesle yapılan meditasyon hem oldukça kolay hemde çok etkilidir.

  Sesle meditasyonu özetlersek.

  1-otur ve dinle

  2-nefesini izle say

  3-sesli ilahi sesler çıkar

  4-enerjinin tantiende toplandığını hisset

  5-meditasyon konusunda hazır olduğunun farkında ol

  6-seni rahatsız eden korkuları yok et ve meditasyon yapmayı alışkanlık haline getir.

  Görsel meditasyon ve zihnimizde canlandırma

  Görsel meditasyon açık gözle yapılır.herhangi bir nesle görsel meditasyon konusu olabilir.

  1-meditasyon bir nesneye bakmakla başlar.bir süre sonra gözler kapatılıp zihinde canlandırılmaya başlar.

  2-meditasyon ilerledikçe o nesne zihin gözünün içinde adeta ışıklandırılmaya başlar.giderek daha arınmış bir görüntü olur.

  3-eğer meditasyon yaptığımız bir resimse giderek derinlik kazanır ve üç boyutlu bir hale gelir.

  Mandalar yuvarlaklar içine yerleştirilmiş diyagramlar ve resimlerdir.yantralar özel olarak görsel meditasyon yapmak için çizilmiş simgesel resimlerdir.
   
Sporla Meditasyon konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Spor

  Spor

  Her türlü spor etkinliği müsabaka türünden olursa dargınlık ve kırgınlığa, döğüş ve kavgaya, Tek başına ya da toplu halde, beden eğitimi ve eğlence amacıyla yapılan spor sulh ve barışa, hastalıktan kurtulmaya delalet eder.Rüyada spor yapmak, o kimsenin sağlığının iyi olduğuna ve uzun ömre işarettir. Rüyasında spor yapan kişinin sağlık durumunun iyi olduğuna ve uzun ömürlü olacağına yorumlanır....
 2. Meditasyon Nedir? Neden Meditasyon Yapmalıyız?

  Meditasyon Nedir? Neden Meditasyon Yapmalıyız?

  meditasyon yapalım Meditasyon, çok basitçe ifade etmek gerekirse, zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Meditasyon ruhun içsel sakinliğini deneyimlemek için, içimize doğru yaptığımız bir yolculuktur. Meditasyon, hedefimizi gerçekleştirmek üzere, içsel gücümüzün yetişip gelişmesini sağlar. Meditasyon yoluyla, kendi içimizdeki o olağanüstü enerjiden yararlanmayı öğreniriz....
 3. Medİtasyon Nedİr?

  Medİtasyon Nedİr?

  Meditasyon sözcük anlamında derin düşünme, tefekküre dalma, derin düşünce olarak tanımlanmaktadır.Meditasyon zihni kapatmaya, yazı tahtasını birkaç dakikalığına temizlemeye benzetilmektedir.Eğer insan zihnini bir havuza benzetirsek, nasıl ki havuza bir taş atıldığında havuzun suyu dalgalandığından dolayı derinliğini göremiyorsak, zihinde de mevcut stres ve problemler çakıl taşları gibi arada...
 4. ---Meditasyon--

  ---Meditasyon--

  meditasyon meleklerle meditasyon Meditasyonu çok duyduk ama nedir?Nasıl yapılır?Bu konularda bilgiyide tam öğrenelim haydi bakalım.:) Meditasyon yapmanın tek bir kuralı var, o da zihnimizi susturmaktır. Doğru nefes almak meditasyonda ilk adım olur... Meditasyon nedir? Hiç düşündünüz mü? Bazı kitaplarda, sohbetlerde, birçok yerde karşımıza çıkar “meditasyon yapın” tavsiyesi. Ama çoğu yerde...
 5. spor

  spor

  türkiyede yüzme hakkında bilgi

Sayfayı Paylaş