1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.528
  Beğenilen Mesajlar:
  2.217
  Ödül Puanları:
  113

  Sporla uğraşanlar nasıl beslenmelidir?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sağlıklı bir diyet, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere tüm besin maddelerinin yeterli miktarda alınması için çok çeşitli besleyici gıdalar içermelidir. Eklenecek gıdalar ekmek, makarna, yağsız et, balık, meyve ve sebzedir. Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir vücut ağırlığınızı korumanıza ve kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi diyetle ilgili birçok kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.Genel olarak, bir dizi besleyici gıdalar içmeli ve yemeliyiz. Egzersiz ve yiyecek alımı arasında iyi bir denge önemlidir, çünkü bu kas kuvveti ve sağlıklı bir vücut ağırlığı korumaya yardımcı olur. Her gün en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite, örneğin yürüyüş önerilir.
  < Konu Resmi..>
  Yetişkin diyetlerinde özellikle doymuş yağ düşük olmalıdır. Hayvansal ürünler, kızartılmış gıdalar, çikolata, kek ve bisküvilerdeki ana yağ olan doymuş yağ, doymamış yağdan daha kolay yağ dokusu olarak depolanır. Doymuş yağ da kolesterole dönüştürülebilir ve kan kolestrol seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Diyette yağ, yağda çözünen vitaminlerin (A, D, E ve K) emilimine yardımcı olur. Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağların az miktarda olması, sağlıklı bir diyetin parçası olduğunda faydalı olabilir.( Tekli doymamış yağlar, fıstık, zeytinyağı ve avokadoda bulunur)

  Kalsiyum ve demir açısından zengin besinleri tüketme

  Kalsiyum - özellikle bebekler, kadınlar ve kızlar için kemik sağlığı için önemlidir.
  Demir - vücuda oksijen taşır ve özellikle kadınlar, kızlar, vejetaryenler ve atletlerin anemi riskini azaltması için önemlidir.


  Karbonhidrat sporcular için önemlidir

  Karbonhidrat atletler için en önemli besindir, çünkü egzersiz yaparken kaslarımızın kullandığı ana yakıttır. Yeterli miktarda karbonhidrat almıyorsanız, enerjiniz tükenebilir ve iyi performans göstermezsiniz. Spor yapmadan önce ve sonra yüksek karbonhidratlı bir yemek tüketmenizde fayda vardır.


  < Konu Resmi..>


  Protein, iyi bir spor diyetinin parçasıdır. Kas gücünü artırmak için protein içeren besinler tüketmelisiniz.İyi beslenme sporcular için önemlidir.Karbonhidratlar spor diyetinin önemli bir parçasıdır.Egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında bol su içilmesi önemlidir.

  < Konu Resmi..>  İyi beslenme spor performansını artırabilir. İyi planlanmış ve besleyici bir diyet, bir sporcunun vitamin ve mineral ihtiyaçlarının çoğunu karşılamalı ve kas büyümesini ve onarımını teşvik edecek kadar protein sağlamalıdır.Tam tahıllı ekmek ve tahıllar gibi rafine edilmemiş karbonhidratlardan zengin gıdalar diyetin temelini oluşturmalıdır.Her gün 60 ila 90 dakikalık bir süredir egzersiz yapan sporcular, karbonhidratlardan aldıkları enerji miktarını% 65 ila 70 arasında arttırmak zorunda kalabilirler.


  Sindirim sırasında, tüm karbonhidratlar, vücudun birincil enerji kaynağı olan şeker (glükoz) olarak ayrılır. Glikoz, glikojene dönüştürülebilir ve karaciğer ve kas dokusunda saklanabilir. Daha sonra egzersiz sırasında kas dokusu ve diğer vücut sistemlerini harekete geçirmek için anahtar bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Sporcular düzenli olarak yüksek karbonhidratlı gıdaları yiyerek glikojen depolarını artırabilir. Diyetteki karbonhidrat kısıtlıysa, bir kişinin egzersiz yeteneği tehlikeye girer, çünkü vücuda yakıt doldurmak için depolamada yeterli miktarda glikojen tutulmaz. Vücut, kas dokusunu enerji ihtiyacını karşılamak için parçalamaya başlar ve enfeksiyonlar , hastalık riskini artırabilir, bu protein (kas) dokusunda bir kayıp oluşturabilir.Karbonhidrat gereksinimleri için mevcut öneriler, egzersizin süresine, sıklığına ve şiddetine bağlı olarak değişir. Tam tahıllı ekmek ve tahıllar gibi rafine edilmemiş karbonhidratlardan zengin gıdalar sporcunun beslenmesinin temelini oluşturmalıdır.


  Etkinlik öncesi yemek, sporcunun egzersiz öncesi hazırlığının önemli bir parçasıdır. Egzersizden 3-4 saat önce yüksek karbonhidratlı bir öğün performans üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır.Yağ veya protein açısından yüksek bir yemek sindirim rahatsızlığı riskini arttırır. 60 dakikadan uzun süren egzersiz sırasında, kan şekeri düzeylerini artırmak ve yorulmayı geciktirmek için karbonhidrat alımına ihtiyaç duyulur.Ayrıca su kaybını önlemek için uzun süreli egzersiz sırasında düzenli sıvı tüketilmesi de önemlidir. Karbonhidrat gıdalar ve sıvılar, egzersiz sonrasında, özellikle egzersiz sonrası ilk 1-2 saat içinde tüketilmelidir. Protein bir eğitim diyetinin önemli bir parçasıdır ve egzersiz sonrası iyileşme ve onarımda önemli bir rol oynamaktadır. Protein ihtiyaçları genelde yüksek karbonhidratlı bir diyetle karşılanır, çünkü birçok gıdalar, özellikle tahıl esaslı gıdalar karbonhidrat ve proteinin kombinasyonudur.


   
Sporla uğraşanlar nasıl beslenmelidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz

  Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz

  Ramazan ayının sıcaklara denk gelmesiyle su dışında hiçbir gıda tüketemedik ve midelerimiz iyice küçüldü...Bayram günü birden tatlılara saldırmamak gerek uzmanlar öyle söylüyor...Bakalım melekler bayramda neler yemeliyiz nasıl beslenmeliyiz... Uzmanlar, Ramazan Bayramı'nda ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini belirterek, az miktarlarda sık sık beslenmenin önemli olduğunu ifade ettiler....
 2. Menopoza girerken nasıl beslenmeli?

  Menopoza girerken nasıl beslenmeli?

  Menopoz döneminde, kilo artışı, ateş basması, depresyon ve sinirlilik hali, terleme - kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşar kadınlar. Bu gibi sorunları indirgemek, aslında hiçte o kadar zor değil Melek'lerim. Diyetisyen Müge Arslan menopoz dediğimiz karanlık ve korkulu yolu aydınlık ve güneşli bir yola çevirmek için 14 altın beslenme tüyosunu paylaşıyor Melek'ler: 1. Her öğünde besin...
 3. Kış hamileleri nasıl beslenmeli?

  Kış hamileleri nasıl beslenmeli?

  kışın gebelerin beslenmesi nasıl olmalı,kışın hamileler nasıl beslenmeli,hamileler kışın hangi besinleri tüketmeli,kış mevsiminde gebelikte beslenme hakkında bilgiler Hamileliği kış ayına denk gelen anne adayları başta beslenme olmak üzere bir çok konuda daha şanslı.Kış sebze ve meyveleri annenin sağlığı, iyi beslenmesi ve gelişmekte olan bebeği için bol mineral ve vitamine sahiptir....
 4. Polikistikover hastaları nasıl beslenmeli?

  Polikistikover hastaları nasıl beslenmeli?

  pcos nedir,pcos belirtileri,pcos hastaları için beslenme önerileri,pcos tedavisi,pcos hakkında bilgiler PCOS (Polikistikover sendromu)’lu kadınların dengeli beslenmek hayat tarzları olmalıdır. Kilo alımı PCOS belirtilerinin şiddetini ve ileriye dönük sağlık sorunlarını da ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. Günlük besin alınımı kontrolü ve besin gruplarının belirlenmesi ve bunun yaşam tarzı...
 5. Gastrit hastaları nasıl beslenmeli?

  Gastrit hastaları nasıl beslenmeli?

  Gastrit, mide mukozasının (mide iç yüzeyi) iltihaplanmasına verilen isimdir. Gastritin iki türü vardır. Birincisi ani başlangıcı olan akut gastrit, ikincisi de kronik gastrittir. Akut gastrit her yaşta görülebilmektedir ve doğru tedavi metodu uygulandığı zaman hızlı bir iyileşme görülür. Alkol, kahve, çay ve salisilatlar gibi bazı ilaçlar (örn; aspirin), bazı bakteriyel enfeksiyonlar, besin...

Sayfayı Paylaş